Yaş ile gelen yakını görememe sorunsalı

Başlatan umberto, 07 Temmuz 2021, 10:29:15

umberto

Değerli Forum üyeleri merhaba

Yaşlandıkça malum olan yakını görememe problemi hakkında sizlerin de fikirlerinizi almak isterim. Bizim gibi hassas işlerle uğraşan kişilerde sanki gözlerimizi çok zorladığımız için daha erken oluşan yakını görememe probleminden bu aralar biraz yakınıyorum. Hamdolsun halimize fakat eski yeteneklerimi kaybetmiş olmak epeyce üzüyor beni.

42 yaşında elektronik mühendisiyim. Zaman için uzun saatler bilgisayar başında geçirip hem şematik hem layout tasarımı, akabinde de tasarladığım kartları teknisyen arkadaşa dizdirmek yerine titiz olduğum için kendim dizerdim. Eskiden 0,50 mm fine pitch IC'ler ile 603 - 402 komponentleri çok rahat dizerdim. BGA modülleri rework istasyonu olmadan hava tabancası ile takardım.

Artık yavaş yavaş kart üzerinde komponentleri bile seçmekte zorlanıyorum ve bu durum beni epey üzüyor. Hatta osiloskop ekranında bile zorlanıyorum. Yakın gözlüğe alışmamak için henüz kullanmaya başlamadım fakat kullanmadan da hassas işlerimi yapamıyorum.

Benim gibi durumda olan arkadaşlar neler yapıyor merak ettiğim için bu başlığı açtım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. 

erkan614

Yas 38
Senle ayni durum
Sol göz performans çok düşük
Baş ağrısı da yapıyor üstelik
Pcye bakarken gözlük kullanıyorum
Uzun saatler calismayi biraktim
Eskiden bir gunde yaptığım isi 3 gune yayıyorum
Numune dizgilerini de genclere bıraktım ne kadar titizlenirsem o kadar hamallik yaptigimin farkina vardım
İlla benim çözeceğim bir is var ise büyüteç gozluk takıyorum
Asil tehlike bizim isimiz dehil aslinda elimizden dusurmedigimiz gözümüzü alamadigimiz telefonlar
Bize asil mahfeden onlar

ilyas KAYA

Yas 39 aynı sorun. Gözlük verdi doktor 3 gün sonra alıştım. Ancak sürekli takınca sanki daha çok bozuluyor.

Ara ara takıyorum herhangi bir alışma sorunu da olmuyor. Eğer 1 in altında ise tavsiyem sizde ilk 20 gün kullanın sonra hafta 2 3 güne düşürün. Arada bir doğaya çıkın çok farkediyor.

quarko

Bence çok problem yapmayın hocam. 34 yaşındayım ve gözlerim doğuştan bozuk. Hipermetrop, astigmat ve özellikle sol gözde göz tembelliği var. Gerekiyorsa gözlüğü takın gitsin..
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

umberto

Öncelikle yorum yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Göz rahatsızlığı olan arkadaşlar için üzülmekle beraber, bu konuda yanlız olmadığımı bilmek içime biraz su serpti.

İnsan sahip olduğu özellikleri kaybedince üzülüyor. Gerçi bu sadece göz için de geçerli değil. Lisede spor yaparken yorulmak nedir bilmezdik, şimdi hem yaş hem de zamanla spordan uzaklaşmanın vermiş olduğu tembellikle 3-4 merdiven çıkında yoruluyor insan.

erkan614 de dediği gibi , ne kadar titizlenirsen o kadar çok hamallık yapmak zorunda kalıyor insan.

mr.engineer

Hocam takmayın kafanıza ben 26 yaşındayım benim de gözler bozuk. Ben de spor yapmıyorum en fazla 3 kat çıkabiliyorum :)

Yuunus

arkadaslar goze yapacak bisey yok lakin 3 kat cikip yoruluyorsaniz bunlar baska rahatsizliklarin habercisi olabilir yol yakinken bir doktara gidin bence, gecen gun bir adamdan 5 cuval kum aldim, adam 60 yasinda cuvallari doldururken IHH bile demedi tazi gibiydi, kumda ne var demeyin yas kum, her kurek en az 5kg, gecmis olsun hepinize.

umberto

Yunuus yorumun için teşekkür ederim.

Asıl konumuz merdiven çıkarken yorulmak değil, yaşlandıkça insan bazı özelliklerini kaybediyor onu anlatmak istemiştim.

Dediğin gibi bazı işleri yapan kişiler uzmanlaşıyor ve vücüdu o yönde gelişiyor. Eminönünde babamın çalıştığı işmerkezinde bir yaşlı hamal amca vardı. Belki 70 yaşındaydı ama eminönünde kimin kasası taşınacaksa bu hamal ammca taşırdı. 70 yaşına yakın olmasına rağmen, kasayı küfesine yüklediler mi, 150 - 200 kglık kasaları hiç banamısın demeden taşırdı. Buna göre de ücret alırdı tabi. Hala yaşıyorsa Allah uzun ömürler versin bu amcamıza.

Göz konusunda başka yorum ve çözüm önerileri olan arkadaşların hikayelerini de dinlemek isterim.

Selamlar

mr.engineer

Alıntı yapılan: Yuunus - 07 Temmuz 2021, 15:46:39arkadaslar goze yapacak bisey yok lakin 3 kat cikip yoruluyorsaniz bunlar baska rahatsizliklarin habercisi olabilir yol yakinken bir doktara gidin bence, gecen gun bir adamdan 5 cuval kum aldim, adam 60 yasinda cuvallari doldururken IHH bile demedi tazi gibiydi, kumda ne var demeyin yas kum, her kurek en az 5kg, gecmis olsun hepinize.

Beni sigara ve hareketsizlik bitirdi

Sozuak

Çok ileri mercek hasarı olduysa 2-3 odaklı yapay göz merceği taktırmaktan başka çare yok gibi. Öğrendiğim kadarı ile yan etki olarak güneşe bakan foto/video kameralarındaki lens flare efekti olması söz konusuymuş. Takıldıktan sonra da geri dönüşü yok.

Bunun dışında şekerinizi ölçtürün. Diabet hastalığı da damarları ve özellikle kılcal damarları etkilediği için retina  hasar görebiliyor bu da görmede geri dönüşü olmayan kalite düşmesine sebep oluyor. Bu nedenle şeker tüketiminizi yüksek ise düşürmeye bakın. Geleceğe dönük olarak gençseniz de tedbirinizi almaya bakın.

gevv

Gözlük ve yardımcı araçlar dışında yapacak bir şey yok

Birde göz sağlığı için faydalı besinler, takviyeler ve göz eğzersizlerini deneyebilirsiniz (egzesrisler baya iddalıydı)

Fakat görme sorunu kısa sürede başladıysa doktora gidip şeker vb. baktırmalı

Göz olayı biraz genetik sanırım bende cocukluğumdan beri ekranlara yakınım sonrasında elektronik dahil oldu daha fazla pc başındayım

Sadece uzak sorunum var  fokus bozuk yakında kartal gibiyim  :)

17 yıldır gözlük numarasını değiştirmedim biri 025 diğeri 050 sanırım

Yuunus

@umberto sen 3-4 merdiven cikmak yoruyor deyince yazdim, 60 yasinda adamin dincligi dikkatimi cekti, bizler bilgisayar basinda farkinda olmadan hayatimizi mahvediyoruz bunuda ancak 40-50 li yaslara geldigimizde anlayabiliyoruz, simdiki aklim olsaydi masabasi isi asla istemzdim, ama nedense gencken insana cazip geliyor, simdilerde telafi niyetine gunluk istemeyerek 5km yuruyorum ;).

MC_Skywalker

B45. yaşa girince aynı şikayetlerden bende muzdarip olduğumdan göz muayenesine gittim 0.25 gözlük yazdı doktor Aldım ama pek kullanmıyorum.

Gözlük gibi takılan büyüteçim var onu daha çok kullanıyorum.

argeman

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki hele biraz da benim gibi titiz iseniz her işi kendiniz yapma gibi bir alışkanlık edinmişsinizdir, 5 yıl önce yakın gözlüğü nedir bilmezken şimdi hem gözlük kullanıyorum hem de smd işlemlerinde linkteki gözlüğü kullanıyorum, ameliyat olmayı bile düşündüm fakat yakın için yani hipermetrop için başarılı olmadığını söylediler, mercek altı kalıcı lens için ise 55 yaş cevabı aldım dünyagöz'den, yaşlanıyoruz üstadım yaşam kalitemiz gittikçe düşüyor, ben de çok direndim gözlük kullanmamak için fakat işime aşık biri olarak kullanmaya karar verdim. Hatta 3000 TL verip tek cam da 3 mercek olan (uzak-orta-yakın) Seiko'nun progressive gözlüğünü aldım 1 hafta kullandım alışamadım.

https://urun.n11.com/buyutec/gozluk-tip-buyutec-4-lens-hassas-calisma-gozlugu-sarjli-led-isik-P470939789

EGE

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 07 Temmuz 2021, 22:12:37B45. yaşa girince aynı şikayetlerden bende muzdarip olduğumdan göz muayenesine gittim 0.25 gözlük yazdı doktor Aldım ama pek kullanmıyorum.

Gözlük gibi takılan büyüteçim var onu daha çok kullanıyorum.

Yanlış yolda yürüyorsun bir gün çıkmaz sokağa gireceksin,
Doktorun verdiği gözlüğü kesinlikle kullan derim çünkü göz numaranın ilerlemesini yavaşlatacak ,
Büyüteç ise göz numaranın hızlandıracak.