ESP32 ye Birden Çok Bluetooth Cihazı ile Bağlanma

Başlatan berkay_91, 07 Temmuz 2021, 23:33:41

berkay_91

Merhaba, ESP32 ye 5 farklı cep telefonu ile bluetooth üzerinden bağlanmam gerekiyor, denemelerimi "Serial Bluetooth Terminal" APK sı ile yaptım tek bir cihaz ile bağlanıp başarılı bir şekilde veri alışverişi yapabiliyor iken bağlantıyı koparmadan 2. cihaz ile bağlanamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

tunayk

Alıntı yapılan: berkay_91 - 07 Temmuz 2021, 23:33:41Merhaba, ESP32 ye 5 farklı cep telefonu ile bluetooth üzerinden bağlanmam gerekiyor, denemelerimi "Serial Bluetooth Terminal" APK sı ile yaptım tek bir cihaz ile bağlanıp başarılı bir şekilde veri alışverişi yapabiliyor iken bağlantıyı koparmadan 2. cihaz ile bağlanamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Projeyi bluetooth ile yapmaman gerekiyor  :)
NŞA da bu protokol birebir çalışır. Aynı COM port gibi.Bu nedenle de aynı portu birden fazla nokta ile paylaşmaz. Teorik olarak imkan vardır belki ancak standart firmware ile pek olası yok. Bir iki kulaklık markası haricinde aynı anda birden fazla cihaz ile eşleşme görmedim.

Yasin Tekin

Bluetooth ile doğrudan bağlanarak değil de BLE ile probleminizi çözebilirsiniz. Tabi aktaracağınız veriyi bilmiyorum ama telefonlardan BLE yayın yaparak datalarına istediğiniz veriyi ekleyip ESP32 ile tarayıp verileri elde etme şansınız var.

ilyas KAYA

Ayni anda veri aktarımı benim bildiğim yok.
şu şekilde yapıyoruz;
 Bağlantı yap , veriyi yolla veya veri iste sonra bağlantıyı kapat şeklinde.
Arkadaşların dediği gibi BLE beacon yayını da yapabilirsiniz. 80 90 cihaza kadar ble yayınlarını okuyabilir ve kendi belirlediğiniz bir header yapıp tüm verilerin hangi cihazdan geldiğini ve ne yapmak istediği gibi verileri alabilirsiniz.

i beacon olayını araştırın.

berkay_91

projenin amacı, 5 farklı kişinin cep telefonları ile ESP32 ye bağlı röleyi kontrol edebilmesidir. dışarıdan başka bir Bluetooth cihazının müdahalesi olmaması için kullanıcıların telefonlarını tanıtabilecekleri bir sistem olacak ve internetin olmadığı ortamlarda çalışacak. Bu işi bir mikro denetleyici ve Bluetooth cihazı yerine her iki özelliği de barındıran ESP32 ile yapmak daha verimli gibi gözüküyor...

Yasin Tekin

Telefonların ID'leri esp32'ye tanıtılırak sadece o telefonlardan gelen veri ile çözülebilir. BLE için söylüyorum. BLE size gelen veriyi ve veriyi gönderen cihazın ıd'sini söyler. Filtre ile çözebilirsiniz sizde.

MCansız

Esp32 ve telefon ise ortak wifi agi kurmak daha mantikli gibi duruyor

Cemre.

Esp32'yi AP modunda kullanıp üzerinde webserver koşturabilirsiniz. Webserver üzerinden şifre ile giriş yapıldıktan sonra isteyen kişi gerekli kontrolleri yapabilir.