Ortam nemi nasıl ayarlanır?

Başlatan Kılıç, 17 Haziran 2021, 22:42:13

Kılıç

Gıda saklama için bir oda düşünelim. Pratikte benzeri mutlaka vardır.

Nemlendirme ve nemi azaltmak pratik olarak nasıl yapılıyor?

DaRt

Havayı soğutarak. Nem alma cihazları bu şekilde çalışır. Havayı bir cihaz içerisinden sirküle eder, bu sırada soğuk yüzeyle karşılaşan hava içerisindeki nem yoğuşur ve yüzeyde kalır. Hava ise nemi alınmış ve soğumuş olarak cihazdan çıkar. Yüzeyde oluşan su ise bir hazneye dolar buradan tahliye edilir.

Kılıç

#2
Nemi artırmak gerekirse havaya su mu püskürtülür?  Bir kuru gıda maddesi  için %60 sabit nem olmalıymış.  Ortamdaki nem azalırsa ne yapmalıyım?

DaRt

Onun için de ortam nemlendirme cihazları var. Ultrasonik olarak suyu pulverize halde püskürtür. çok küçük zerrecik halindeki su parçacıkları buharlaşır ve ortama yayılarak nemi arttırır.

RaMu

Bizim klima dediğimiz ki arabalarda AC diyoruz
yabancılardaki ismi daha anlamlı Air Conditioner ~ Hava Koşullayıcı
Bizde teknik olarak iklimlendirme diyoruz oda daha doğru bir isim.

Ayrıca Air Humidifier yani hava nemlendiricilerde var.
Zaten biliyorsundur, ultrasonik nem cihazı gibi versiyonları var.

Çıkış noktası matbaalarda ısı ve nemi sabit tutmak.
Güzel bir belgesel serisi tavsiye ederim.

17.10
https://youtu.be/I_bR0n-MyXw
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ete

Bir ortamdan nem çekmenin en kolay yolu o ortamın havasını soğutarak içindeki nemi yoğunlaştırmaktır. Çünki havanın nem tutma kabiliyeti sıcaklıkla doğru orantılıdır. Sıcaklığa bağlı olarak ortam nemleri Mutlak Nem tablolarında verilmektedir. Bazı örnekler verebilirim.

  10 oC de           9,41 Gr/m3
  20 oC de          17,31 Gr/m3
  30 oC de          30,39 Gr/m3
  40 oC de          51,12 Gr/m3
  50 oC de          82,98 Gr/m3
 100 oC de         597,00 Gr/m3
Bu miktarlar 1 m3 havanın bu sıcaklıklarda taşıyabileceğ nem miktarını gösterir. Elbette daha az olabilir nem ama asla daha fazla olamaz fazlası mutlaka yoğunlaşarak su haline dönüşür.
İşte örneğe göre 20 derece 17,31 gr olam 1 m3 havadaki nem , havanın 10 dereceye düşürülmesi ile 9,41 gr'a düşer ve 17,31-9,41=7,90 ~8 gr lık nem yoğunlaşarak su haline döner ve buda kolaylıkla alınarak hava tekrar odaya verilir. Böylece ortamdan nem çekmiş olursunuz. Odadan havayı alın biraz ısıtın dolayısıyla nem alma kaabiliyetini artırın ve birlikte birazda nem verip tekrar odaya salın böylece odaya nem vermiş olursunuz. Bunu otomatiğe bağlarsanız otomatik iklimlendirme sistemi yapmış olursunuz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Sozuak

Olay profesyonelce yapılacaksa nemi de ısıyı da limitleri dahilinde otomatik sabit tutan klimalar mevcut ev tipi değil de biraz endüstriyel. Eski şirketimde temiz odamız vardı. ESD tedbirleri gereği nem ile ısı sabit tutulurdu. Cihazın su şebekesine bağlantısı vardı. Su deposunu otomatik doldurur nemi ayarlanan değerlerde tutardı. Mağaza ve salonlardaki dikey klima  ünitelerinin boyutunda ama o kadar estetik değildi tabi.(ve bir de bayağı sesliydi)