Mouser den alışveriş yapmak

Başlatan ÜC, 10 Temmuz 2021, 12:16:20

ÜC

  Türkiyenin güvenilir ve çok bilindik bir firması (siteye zarar gelmesin diye yazmıyorum) yakın zamana kadar 11$ olan işlemci fiyatını bir anda 17$ yapmış. Yok artık dedirtiyor insana , bu kadar çok fazla.
  Mouser ve dijikeye baktım aynı işlemciler için ortalama 8 euro fiyatlar var. Mouserin distribitörüyle yazıştım , mouserdeki fiyatlara 1.3 ekleme yapıyoruz , yurtiçi kargo ve kdv dahil değil denildi.Fena değil gibi ama ben mouserden almak istiyorum.
 Mouserde 20 euro nakliye ekleniyor fakat 60 eurodan sonrasında nakliyenin sıfırlandığını görüyorum , bu çok iyi ,  benim işlemci siparişim 90 euro tutuyor nakliye yok ama bundan emin değilim , sonradan çıkan bir ücret olabiliyormu ?
  Yukarda yazdıklarım bilgilendirme amaçlıydı , sorum ise ödeme sayfasının en altında çıkan "KDV or MERSIS" bilgi girişi , MERSIS araştırdığımda  merkezi sistem diye birşey çıkıyor , açık bir bilgide yok. Buraya ne yazmam gerekiyor ?
  Sipariş toplamı 13 adet işlemci , gümrükde sorun olurmu ?

  Yardımı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
brandice5

Gümrük vergisini hesaba katmamışsın. 1.3 oranındaki 0.3 gümrük masrafları ve distribütörün kendi komisyonu.

ÜC

Alıntı yapılan: brandice5 - 10 Temmuz 2021, 12:42:12Gümrük vergisini hesaba katmamışsın. 1.3 oranındaki 0.3 gümrük masrafları ve distribütörün kendi komisyonu.

Sizden sonra distribütöre tekrar yazdım , 0.3 ekleme haricinde yapmam gereken ödeme nedir diye sordum , gümrüğin içinde olma ihtimali yok tabii.

muhendisbey

Siparişiniz 100 Euro üstü ise mesut@idcbilisim.com'dan ulaşın. Gümrük vergisi, kargo masrafı vs almıyorlardı. Sitedeki dolar fiyatı + %18 kdv'ye mouser, farnell ve digikey'den getirtiyorlardı. Halen o şekilde getirtiyor olabilirler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ÜC

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Temmuz 2021, 16:22:32Siparişiniz 100 Euro üstü ise mesut@idcbilisim.com'dan ulaşın. Gümrük vergisi, kargo masrafı vs almıyorlardı. Sitedeki dolar fiyatı + %18 kdv'ye mouser, farnell ve digikey'den getirtiyorlardı. Halen o şekilde getirtiyor olabilirler.

Hemen irtibata geçiyorum , dediğiniz gibiyse süper olacak. Çok teşekkürler.

Kılıç

Komisyon, masraf makul, fakat Mouser fiyatları absürt.

ÜC

Alıntı yapılan: Kılıç - 10 Temmuz 2021, 19:25:44Komisyon, masraf makul, fakat Mouser fiyatları absürt.

Baktığım işlemci 18F4680 , mouserde 8 euro , dijikeyde 11$ civarı , fazla fark yok gibi.Başka daha uygun site varmı bilmiyorum

ÜC

  K serisi pic işlemcilerin tek farkı 3.3V olmasımıdır ? 18F4680 ile 18F46K80 arasında iki mislinden daha fazla fark var. Tek fark voltaj ise gerek olmayabilir bu kadar fazla para vermeye.

sadogan

18F46K80 5 volt, yapı olarakta farklılar, yazılımı K80 göre düzenlemeniz gerekecek.

ÜC

#9
Alıntı yapılan: sadogan - 10 Temmuz 2021, 20:47:2118F46K80 5 volt, yapı olarakta farklılar, yazılımı K80 göre düzenlemeniz gerekecek.

 "yazılımı K80 göre düzenlemeniz gerekecek" , özellikle burası çok mühüm , nasıl bir değişiklik sadoğan hocam , kabaca biraz tarif edebilirmisiniz ? Daha önce denemem olmuştu ama çalıştıramadım K80 serisini 4680  kodlarıyla. Proton veya pbp kullanıyorum

fahri-

Ben 18Fxxxx serisinden daha ucuz ve donanımı fazla 18FxxKxx işlemcilere geçtim. Daha sonra da daha ucuz ve donanımı daha fazla 18FxxQxx serisine taşımaya başladım kodları.
Aynı pin sayısındaki işlemciler birbiriyle tamamen uyumlu. Hiç bir problem olmuyor.
Tek problem derleyicinizin bu yeni işlemcileri destekleyip desteklemediği.
Ufak tefek yazılım farklılıkları oluyor. Özellikle fuse ayarlarında. Onları da hallettin mi daha donanımlı daha ucuz işlemcilerle çalışmaua başlamış oluyorsun.

sadogan

Donanım olarak K80 VDDCORE/VCAP pini var digerinde bu pin "RA4/T0CKI" pini.
RA4 kulandı iseniz bu pini dikkat etmeniz lazım.
K80 bu pine 10uF kapasitor gerekiyor.
Hatırladığım pin farklılığı bu.
Donanım olarakta ADC si 12 bit ,PWM ,uart ,SPI sayıları fazla.
Bunları kast etmiştim

ÜC

  18F46K80 i çalıştıramayınca bir kenarda duruyor nice zamandır. Sizlerden sonra tekrar üzerine düşüp denemeye karar verdim , eğer bariz bir fark yoksa umarım başarabilirim , olmazsa birkaç model alıp onlarıda eklerim.

   17 dolardan 4 dolara düşecek fiyat , çoook iyi. Herikinizede teşekkürler arkadaşlar. Çözemediğim ve çok uğraştıran ayar sorunlarında yardımcı olursanız çok sevinirim.

fahri-

Bence yeni bir proje ise Q serisiyle başla. Daha ucuz daha donanımlılar.

ÜC

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Temmuz 2021, 14:19:57Bence yeni bir proje ise Q serisiyle başla. Daha ucuz daha donanımlılar.

   Yeni değil , hatta bitmek üzere projem. Herşeyi 18F4680 işlemciye göre ayarladım ama fiyatı uçurmuş firma , 1 ay önce 11$ idi , bir anada 17$ yapmış.

  K serisi ile bitirebilirsem sonrakiler için zaman olursa Q serisiyle uğraşabilirim. İlk led denemem olumlu , problemsiz çalıştırdım.