12V AC motor yönü değiştirne

Başlatan ÜC, 01 Temmuz 2021, 18:00:27

ÜC

Bulabildiğim dökümanlarda yardımcı sargı var ise yön değiştirme mümkün bilgisine ulaşabildim. Benim motor 12V AC beslemeli , besleme verdiğimde kafasına göre istediği yöne doğru dönüyor. Bu yönlendirmeyi istediğimiz tarafa doğru yapmanın bir yolu varmı ? Videoda yön değiştirmesini görebilirsiniz. Üst kapağı çıkartılmış durumdadır , motor mili var kapakta , içerde kapasitör varsa ters çevirmeyi denemek için açmıştım.
  Bir aydır bu motoru bekliyorum , uygun fiyatlı redüktörlü motor bulmak çok zor. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

kimlenbu

ÜC

Alıntı yapılan: kimlenbu - 01 Temmuz 2021, 19:37:34Kaç sargı var ?

Dişlileri çıkartınca sargıyı zorladım çıkması için ama gelecek gibi değil , başka motorda yok ama gerekiyor ise söküp alabilirim , kullanılmaz olursa beklerim 2.motoru sipariş verip. Yeterki yön verebileyim

devrecii

Bu motorda ne yönde döneceği , ilk enerji verdiğinde rotorun konumu ile alakalıdır.

Yapman gereken ac akım vermeden önce kısa bir süre dc akım vermen daha sonra ac akım vermen , ilk vereceğin dc akımın polarizasyonu dönüş yönunu belirler.

Bu motor ac motor gibi düşünme içinde mıknatıs vardır.

RaMu

@devrecii bu hiç aklıma gelmemişti.
Eski çamaşır makinası mekanik beyin motoru ve mikrodalga fırın tepsi döndürme motoru bahsettiğin motorlardan herhalde. 3-4 cm çapında 1-2 cm kalınlığında motorlar benim gördüklerim. İçinde mıknatıs var. 220V AC ile çalışıyor.
Bahsettiğim tip için verilecek DC gerilim seviyesi ne olmalı, ne kadar süre ile vermekte bir sıkıntı olmaz?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ÜC

Alıntı yapılan: devrecii - 01 Temmuz 2021, 20:21:49Bu motorda ne yönde döneceği , ilk enerji verdiğinde rotorun konumu ile alakalıdır.

Yapman gereken ac akım vermeden önce kısa bir süre dc akım vermen daha sonra ac akım vermen , ilk vereceğin dc akımın polarizasyonu dönüş yönunu belirler.

Bu motor ac motor gibi düşünme içinde mıknatıs vardır.

Cevap için çok teşekürler , bunu hemen deneyeceğim , çalışırsa çok sevineceğim çünki denediğim diğer motorlardan randuman alamadım , bu iyiydi ama yön problemi vardı.

Evet , ortada bir mıknatıs mevcut , dışarı çıkabiliyor kolaylıkla.

devrecii

Alıntı yapılan: RaMu - 01 Temmuz 2021, 21:13:13@devrecii bu hiç aklıma gelmemişti.
Eski çamaşır makinası mekanik beyin motoru ve mikrodalga fırın tepsi döndürme motoru bahsettiğin motorlardan herhalde. 3-4 cm çapında 1-2 cm kalınlığında motorlar benim gördüklerim. İçinde mıknatıs var. 220V AC ile çalışıyor.
Bahsettiğim tip için verilecek DC gerilim seviyesi ne olmalı, ne kadar süre ile vermekte bir sıkıntı olmaz?

Ben de mikrodalga fırında gördüm, maksat rotoru o polarisyona çekmek , bunun için gereken zaman/akım ne kadarsa o kadar dc akım uygulamak ,  ama fikir yürüttüm denemedim..

ÜC

Youtube de eklediğim videonun yorumlar bölümüne  devrecii arkadaşın önerisini ekledim bunun bir sakıncası varsa yada form kurallarına aykırılığı , uyarırsanız silerim.

elektronik

@devrecii hocam dediğinizi yaptık ( çok güzel bir düşünce ) Önce dc akım verdik motor belli bir pozisyona geldi ve durdu akımı kestik sonra ac akım verdik yine her seferinde sağa veya sola dönecektir çünkü ac akım verdiğimizde ilk gelen alternası bilmiyoruz negatifmi pozitifmi? ilk hangisi gelirse motorda ona göre yine sağa veya sola dönecektir.

dc akım verip uygun pozisyona getirdikten sonra vereceğimiz ac akımın ilk alternasını pozitifmi negatifmi kontrol edip verirsek istediğimiz yönede çevirebiliriz.

elektronik

Bu şekilde deneyebilirmisiniz
önce sw1 sonra sw2 kapatırsanız hep aynı yöne dönmesi lazım.

Buda yön değiştirmek için.

yas

Aslında problemin kaynağı yardımcı sargı ve ana sargının aynı olması. Yön kesin olarak belirlenmek isteniliyorsa yardımcı sargının sipir sayısı bir miktar azaltılmalı yada 10-20 sipir ters sarılmalı.

elektronik

Alıntı yapılan: yas - 02 Temmuz 2021, 12:41:37Aslında problemin kaynağı yardımcı sargı ve ana sargının aynı olması. Yön kesin olarak belirlenmek isteniliyorsa yardımcı sargının sipir sayısı bir miktar azaltılmalı yada 10-20 sipir ters sarılmalı.

Bu bir problem değil bu tip motorların yapısı böyle. hangi yöne döndüğünün önemli olmadığı yerlerde kullanılıyorlar. mesala bir kuluçka makinesinde hangi yöne döndüğünün önemi yok yada bir döner makinesinde.

yas

Problem derken sorunlu bir yapı olduğunu kast etmemiştim aslında, istenildiği gibi çalışmamasını işaret etmek istemiştim. Özellikle vana kontrollerinde kullanılan aktüatörlerin 1 faz olanlarının motor yapıları genelde bahsettiğim şekilde ve kondansatörü oluyor. Açma ve kapamayı aynı anda bile verseniz baskın olan yöne dönüyor. Videodaki motor 2 uçlu olduğu için bu yapıda olmaya bilir.

Eğer motor çok uzun süre çalıştırılmıyorsa istenilen alternas ile başlaması için 1 diyot ile yarım dalga olarak denenebilir. Uzun süre çalışıyorsa yada tork problemi oluşursa hareketten bir süre sonra yukarıdaki örnekteki yapıya benzer şekilde diyot kısa devre edilebilir. Bence @elektronik in yukarıdaki örnekleri denemekte fayda var.

ÜC

elektronik hocam maalesef olmadı , yine kafasına göre dönüyor. Videoda yok ama ters diod ilede denedim yine aynı.

Motor uzun aralıklarda çok kısa süre çalışıyor yas hocam , ama torkda düşme olmaması gerek yoksa diğer motorlarla halletmiştim ama torkları yetersiz.

elektronik

Önce direk bağlı butona sonrada diyoda parelel bağlı butona basmanız lazım. tersiniz yapıyorsunuz gibime geldi.