GDT ferit ham maddesi? ve Seçimi

Başlatan ismail kaya, 13 Haziran 2021, 21:35:56

Epsilon

@ismail kaya
Şemanızın sol üstünde tasarlayan kişinin web sitesinin adresi var
Devrenin detayları :

https://www.loneoceans.com/labs/flybackbridge/

Şemada toroidin altında Kodu var.
Toroidin Mouser satın alma linki

https://eu.mouser.com/ProductDetail/EPCOS-TDK/B64290L618X830/?qs=%2Fha2pyFaduiqrhs4MxPaG60TP%252bnwE2%2F6p1k19DolcFPEKRykh%252bSdvw==

Datasheet de bu toroidin malzemelere göre Al değerleri yazıyor .Siz şemadaki kodu satın almalısınız (N30 malzemden olan)
Ayrıca 11  sipir değil 20 spir saracaksınız (Devrenin izahında da yazıyor)

ismail kaya

B64290L0659X830 bir adet N30 materyalli buldum yarın gelir denerim inşallah. Sadece tecrübe eden arkadaşlardan başka materyallerle ilgili tecrübe istemiştim. Normalde TLP250 ile yaptım onda da DC/DC izolatör pahalı oluyor alternatif ve uygun fiyatlı olduğu için denemek istedim. 

Epsilon

Bir toroidin yerine başka bir toroidinin olabilmesi için:
öncelikle Al değerinin yakın olması,iç çap dış çap ve yüksekliğinin yakın olması,ayrıca toroid renginin de (çok zorunlu olmasa da) benzer olması,gerekiyor ki kullanılan malzemelerin birbirine benzer olma ihtimali artsın

power20

Bu iş bu kadar zor olmamalı. Seri zener gibi çözümler işe yarayabilir. Eskiden spot ampül trafolarında görülüyordu. Özel kritik bir nüve gibi değildi.

ismail kaya

http://www.richieburnett.co.uk/temp/gdt/gdt2.html
Burdaki linkte en altın bir üstündeki scop görüntüsü benimkine benzer;

Excessively drooping tops and bottoms to waveform.

- The tops and bottoms of pulses slope steaply down towards zero,
- Far too low primary inductance. Either too few turns or wrong core material used.
- Unusable because the MOSFETs would start to turn off towards the end of the pulses!

Use many more turns or choose a core type with higher Specific Inductance (Al).

Tur sayısı az yada materyal yanlış diyor. Tur sayısını arttırdım olmadı. Geriye N30 toroid denemek kaldı.

elektronik

Eğer görüntü aşağıdaki gibiyse besleme çöküyor gibi.

Yerinizde olsam devre oluşturup denerdim. benimde buna benzer bir devrem var sorunsuz çalışıyor. yeşil renkte ferit kullanmıştım

ismail kaya

Devre üstünde deniyorum. Beslemeyi ayarlı güç kaynağıyla da denedim aynı.

power20

Geyt kapasitesi doluyor sonra geri boşalıyor. ON aşamasında düz durması için seri direnci büyütelim.

Epsilon

Alıntı yapılan: ismail kaya - 16 Haziran 2021, 07:53:10Sadece tecrübe eden arkadaşlardan başka materyallerle ilgili tecrübe istemiştim. Normalde TLP250 ile yaptım onda da DC/DC izolatör pahalı oluyor alternatif ve uygun fiyatlı olduğu için denemek istedim. 

Elinizde hiç bilgisi olmayan Toroidin Al değerini hesaplayabilirsiniz .Ayrıca kataloglarda "Relative permability "diye geçen değeride hesaplayabilirsiniz.
İnternette biraz araştırdığımda iyi bir GDT tasarımı için tavsiyelerde özetle:

* Permabilitysi yüksek olan toroidler seçilmesini
* Mn-Zn den gibi malzemelerden yapılmış olan toroidlerin seçilmesini.(Eğer bir boarddan sökülmüşse yapısı veya rengi yapısı ve çalışma frekansı hakında ipucu verir)

*"Tombul Nüve" diye tabir edilebilecek nüvelerin tercih edilmesi gerektiği.(Büyük ve ince nüve kullanmanın dezavantaj olduğunu )

* primer ve sekonderlerin bir arada (twisted yada üçlü ) sarılması gerektiği.Primerin bir tarafta sekonderlerin bir tarafta olmaması gerektiği
* Sarımların 8 ile 18 sipir arasında olması gerektiği
* Sarılması gereken sipirin sığabildiği en kalın telle sarılmasının daha iyi sonuçlar verdiği
gibi bazı ipuçları vermişler

** Tabiki bunlar genel ipuçları her tasarım için bir genelleme değil.

elektronik

Alıntı yapılan: ismail kaya - 16 Haziran 2021, 11:25:33Devre üstünde deniyorum. Beslemeyi ayarlı güç kaynağıyla da denedim aynı.

Devre çalışırken beslemeyi osilaskopla ölçtünüzmü dalgalanma varmı?.