Harddisk Bölüm Kurtarma

Başlatan Mucit23, 07 Haziran 2021, 17:20:39

Mucit23

Selamlar

PC de harddisk yerine 240gb bir tane SSD alıp taktım. Eski harddisk'im C ve D olmak üzere iki parçadan oluşuyordu. D bölümünde verilerimi depoluyorum. C de ise Windows kuruluydu.

SSD takıp windows kurduktan sonra C bölümüne format atıp depolama amaçlı kullanmak istedim. Format atarken iki farklı boşta bölüm olduğunu gördüm. Biri 233gb, diğer 14.6gb. Bu iki bölümü tamamen silip birleştirmek istedim ama olmadı bir türlü. Şimdi Bölümler Raw durumda. Yeni bölüm oluşturamıyorum. Biçimlendirmek istediğimde Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı diyor.

Resimde göstermeye çalıştım. Boş olarak göstermiş olduğum iki bölümü birleştirmek istiyorum.

Sanırım arka planda sektör başı sektör sonu vs hepsi birbirine girdi. Bu iki bölümü tekrardan şekillendirebileceğim, hataları giderip tekrar NTFS formatına sokabileceğim bir uygulama var mıdır? Mini tool partition wizard uygulamasını denedim işe yaramadı.

Ne yapabilirim bu konuda?

muhendisbey

Diski tamamen yedekleyip, sıfırdan format atmalısınız. Bazı disk birimlerinde genişletme seçeneği kullanılamaz. Kullanılsa dahi son kısımdan genişletme yapılabilir, baştan genişletme yapamazsınız. Ayrıca disklerinizin her birine harf ataması yapılmış durumda, boş bölümleri silerek genişletmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemler risklidir, veri kaybı ile sonuçlanabilir. O nedenle diskte bir işletim sistemi kurulumu yoksa verileri yedekleyip, disk bölümlerini silip, baştan format atmak en mantıklısıdır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sifirzero

format cd si veya linux yükleme yaparken yapabilirisin diye düşünüyorum
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Haziran 2021, 18:26:23Diski tamamen yedekleyip, sıfırdan format atmalısınız. Bazı disk birimlerinde genişletme seçeneği kullanılamaz. Kullanılsa dahi son kısımdan genişletme yapılabilir, baştan genişletme yapamazsınız. Ayrıca disklerinizin her birine harf ataması yapılmış durumda, boş bölümleri silerek genişletmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemler risklidir, veri kaybı ile sonuçlanabilir. O nedenle diskte bir işletim sistemi kurulumu yoksa verileri yedekleyip, disk bölümlerini silip, baştan format atmak en mantıklısıdır.

En mantıklısı dediğiniz gibi. Yedeği olmayan dosyalarımı yedekleyip dediğiniz işlemi yapacağım. Fakat HDD'nin tamamını formatlarken disk yönetimi bölümünden birimi sil demem yeterlimi? Gerçek manada HDD2yi tamamen temizlemek düzgün bir şekilde biçimlendirmek istiyorum. Bunu en iyi nasıl yaparım?

MC_Skywalker

içinde gpart olan hernagi bir liveCD Linux ile makinayı boot edin. gpart ile bölüm birleştiremek çok daha kolay. Benzer bir durumu jetson nano'nun SD kartında yaşamıştım gpart ile kolayca halletmiştim.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Haziran 2021, 11:23:57En mantıklısı dediğiniz gibi. Yedeği olmayan dosyalarımı yedekleyip dediğiniz işlemi yapacağım. Fakat HDD'nin tamamını formatlarken disk yönetimi bölümünden birimi sil demem yeterlimi? Gerçek manada HDD2yi tamamen temizlemek düzgün bir şekilde biçimlendirmek istiyorum. Bunu en iyi nasıl yaparım?
Ms-Dos biliyorsanız Diskpart komutunu kullanabilirsiniz. Ya da denetim masası>yönetimsel araçlar> disk yönetimi (windows 8.1 ve üzeri bilgisayarlarda başlat menüsünde windows logosunu ters tıkladığınızda disk yönetimine erişebilirsiniz.) üzerinden yapabilirsiniz. Öncelikle bütün bölümleri silmelisiniz. Sildiğinizde ham disk alanı görünecektir. Bu şekilde tamamını sildikten sonra, ham alanı seçip isterseniz bölerek isterseniz tek parça halinde disk bölümü oluşturabilirsiniz. Ekstra araç kullanmanıza, program aramanıza, live cd'den boot etmenize gerek yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Dediğinizi yaptım. Şuan Harddisk Raw oldu tamamı. Yeni bir bölüm oluşturdum Tek bir bölüm halinde görünüyor fakat Eski dosyalar silinmediği için Harddiskin bir kısmı dolu olarak görünüyor. Harddiskin içine girdiğimde içeride dosya görünmüyor. MiniTool Partition Wizard Yazılımı ile Wipe işlemi yapıyorum. Baya uzun sürecek gibi.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Haziran 2021, 10:26:01Eski dosyalar silinmediği için Harddiskin bir kısmı dolu olarak görünüyor.
Yanlışınız var hocam, bu işlem tüm verilerinizi siler. İşlem sonrası boş disk görmelisiniz.
Temelde 3 çeşit format vardır.
Low Level - Düşük Seviye
Normal - Bildiğimiz Format
Quick - Hızlı

Low Level bir HDD'nin tablolarına varıncaya kadar silinmesi, fabrika ayarına döndürülmesi olayıdır. Bu işlem uzun sürer.
Normal, tüm dosyaların silinmesidir. Ancak bu silinme kalıntısız silmedir.
Quick, hızlı formatlamadır. Dosyaların görünürlüğünü ve üzerine dosya yazılmasını engelleyen bitler değiştirilir, dosya üzerine başka bir dosya yazılana kadar durur, ancak kullanıcı bu dosyalara erişemez. Windows bu dosyalar yok gibi davranır.

Mucit23

Abi windows ve Disk yönetimi ile yapmaya çalıştım ama windows biçimlendirmeyi tamamlayamıyor. Harddiksin dosya yapısı komple bozulduğu için anlam veremediğim bir şekilde işlem tamamlanamıyor. Disk Yönetiminde bölümler Raw olarak görünüyordu. Bende Disk yönetiminden birimleri silip tekrar tek bir bölüm haline çevirdim. Sonrasında yeni bir bölüm oluşturdum. Yeni bölümü de oluşturuyor fakat biçimlendirmeyi yapamıyor. Sonrasında ilgili birim Raw olarak görünüyordu.  Aynı işlemleri MiniTool Partition Wizard uygulaması ile yaptım. Formatlama tamamlanıyor. Biçimlendirmeyi de yapıyor. Windows Diski görüyor ama Diskin bir kısmı dolu görünüyor. İçine girdiğimde herhangi bir dosya görünmüyor. 

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Haziran 2021, 11:15:15Abi windows ve Disk yönetimi ile yapmaya çalıştım ama windows biçimlendirmeyi tamamlayamıyor. Harddiksin dosya yapısı komple bozulduğu için anlam veremediğim bir şekilde işlem tamamlanamıyor. Disk Yönetiminde bölümler Raw olarak görünüyordu. Bende Disk yönetiminden birimleri silip tekrar tek bir bölüm haline çevirdim. Sonrasında yeni bir bölüm oluşturdum. Yeni bölümü de oluşturuyor fakat biçimlendirmeyi yapamıyor. Sonrasında ilgili birim Raw olarak görünüyordu.  Aynı işlemleri MiniTool Partition Wizard uygulaması ile yaptım. Formatlama tamamlanıyor. Biçimlendirmeyi de yapıyor. Windows Diski görüyor ama Diskin bir kısmı dolu görünüyor. İçine girdiğimde herhangi bir dosya görünmüyor. 
Dolu görünmesi diskteki bad sector'den kaynaklanabilir. Bu durumda disk kısmen dolu görünebilir fakat içerisinde dosya olmaz. Bad sector, diskteki bozuk kısımlardır. Disk formatlanırken bu bozuk sektörler işaretlenir ki bu kısma yazılmasın bu sayede dosyalar bozulmasın. Bu da doğal olarak diskinizde sanki dosya varmış gibi görünmesine neden olur.
Bad sector maalesef pek onarılabilen bir şey değildir fakat bazı durumlarda low level format bazı kısımları kurtarabilir. Bu tip bir formatlama windows altında gerçekleştirilemez. Low level format için seagete disc wizard uygulamasını kullanıyordum. Diskin markasının seagate olması ya da olmaması önemli değil. Hiren's boot cd içerisinde de geliyor fakat bu CD'yi kullanabilmek için (flash'a da yükleyebilirsiniz rufus vasıtasıyla) bilgisayarın legacy bios desteklemesi gerekli.

Windows komut sistemini yönetici olarak çalıştırın,
chkdsk :[Diskinizin Harfi] /f
bu komutu çalıştırıp çıkan sonuçta bad sector ya da bozuk sektör, bozuk küme gibi terimler varsa inceleyebilirsiniz.

MC_Skywalker

şu programı indirip HDD'nizin sağlık durumunu kontrol edin.
https://support.wdc.com/downloads.aspx?lang=en&p=279

Fabrika ayarlarına dönmenizi kolaylaştırır.

Mucit23

Şuan HDD Ye Wipe işlemi yaptım düzeldi gibi. Emin olmak için Farklı birkaç yazılım ile deneyeceğim. Şunu sorayım. 300GB'A yakın bir veriyi Tekrar HDD'ye kopyalamak istiyorum. Fotoğraflar Videolar ve proje dosyaları var. Biliyorsunuz özellikle birkaç kb'lık proje çıktıları şeklinde binlerce dosya oluyor. Bunları kopyalamak çok uzun sürüyor. HDD'deki bir bölümü hızlı bir şekilde kopyalamak için nasıl bir bir yöntem izlenebilir?

MC_Skywalker

Dosyaların ayrı bir bölümdeyse en kolayı o kısmın imajını alıp diğer diske yazmak.

Mucit23

Dosyalarım harici Harddisk üzerinde. Bütün Harddiski imaj yapsam Harddiskte yer kalmaz. Zaten toplam kapasite 500gb. Ama elektronik ile ilgili kısmı imajlayıp öyle atacağım. Böyle parça parça atabilirim sanırım. İyi bir fikir bu.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Haziran 2021, 08:48:31HDD'deki bir bölümü hızlı bir şekilde kopyalamak için nasıl bir bir yöntem izlenebilir?

Uzun zamandır dosya kopyalamada teracopy kullanıyorum. Maksimum hızda kopyalama yapmak için en iyisi diyebilirim.