Arduino'da şebeke parazit sorunu

Başlatan istek61, 14 Haziran 2021, 10:47:31

istek61

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Haziran 2021, 14:37:43Daha önce başıma geldiği için: bazen güç kaynakları topraklama düzgün olmadığında çok fazla parazit oluşturarak çalışıyor. Topraklama hattını kontrol etmenizi de tavsiye ederim.
bende benzer sorunlarla birkaç kez karşılaştım fakat arduinonun böyle bir hata vermesini ve pulldown butonunun boş tek bir kabloyla çekecegini hiç tahmin etmedim. şaşkına döndüm :)

Meraklı Acemi

power20

PCBde hata var gibi. Buton uçları 10k ile toprağa çekilmiş. Amaç ne acaba.

1 tane 1k ile pull up yapılsa ayna gibi olur. Parazit etkilemez.

Olmadıysa 1k yerine 470 ohm takılabilir

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kılıç - 15 Haziran 2021, 21:38:34PCBde hata var gibi. Buton uçları 10k ile toprağa çekilmiş. Amaç ne acaba.
Buton tri state bir butonsa? Her butondan mikrodenetleyiciye giden 2 yol mevcut.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ziyaretci

Alıntı yapılan: Cemre. - 14 Haziran 2021, 11:06:36Buton bağlantısı ile ilgili şema paylaşabilir misiniz?
Aşağıdakine benzer bir örnekle sorun yaşamamanız gerekir. Bu devredeki elemanlar ilgili MCU pinine en yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Butonu kablo ile uzatmak istiyorsanız kabloyu diğer elektrik hatlarından mümkün olduğunca uzak taşıyınız ve yine diğer devre elemanlarını MCU'ya en yakın şekilde konumlandırın..
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Kolay gelsin.

Hocam devre biraz sıkıntılı. Kapasitedeki yükleri direnç üzerinden toprağa bırakmak daha doğru olur.

10k, pin ve buton bağlantısından kapasiteye seri uygun bir direnç eklenmeli.

muhendisbey

Muhtemelen contact debouncing amacıyla konulmuş bu kapasitörler. Çoğunlukla kullanmam, bir zararını da görmedim. Bazen çok ince düşünmemek gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.