hidrolik piston seviye ölçüm

Başlatan erkan614, 03 Temmuz 2021, 12:34:20

erkan614

İyi gunler
Bir traktör ustunde 30cm hareket eden bir piston var
Benim piston haereketini ölçmem lazim
Kir toprak yamur vs her bir dis etken var
Ben bu seviyeyi ne ile ölçerim
Pek de alan yok pistonun üstünde

erdcan

Cemre.

Manyetik bant enkoderlere bakılabilir...

berat23

mg1980

Mevcut piston içindeki hareketli kısma mıknatıs yerleştirilmeli, piston gövdesi alüminyum olmalı. Mümkün değise bu şekilde hazır pnömatik pistonlar var, hidrolik de olabilir.. Piston dışına da bir kaç tane Hall sensör yerleştirerek olabilir. Yukardaki öneriler daha bilimsel kabul edilebilir..

asma

Merhaba
Şerit metre mantığıyla çalışan encoder biliyorum. Çelik tel uzadıkça değeri değişiyor.
Ararken ipli enkoder olarak çeşitlerini gördüm.
İpli enkoder olarak ararsanız belki işinize yarar ürün bulabilirsiniz.
Ayrıca, strok veya hareket ölebilirsiniz. Silindir gövdesine yakın olmak zorunda değil.
Kolay gelsin.

mustafa_cmbz

Benim tavsiyem piston boyutlarında montaj kısımları başı ve sonunda mafsal bağlantılı olan cetvellerden kullanmanız. Tabi seçim yaparken ip65 olmasına dikkat ediniz.. İfm nin sitesine bir göz atın ve diğer balluf sick kyence gibi markalarda olabilir

MC_Skywalker

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 05 Temmuz 2021, 20:20:10Bu sensörleri hava pistonlarında kullanıyorduk.
https://www.festo.com/cat/tr_tr/products__89366

Bunlar mesafe bilgisi vermez ama pozisyonlama yapılabilir.

Bu arada festonun piyasada çakması boldur söylemeden edemedim.

argeman

Alıntı yapılan: erkan614 - 03 Temmuz 2021, 12:34:20İyi gunler
Bir traktör ustunde 30cm hareket eden bir piston var
Benim piston haereketini ölçmem lazim
Kir toprak yamur vs her bir dis etken var
Ben bu seviyeyi ne ile ölçerim
Pek de alan yok pistonun üstünde

Buna benzer bir çalışmam olmuştu, ben hızlı çözüme ulaşmak için hidrolik silindire bağlı parçanın eğiminden faydalanarak (roll ya da pitch) kısacası imu ile açı ölçerek pozisyon bilgisi aldım, böyle bir kullanım şansınız yoksa lvdt ya da hall lineer cetveller ile yapabilirsiniz. Amacınız orta kol silindirini ölçmek ise fotodaki gibi silindirin strokuyla hareket eden bir mili lineer cetvele bağlayabilirsiniz.

Sozuak

Bunu yaptiginiz arac sabit duzlemde mi calisiyordu. Tum sistemin sifir derece egimde sabit olamayacagini dusunursek mobil arac icin aracin ana duzleminden bir referans egim  degeri alip bununla ilgili parcanin olculen egimi arasinda duzeltme yapmak gerekmez mi?

argeman

Alıntı yapılan: Sozuak - 08 Temmuz 2021, 10:19:46Bunu yaptiginiz arac sabit duzlemde mi calisiyordu. Tum sistemin sifir derece egimde sabit olamayacagini dusunursek mobil arac icin aracin ana duzleminden bir referans egim  degeri alip bununla ilgili parcanin olculen egimi arasinda duzeltme yapmak gerekmez mi?

Alıntılamadığınız için tesadüfen gördüm, sorunuz bana sanırım, videodaki sistem sağ ve sol kanat olmak üzere ultrasonik sensörlerle birbirinden bağımsız çalışıyor, fakat kullandığım imu bum un orta noktasında, arazide ilerlerken bum un sağa sola yatmaması için oransal kontrol edilen hidrolik silindirleri çalıştırarak deniz seviyesine paralel tutmaya çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nSl7iY-X54Q