Yine Smps Ama Simetrik Sorunu

Başlatan oguztkn, 01 Temmuz 2021, 01:44:21

oguztkn

Merhaba arkadaşlar,

Bir tane smps ile uğraşıyorum. Çıkışta voltaj yok giriş kondansatörlerinde 310 volt mevcut. Uc3842 kullanılmış devrede bunun beslemesini ölçtüğümde (7. ve 5. bacak arası) 70volt gibi bir değer görüyorum. Bu nasıl olabilir entegrenin yarılması gerekmez mi ?

Uc yi dışarıdan beslemeyi düşündüm fakat oradaki voltajı nasil ayıracağımı bilemedim. Şemasını ekliyorum yeşil ile işaretli olanları devreden sökerek ölçüm yaptım sağlam gözükmekteler. Çıkışları +-36 ve +-18 volt olması gerekmekte.

Bir yol gösterebilirseniz sevinirim . Şimdiden çok teşekkür ederim....

(Opto da kisa devre mevcut değil)

hasankara

Daha önce benimde başıma geldi 50 küsür volt okuyup fiziksel deformasyon olmaması haline, ama bozulmuş oluyor. Ya aux tan gelen voltaj yüksek oluyor yada start alması için  yerleştirilen r3 ve r4 dirençlerinin değeri düşük olabiliyor. Yine değiştirdikten sonra entegre beslemesini dışardan besleyip diğer komponentlerin çalıştığı görülse ve bu haliyle aux voltajı ölçümlenerek kaç volt a yükseldiği kontrol edilebilir. Çıkış voltajı ayarlanabiliyor ve siz limitleri zorladıysanız bu senaryo gerçekleşmiş olabilir, çünkü çıkışla birlikte aux voltajı da yükselmiş olur.

oguztkn

UC'yi yenisi ile değiştirdim ve enerji verdim. Çıkışları ölçtüğümde +-18 ve +38 voltajlarını okudum sadece -38v ta dalgalanma var idi 25-30 arası gidip geliyordu. Sonrasında Uc nin voltajına baktım onun voltajı da 7-14 volt arası git gel yapıyordu. Bir süre o şekilde izlerken bir pat sesi ile R11 (1k) Q1 (IRF840) ve R15 (0.22r 2w) direnç uçtu. Onları tedarik edip yenileyeceğim ama onlar niye uçtu anlayamadım.  Uc de fiziksel bir durum yok ama oda uçmuş olabilir diye tahmin ediyorum