MSP430G2230IDR SDA SCL pinleri

Başlatan mustafa5458, 02 Temmuz 2021, 10:20:44

mustafa5458

Arkadaşlar merhaba projemde MSP430G2230IDR kullanıyorum işlemcinin SDA ve SCL pinlerini H Bridge sürmek için kullanacağım  bu pinlere PULL-UP direnci bağlamalı mıyım? Data Sheette birşey bulamadım. Bu pinler  open collector mu acaba bilgisi olan var mı?
Şimdiden teşekkürler.

z

Anlaması çok kolay. Suphelendiğin pinden 1 Hz gibi çok düşük frekansda 1-0-1-0 şeklinde sinyal çık. Bir ledi direnç ile bu pine bağla. Led sorunsuz yeterince parlak yanıp sönüyorsa open collector değil demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

I2C hattında dahili pull-up dirençlerine pek güven olmaz. Değerleri ihtiyacını karşılamayabilir. Kart çiziyorsan illaki harici pull-up dirençlerini de yerleştir. Sonrasında dilersen dahili ile deneme yaparsın, eğer kullandığın işlemci bunu destekliyorsa.

Hayatımda hiç MSP430G2230 kullanmadım. Dokümanında harici pull-up öneriyor gibi sanki. I2C modunda iken pinlerin dahili pull-up'larını etkinleştirebiliyor musun bilmiyorum. Mesela STM32'lerin bazılarında bunu yapabiliyorsun, bazılarında yapamıyorsun. Ama ilk paragrafta dediğim gibi, mutlaka karta harici dirençleri çiz.

Datasheet'ten (sayfa 451):
Alıntı YapI2C data is communicated using the serial data pin(SDA) and the serial clock pin(SCL). Both SDA and SCL are bidirectional, and must be connected to a positive supply voltage using a pullup resistor.
Gökçe Tağlıoğlu