Yaş ile gelen yakını görememe sorunsalı

Başlatan umberto, 07 Temmuz 2021, 10:29:15

z

16 Agustos'a gun aldim. Ev insaat ortamindan yeni kurtuldu. Evde hijyenik sartlari henuz saglayabildik.

Operasyondan sonra yatmak gerekiyor ve saat basi goze damla damlatmak gerekiyormus.

En buyuk risk enfeksiyon durumu ve mercegin kaymasi sorunu. Bu yuzden nasil olacaksa evde uzanip yatacagim.

Bu bilgiler ortalikta gezen bilgiler. Henuz doktor sunu sunu yap sunu yapma demedi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: diot - 16 Temmuz 2021, 09:57:19@z Benim sağ gözdede katarakt başlangıcı var. 2 sorum olacak 1. ameliyatı nerede olacaksınız. 2 fiyatı nedir. (tek göz  ve 2 göz).

(Mesajiniz gozumden kacmis)

Ankara'da Mayagoz kliniginde muayene oldum. Operasyonu da muayene eden doktorum yapacak. Fakat klinikte degil de bir baska yerde yapacak.
Fiyat konusunda tatminkar sonuca ulasamadim. Sanki kor tuttugunu .... misali.

Devlet yardimi olmadigini sadece 1000 TL indirim yapacaklarini ve indirim sonrasinda iki goz toplam 11500 TL'ye mal olacagini, en iyi kalite mercek kullanacaklarini soylediler.

Bir kac arkadasimla konustum, yakinlari operasyon gecirmis ve her biri farkli fiyat soyledi. Muhtemelen siz de cok farkli fiyatlarla karsilasacaksiniz.

umberto

Bülent Hocam

Pazartesi günü operasyon olacaktınız sanırım. Şimdiden sağlıklı ve başarılı bir operasyon olmasını dilerim.

En kısa sürede foruma yapmış olduğunuz katkıların devamını bekleriz.

Selamlar

z

quarko

Bülent hocam çok geçmiş olsun. Allahtan acil şifalar dilerim. Bende geçtiğimiz cuma gününden itibaren gözümde ışık lekesi görüyorum. Gözümü açıp kapadığımda, aydınlıktan karanlığa ve karanlıktan aydınlığa baktığımda yuvarlak bir ışık lekesi oluşuyor. Muayene oldum. Gözün görme merkezine yakın bir yerde sıvılaşma şeklinde bir ödem oluşmuş. Ondan dolayı öyle görüyormuşum. Görüntü muhtemelen o ödem içinden geçtiği için lekeyi gördüğüm kısımda görüntü bulanık. Göz içi basıncın azaltılması için bir damla kullanmaya başladım. Kendiliğinden geçmesini bekliyoruz dedi doktor. Stres kaynaklı olabileceğini söyledi.. Göz hastalıkları zordur. Allah herkese sağlık sıhhat versin inşallah.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

robikod

Göz problemleri bir anda yaşandığında mutlaka beyin mr'ı ya da tomografi de çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Göz doktoruna gittikten sonra bir de nörolojiye görünmekte fayda var. (yaşanmışlık- bir tecrübe)

z

Operasyon en fazka on dakuka surdu. Evegelince gozumdeki kapatma bandini actik.

Gozumu aralayinca cok net goruyorum fakat hemen goz yasariyor ve kapamak zorunda kaliyorum.

Sanirim yarin sabaha bir seyim kalmaz.
Su anda sanki kaynak isigina bakmisim da gece gozde yanma olmus gibi bir agri var.

Bu agriyi gozunu kaynak isigi almis arkadaslar iyi bilir.

Operasyon sirasinda gozumun hemen ust hizasind optik bir cihaz vardi ve bundan iki isik huzmesi dogrudan gozume geliyordu.

Gozumun yanindan bir cubuk sokuldugunu saniyorum. Cubugu gozumum icinde  hareket ettirdikce sanirim biyolojik mercegimi parca parca ufaltti ve parcalari tek tek cikartti.

Bu esnada goruntu git gide bozuldu ve nihayetinde iki isik huzmesi kayboldu ve yerini koca bir isik perdesine birakti.

Hani webcamin mercegini sokunce goruntu kalmaz yerine sadece isikli bir gorumtu kalir ya aynisi.

Sonra yeni mercegi iceri soktu ve iki isik huzmesi hic olmadigi kadar net sekilde belirdi. Mercegi iceride tam yerine konumlansin diye bayagi bir oynatti.

Tum bu islemler esnasinda elbette bir agri oldu fakat oyle dayanilmayacak bir agri degil. Hani kazara parmaginiz vs gozunuze dokununca agrir ya cok benzeri bir agri.

Sonuc olarak basit bir islem.

Simdi sabirsizlikla gozumdeki agrinin ve goz yasarmasi sorununun bitmesini bekliyorum.

Bu mesaji yazarken gecen zamanda bile gozumu daha cok aralayabilir oldum.

Rahmetli OG yi aniyorum. TV deki yazilari hic bu kadar net gormemistim.

Bu arada  iyilesinceye kadar agir kaldirmak disinda  bir yasak konmadi. TV, cep telefonu, bilgisayar kullanimi serbest.

devrecii

Geçmiş olsun , şimdi hipermetrop sorunu kalmadı mı yani gözlük kullamnıyacak mısın ? Eğer öyleyse süper.

z

Doktor yakin icin gozluk kullanacagimi soylemisti.

diot

@z öncelikle geçmiş olsun ve ameliyatınızı hangi metotla yaptılar öğrenebilirmiyiz.

z

Onumuzdeki hafta muayene esnasinda sorarim.

Dun aksam saat 5..6 sularinda operasyon yapildi. Bugun o gozumle etrafa bakiyorum. Sadece hafif bir batma var o da bir kac gun icinde gecermis.
Duvar saati ve TV deki bulaniklik bitti.

Fakat yakin gorus problemim devam ediyor. Onu da gozlukle halledecegiz artik.

Bir hafta sirt ustu yatacaksin vs soylentileri yanlismis. Ya da benim oldugum operasyon tipinde yok boyle sinirlamalar.

Sadece agir kaldirmamam istendi. Gozume su dokundurmayacagim (Dolayisi ile basimdan asagi su dokunerek yikanamayacagim) bir de gozumu ovalamayacagim.

Uyurken de yuz ustu yatmamam tembihlendi.

fide

Geçmiş olsun hocam. İnşallah istediğiniz gibi olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Hocam babam katarakt ameliyatı olduğunda eğilip doğrulurken hızlı hareket etmeyin. Namaz kılıyorsanız 1-2 gün kılmayın uyarısı yapmışlardı. Yani sadece yüzüstü yatmak değil eğilip doğrulmaya da dikkat etmek gerekir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ex_machina

İnsanın beynindeki görme bölgesine hiç bir şekilde ışık girmiyor. Göz retinaya düşen görüntüyü elektriksel sinyallere çevirerek sinir sistemi üzerinden beyne gönderiyor.

Eğer bu iletişim arayüzünü ve protokolünü taklit edebilseydik, kızılötesi ve morötesi görebilen dijital kameraları insan gözünün yerine kullanabilirdik. Bu sayede termal gece görüşümüz olurdu hemde cisimlerin üzerinde normalde göremediğimiz lekeleri, çizikleri, ısı değişimlerini ve bulanık suyun altını görebilirdik.
Ayrıca optik zoom sayesinde hem çok uzakları hem de çok yakını net olarak görebilirdik.

Hepsinden öte, ışığın dalga boyunun çok daha geniş bir alanını görebileceğimizden, daha önce hiç görmediğimiz renkleri de görebilirdik.

Umarım benim gözlerim de katarakt olana kadar bu dediklerim gerçekleşir. O zaman hiç öyle yapay lens mens taktırmam, tüm tesisatı komple yenilerim.
Tabi bu işlem pek ucuz olmayacak. O yüzden şimdi işe dönsem iyi olacak.

fide

Alıntı yapılan: ex_machina - 18 Ağustos 2021, 20:47:34İnsanın beynindeki görme bölgesine hiç bir şekilde ışık girmiyor. Göz retinaya düşen görüntüyü elektriksel sinyallere çevirerek sinir sistemi üzerinden beyne gönderiyor.

Eğer bu iletişim arayüzünü ve protokolünü taklit edebilseydik, kızılötesi ve morötesi görebilen dijital kameraları insan gözünün yerine kullanabilirdik. Bu sayede termal gece görüşümüz olurdu hemde cisimlerin üzerinde normalde göremediğimiz lekeleri, çizikleri, ısı değişimlerini ve bulanık suyun altını görebilirdik.
Ayrıca optik zoom sayesinde hem çok uzakları hem de çok yakını net olarak görebilirdik.

Hepsinden öte, ışığın dalga boyunun çok daha geniş bir alanını görebileceğimizden, daha önce hiç görmediğimiz renkleri de görebilirdik.

Umarım benim gözlerim de katarakt olana kadar bu dediklerim gerçekleşir. O zaman hiç öyle yapay lens mens taktırmam, tüm tesisatı komple yenilerim.
Tabi bu işlem pek ucuz olmayacak. O yüzden şimdi işe dönsem iyi olacak.
Milyon dolarlık ekipman taşıyorsunuz. Kendinize dikkat edin. Çünkü bugünlerde yedek parça sıkıntısı had safhada :du:  :du:  :du:  :du: