ESP8266 ile ürün Geliştirme.

Başlatan Mucit23, 11 Haziran 2021, 23:48:13

Mucit23

Selamlar

ESP12E yada ESP8266 modülleri ile bir ürün geliştirmek istiyorum. 500m^2 bir kapalı bir alanda yaklaşık 100 tane Cihaz var.

Bir modem ile oluşturduğum ağda bu cihazları, yine aynı ağa bağlı PC üzerinde TCP mesajları göndererek kontrol etmek istiyorum. Bu cihazlara ait bazı parametreleri uzaktan değiştirip cihazlardan bilgi çekmem gerekiyor. Pin sayısı olarak ESP12 benim işimi görüyor. Pratik uygulama açısından ESP32 ile ESP12 arasında pin sayısı dışında bir fark var mı?

Ek olarak bu tür modülleri arduino kütüphane desteği olmadan programlamak için Phyton dışında C temelli bir geliştirme ortamı var mı?

Tagli

Ben kullanmadım ama üretici firmanın kendi C framework'ü var. Sanırım FreeRTOS kullanan ve kullanmayan 2 farklı versiyonu var ama son baktığımda FreeRTOS'lu versiyon daha güncel ve aktif gibi geldi bana.
Gökçe Tağlıoğlu

ilyas KAYA

100 cihaz modem e nasıl bağlanacak?

ahmet35

RAM' i sağlam bi router ile 100 cihaz bağlantısı sağlanabilir

Mucit23

Hepsi aynı ağa Wifi üzerinden Bağlanacak. Wifi'nin çekmediği zayıf kaldığı yerlerde access point kullanacağım.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Haziran 2021, 11:11:41Hepsi aynı ağa Wifi üzerinden Bağlanacak. Wifi'nin çekmediği zayıf kaldığı yerlerde access point kullanacağım.

Bildiğim kadari ile genelde modemler 10 wifi cihazı yada 13 cihaz ilen sınırlı. Bazıları dual bant ve bunlar da 23 cihaz ile sınırlı. Bu konuda bir araştırma yaptınız mı? Bu nedenle sordum.

Mucit23

Bu çok sıkıntı olur. IOT sistemlerinde bu tür sorunlar nasıl çözülüyor? Nasıl bir ağ yapısı kurulmalı? Burdaki Her Node İçin Statik IP vereceğim. Fakat Modemin bütün cihazları aynı anda yönlendirmesi gerekiyor. Wireless SSID ID ve Gizli olabilir. IP ler sabit olacak. Burada nasıl bir ağ kurmalıyım?

Edit: Evdeki modemin arayüzüne baktım. Max bağlantı sayısı 32 diyor.

tunayk

Maalesef bu durum profesyonel cihazlarda da var. Fakat, kuracağınız  sistem sürekli bağlı kalmayacaksa sorun olmaz. Örneğin cihazlarınız belli peryotta bağlanıp kesilecekse hepsi çalışır. Verilen sınırlar aynı anda çalışacak veri akışı için.

Öte yandan aynı ortamda o kadar yoğun  sinyal de ayrıca bir problem oluşturabilir. Belki biz zamanlama algoritması düşünebilirsin.

Mucit23

Aslında belki birkaç farklı yönlendirici kullanılarak çözülebilir ama Wifi konusu şimdi çok da aklıma yatmadı. Amacım Max 100'e kadar çıkan cihazlar içerisinden bazı parametreleri Kablosuz olarak okuyabilmek. Master cihaz bir PC olacağı için aynı ağdan haberleştiririm hemde Slave Cihazlarda yapılacak MCU işin ESP8266'ya yaptırırım ekstra MCU kullanmam diye düşündüm.

Bu işi RF ile yapmak istersek nasıl bir yol izleyebiliriz. Şu NRF24L01 gibi basit modüller ile bunu yapsak nasıl olur?

apsis

Wifi Mesh'e bakmalısın.

https://www.espressif.com/en/products/sdks/esp-wifi-mesh/overview

Mesh'de her bir cihaz en yakınındakine bağlıdır. Modem en yakın cihaz modemle bağlantı kurar. Diğer cihazlar birbirlerini bir basamak gibi kullanarak modeme ulaşır. Böylece cihazlar arası çekim mesafesi dışında kalmadığı sürece mesafe problemi olmaz.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Haziran 2021, 12:49:38Aslında belki birkaç farklı yönlendirici kullanılarak çözülebilir ama Wifi konusu şimdi çok da aklıma yatmadı. Amacım Max 100'e kadar çıkan cihazlar içerisinden bazı parametreleri Kablosuz olarak okuyabilmek. Master cihaz bir PC olacağı için aynı ağdan haberleştiririm hemde Slave Cihazlarda yapılacak MCU işin ESP8266'ya yaptırırım ekstra MCU kullanmam diye düşündüm.

Bu işi RF ile yapmak istersek nasıl bir yol izleyebiliriz. Şu NRF24L01 gibi basit modüller ile bunu yapsak nasıl olur?

Nrf de de benzer şekilde 11 ile sınırlı diye hatırlıyorum. Bunu yapmak için kendin bridge sistemi kurmak lazım

RaMu

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Haziran 2021, 12:49:38...

Nokta atışı söyleyeyim: RFM69
Lora modüllerdede kullanılıyor.
Normalde fiyatı 3$ 4$ civarında.

Alttaki konu senin değil mi?
https://www.picproje.org/index.php/topic,49991.0.html

Rfm69 konusu:
https://www.picproje.org/index.php/topic,74112.msg566638.html#msg566638
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

elektronik

Eğer rf ile yapmak isterseniz master cihaz slave cihazlara tek tek bağlanıp bilgi alışverişi yapabilir bu yöntemi kullanırsanız sayı sorunu ortadan kalkar.
tek kanal (tek frekans) kullanarak istediğiniz kadar cihazla bağlantı kurabilirsiniz.

mr.engineer

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Haziran 2021, 12:26:10Bu çok sıkıntı olur. IOT sistemlerinde bu tür sorunlar nasıl çözülüyor? Nasıl bir ağ yapısı kurulmalı? Burdaki Her Node İçin Statik IP vereceğim. Fakat Modemin bütün cihazları aynı anda yönlendirmesi gerekiyor. Wireless SSID ID ve Gizli olabilir. IP ler sabit olacak. Burada nasıl bir ağ kurmalıyım?

Edit: Evdeki modemin arayüzüne baktım. Max bağlantı sayısı 32 diyor.

Benzer bir iş için OpenThread kullanmaya çalışıyoruz. Tüm cihazlar hem router hem de end device olarak çalışabiliyor. Bildiğim kadarıyla bir networkde 32 router ve 500 civarı end device destekliyor. Bir border-router ile wifi'a bağlanıp bilgisayarla haberleşebilirsiniz. 500 m2 ve 100 cihaz için kullanılabilir.

tunayk

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Haziran 2021, 12:49:38Aslında belki birkaç farklı yönlendirici kullanılarak çözülebilir ama Wifi konusu şimdi çok da aklıma yatmadı. Amacım Max 100'e kadar çıkan cihazlar içerisinden bazı parametreleri Kablosuz olarak okuyabilmek. Master cihaz bir PC olacağı için aynı ağdan haberleştiririm hemde Slave Cihazlarda yapılacak MCU işin ESP8266'ya yaptırırım ekstra MCU kullanmam diye düşündüm.

Nrf nin avantajlı olduğu noktalar var. Her bir cihaz kendi altına 6 slave alabilir. Bu durumda ağaç yapısı kullanarak sistemi oluşturabilirsiniz. Lakin haberleşme gücü çok düşük.  Önünden bişey geçse kopuyor. Nrf yi avucunun içine alsan kesiliyor. Pek güven vermedi. :)