bu motor nedir

Başlatan erkan614, 06 Haziran 2021, 22:05:14

erkan614

İyi gunler Arkadaşlar
Instagram'da zaman zaman karsima bu video çıkıyor.
Belki daha önce soruldu bilmiyorum.
Biraderle ne motoru oldugunu karar veremedik
O diyor kutup sayisi değişerek hızlanıyor
Ben manyetik alan değişerek hızlanıyor diyorum.
Bilenler bilmeyenleri (bizi) aydinlatabilir mi ?
Çalışma prensibi nedir?
insta linki

z

Bildigin fircasiz motor.

Denemek icin DC motorun miknatislarini zayiflatirsan motorun devir sayisinin arttigini goreceksin.

Vieoda alan zayiflatarak motoru nominal devrin ustune cikartiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 06 Haziran 2021, 22:15:53Denemek icin DC motorun miknatislarini zayiflatirsan motorun devir sayisinin arttigini goreceksin

İlginç bir bilgi, bilmiyordum. :)

Hız artarken tork düşüyordur tahminen. Bu nedenle yük varken muhtemelen bu pek işe yaramaz. Beşinci viteste araç kaldırmaya çalışmak gibi. Yüksek hıza ulaştıktan sonra kullanılabilir onda da ne kadar verimli olur emin değilim. Rüzgar direncinden, ve sürtünmeden fazla yine torkun olabilmesi gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Video daki yapı sanki motor değil gibi, retardar fren sistemine benziyor. Genellikle şehirler arası otobüslerde kullanılanlar gibi.

apsis

Akı zayıflatma yapılıyor. Bir FOC kontrol üzerinden motorun zıt emk'sına bağlı olarak eksen akımlarını kontrol ederek akı zayıflatma (flux weakening) yapılarak motorun nominal devrinin üzerine çıkılabiliyor. Ama tork düşüyor.

Sanki viral video olması için yapılmış gibi. Bahsettiğim teknik olduğundan böyle mekanik bir düzeneğin olması anlamsız.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

bulutay

motor hızlandıktan sonra fazın birine giriş sinyali uygulamıyorsun.

muhittin_kaplan

keske insta olsa da bizde bakabilsek.