Yaş ile gelen yakını görememe sorunsalı

Başlatan umberto, 07 Temmuz 2021, 10:29:15

diot

Hastalığın adı presbiyopi. 40 yaş civarı başlar. Nedeni göz merceğinin esnekliğini yitirip yakına odaklanamaması. Tedavi yakın gözlüğü.
Ayrıntılar : https://www.dunyagoz.com/tr/tibbi-birimlerimiz/yakin-gorme-problemi-presbiyopi/presbiyopi-hakkinda


z

Rahmeti @OG'nin uyarısı üzerine katarakt muayenesi yaptırmış ve katarakt sorunum olduğu ortaya çıkmıştı.
Bu ay sonuna doğru operasyon geçireceğim. Onun söylediğine göre yeniden doğmuş gibi olacağım.

Sonucu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2021, 13:50:36Rahmeti @OG'nin uyarısı üzerine katarakt muayenesi yaptırmış ve katarakt sorunum olduğu ortaya çıkmıştı.
Bu ay sonuna doğru operasyon geçireceğim. Onun söylediğine göre yeniden doğmuş gibi olacağım.

Sonucu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
@OG rahmetli mi oldu?
ego=1/Knowledge

umberto

Bülent Hocam Geçmiş olsun.

Katarakt şikayetinib belirtileri tam olarak nasıl oluyor, biraz anlatabilir misiniz?
Uzağı fena değil ama yakını ve orta mesafeyi hafif bulanık mı görüyorsun?
Katarakt ameliyatinda göz lensi çıkarılıp yerine lens koyuluyormuş. Bu lenslerde numara, 2li oadak hatta 3lü odak mevcutmuş.Siz nasıl bir şey seçtiniz? Biraz bilgilendirir misiniz bizi katarakt hakkında.

Teşekkürler

z

Yakın görme problemi başlayınca denemediğim mercek kalmadı. Mercekler işimi görüyor ancak kaliteli 3D görüntü olmuyordu. Uzak görüşte duvar saatindeki rakamları bile okuyamaz oldum. Son dönemde bir gözümün yakın görüşü mükemmeleşti. Bu durum katarakta ait gelip geçici durummuş.

Uzak ışıklara, aya yıldızlara baktığımda nokta gibi görünmesi gereken cisimler her tarafından ışık saçan ya da daire üzerine dizilmiş cisimler gibi görünüyor.

Mesela aya baktığımda 4 -5 tane ay daire üzerine sıralanmış gibi.

Katarakt kontrolu sonrasında doktor mesleğimi sordu. 3 odaklı mercek bize olmuyormuş.(keskin nişancı, mikroskop ile çalışanlar, elektronik ile uğraşanlar vs)
Fakat istersem 3 odaklı mercek takabileceğini eğer iş görmezse kolayca söküp değiştirebileceğini söyledi.

Bazı kişilerde 3 odak işe yaramıyormuş. perasyon sonunda memnun kalmayanlar olabiliyormuş.
Ben kaliteli tek odaklı mercek taktırıyorum. Sipariş edilen merceklerim gelmiş. (Gözü scan edip göze özel mercek yapılıyormuş)

OG bir yazısında, katarak sonrası göz bandajını açtıklarında Türk filmlerinde kör kişinin göz ameliyatı sonrasında görüyorum görüyorum sevincini bire bir yaşadığını söylemişti.

Ben de sabırsızlıkla operasyonun yapılmasını iple çekiyorum.

Bir gün arayla iki göze de operasyon yapılacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

umberto

Bülent Hocam

Cevabın için çok teşekkür ederim. Umarım yeni lenslerinle istemiş olduğun görüşe ulaşırsın.
Lütfen bizi sık sık bilgilendir bu konuda.

Katarakt operasyonuna büyük ihtimalle yakın bir gelecekte sol gözüm için bana da gerekecek. Katarakt ameliyatında, göz merceği alınıp yeni bir mercek konacağı için geri dönüş yok.

Genelde bizim gibi hassas elektronikle uğraşan titiz insanlar biraz piypirikli oluyor. Ben de yapım gereği her zaman tedbirli ve garantici biriyimdir. Örneğin katarakt sonrası bu lens içinize sinmezse ve görüş kötü olursa diye doktorlar bir garanti verebiliyor mu?

Ek olarak gözünüzdeki katarakt, normal bir kişi tarafından karşıdan yakından gözünüze bakılınca belli olabilecek bir seviyede mi şu an?

Cevabınız için çok teşekkür ederim.


 

argeman

#21
 .

z

#22
@argeman.

Su anda Misir'dayim ve internetim yok. Wifi olan yere henuz gelebildim.

Karar vermek, yargilamak icin acele etmeyin.

Gozume bakan katarakt oldugumu anlayamaz.
Perdemsi bir durum cok ileri safhakarda oluyormus.

Tahminin 26..30 temmuz arasi bir tarihte operasyon olunca ilk isim ustunde minik cipler olan bir karta bakmak olacak  sonucu yazarim.

Doktor istersem 3 odakli lens takabilecegini, eger sonuc kotu olursa 5 dakikada sokup yerine tek odakli lens takabilecegini soyledi.

Ben gerek olmadigini tek odak lens ve gozluk takmaya razi oldugumu belirttim. 3 odakli lens yakin ve uzak icin iyiymis ama mukemmel gorus saglamiyormus. Biz cok yakina odaklanmak zorunda oldugumuz icin 3 odakli lensin isime yaramayacagina karar verdim. Zaten doktor da meslegimi ogrenince onermedigini soylemisti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Katarakt nasil bir sorun diye merak edenlere ornek vereyim;

Cok net gormek istedigim nesneye dogrudan bakmak yerine nesnenin sagina geciyorum. Ardindan gozumle solumda kalan nesneye kafami cevirmeden bakmaya calisiyorum. Goz lensinde bozulmamis bir bolge yakaliyorum ve orda cok net goruyorum. Tamnin edeceginiz uzere iskence bir bakis turu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

umberto

#24
Alıntı yapılan: argeman - 07 Temmuz 2021, 22:46:29Sizi o kadar iyi anlıyorum ki hele biraz da benim gibi titiz iseniz her işi kendiniz yapma gibi bir alışkanlık edinmişsinizdir, 5 yıl önce yakın gözlüğü nedir bilmezken şimdi hem gözlük kullanıyorum hem de smd işlemlerinde linkteki gözlüğü kullanıyorum, ameliyat olmayı bile düşündüm fakat yakın için yani hipermetrop için başarılı olmadığını söylediler, mercek altı kalıcı lens için ise 55 yaş cevabı aldım dünyagöz'den, yaşlanıyoruz üstadım yaşam kalitemiz gittikçe düşüyor, ben de çok direndim gözlük kullanmamak için fakat işime aşık biri olarak kullanmaya karar verdim. Hatta 3000 TL verip tek cam da 3 mercek olan (uzak-orta-yakın) Seiko'nun progressive gözlüğünü aldım 1 hafta kullandım alışamadım.

https://urun.n11.com/buyutec/gozluk-tip-buyutec-4-lens-hassas-calisma-gozlugu-sarjli-led-isik-P470939789

Argeman Merhaba

Yaşınız kaçtı merak ettim. Seiko'nun gözlüğüne daha sona alışabildiniz mi ?
Benim gözlerimi yoran 2008 yılında çok hassas komponentler içeren bir kart tasarlamıştım. Dizgici marifetiyle 1000 tane kartın 800'ü çalışmamıştı. Müşteri teslimatına yetişltirebilmek için kuyumcuların göze taktığı mercek ile bir ekip olarak bu 800 kartı tamir etmiştik. Bu benim gözlerimi çok yormuştu.

Bu sebeple, mercekle çalışmayı çok önermiyorum. Gözün dengesini bozuyor bence. Belki de ben tek gözlü mercek ile çalıştığım için olmuştur.

Foruma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Ekleme: Argeman merhaba, sanırım teşekkür konusunda siteminiz bana. Uzun süredir foruma mesaj yazmadığım için teşekkür butonu kültürünü unutmuşum. İş arasında mesajları okurken gözüme çarptığı anda kullanıcıya dikkat etmeden teşekkür etmiştim sanırım sizin mesajınız gözümden kaçmış. Şimdi tüm mesaj yazanlara teşekkür ettim, kusura bakmayın.

Selamlar

kimlenbu

Yaş 39, lqfp100+ kılıfları takarken bile gözlerim oldukça fazla yoruluyor. Çözümü dijital mikroskopta buldum :) hassas malzemeleri Eakins mikroskopta diziyorum, aynı şekilde kısa devre ve kontrolleri de mikroskopta yapıyorum.

İşyerinde değilsem de çantamda dahili ışıklı kuyumcu büyüteçlerinden taşıyorum, ufacık bir şey ama oldukça etkili.

Yakın gözlüğü için kendimi "genç" hissediyorum, inş 50 yaşında :)

umberto

Kimlenbu maaşallah, aman nazar değmesin. Kıskanmadım desem yalan olur:) Allah uzun bir süre daha gözlüksüz çalışmanı nasip etsin.

Ben de 25 - 35 yaşlarındayken, LQFP 128 Renesas işlemcileri çok rahat söker takar. Hatta , prototip kartlarda hata yapınca, bazı bacakları havaya kaldırıp bu bacaklara uzay montaj kablo bile lehimlerdim.

Şimdi tatlı bir hatıra oldu benim için.

Heyecanla Bülent Hoca'nın katarak ameliyatının sonucunu bekliyorum. Bendeki problem, yaşlılığa bağlı olan prespit'in yanında astigmat da var. Can sıkan noktada bu astigmat. Astigmat'a lazer ile müdahale ediliyormuş sanırım ama lazer denince insan korkuyor. Kaş yaparken göz çıkmasın diye. Forumda lazer ameliyatı olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Yine de hamdolsun, Allah başka dert keder vermesin.

Bülent Hocam, katarak ameliyatının saglıklı bir ekilde geçmesini dilerim. Hayırlı haberlerini bekliyoruz.

Selamlar

diot

Alıntı yapılan: umberto - 12 Temmuz 2021, 11:39:06Heyecanla Bülent Hoca'nın katarak ameliyatının sonucunu bekliyorum. Bendeki problem, yaşlılığa bağlı olan prespit'in yanında astigmat da var. Can sıkan noktada bu astigmat. Astigmat'a lazer ile müdahale ediliyormuş sanırım ama lazer denince insan korkuyor. Kaş yaparken göz çıkmasın diye. Forumda lazer ameliyatı olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.


Ben 32-33 yaşlarında sol gözümden lazer ameliyatı olmuştum. ozamanlar sol göz 6.5 falandı. 1-2 sene gözlüksüz düm daha sonraları hafiften geri gelmeye başladı. yaklaşık 6 sene sonra eski  numarasına geri geldi . şimdi yaş 55 gözlükle devam ediyorum. hipermetop astigmat için önermiyorum açıkcası . Başka bir arkadaş 10 derece falan miyoptu oda lazer oldu (şu kartal gözü denenden) şu an hala gözlüksüz. Yaklaşık 20 senedir gözlüksüz dolaşıyor. Açıkcası birada şans. Bazı bünyelerde göz dereceleri geri gelebiliyormuş.

diot

@z Benim sağ gözdede katarakt başlangıcı var. 2 sorum olacak 1. ameliyatı nerede olacaksınız. 2 fiyatı nedir. (tek göz  ve 2 göz).

umberto

Bülent Hocam Merhaba

Gerçi geçen gün görüşmüştük, yoğunluğunuz nedeniyle katarak ameliyatını ertelediğinizi, Ağustos ayı ortasına planladığınızı belirtmiştiniz. Ameliyat konusunda gelişme var mı?

Sanırım ben de Eylül ortasında tek gözden katarak ameliyatı olacağım. Forumda çok farklı konularda farklı tecrübelerinizi ve fikirlerinizi belirttiğiniz yazıları zevkle okuyorum. Katarak ameliyatım öncesi sizin değerlendirmenizi bekliyorum.

Selamlar