BMS' de kullanılan çift mosfet hakkında yardım.

Başlatan mstfylcn333, 02 Temmuz 2021, 09:55:35

mstfylcn333

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi batarya yönetim sistemlerinde şarj etmek için yada deşarj etmek için  kullanılan ve drainleri ortak çift mosfetler var bu bağlantı hakkında biraz kafa karışıklığı yaşamaktayım.

Örneğin eklediğim resimde sol tarafdaki mosfet'te Source ucundan drain ucuna akım akıtmış.Bu yöntem mosfeti normal sürüş(gate'i belli bir voltajda tetiklersin ve tetiklediğin voltaja doğru orantılı olarak drain den source a akım akıtırsın) şeklinden ne gibi farklılığı var?   

Resimde gördüğünüz gibi sol tarafdaki mosfet aynı anda hem body diyodunun üzerinden hem de source'dan  drain'e akım akıyor.Bu durumda aklıma birkaç soru takılıyor;

1-Source ile drain arasında voltaj değeri olarak body diyonun voltajını mı görecez yoksa başka değerler mi görecez?

2-Source ile drain arasından yüksek akım geçirmek istesek bunun için limit olarak body diode 'nun akımı geçirme  limitlerinimi baz alacaz, drain ile source kanalını mı, yoksa her ikisinin toplamını mı?

3-Mosfetleri açmak için (soldaki ve sağdaki) yani gate pinlerine voltaj verir iken source pinlerini mi referans alarak voltaj verecez?

Bu çift bağlanmış mosfet'in  akımın yönünü ayarlamasından başka olayı var mı?
Veya bu bağlantı şeklinin teknik olarak bir adı varmı veya hesaplama yöntemi varmı bu konu hakkında önerebileceğiniz bir herhangi bir websitesi var mı?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yuunus

sizin baglanti bir garip duruyor, 3s bms kullandim semasi da boyle daha mantikli gibi
https://robojax.com/learn/arduino/?vid=robojax_BMS_3S_40A_charger

mstfylcn333