Döner Mekanizmalı bir Sistemde RF sinyali Aktarımı

Başlatan ümitgungor, 14 Temmuz 2021, 21:01:32

ümitgungor

Merhabalar;
Dönen bir otelin odalarına ikili bir kablodan 18 kanallı paket tv yayını gönderiyoruz. Bu gönderimi dönen mekanizmanın miline yerleştirilmiş birbirinden yalıtkan 2 çembere sürten tekerlek veya dc motorlardaki gibi kömür fırça tarzı bir mekanizma kullanarak yapıyoruz. Fakat sürtünme etkisiyle  kanallarda bir karıncalanma oluşuyor. Birçok çember ve fırça materyali denedik ama parazit sorununu çözemedik.
Bu sorunu nasıl aşabiliriz. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Her türlü fikre açığım. Bu iş için bildiğiniz bir devre varsa elektronik bir devre de yapabilirim. Paket yayın olduğu için Çember ve fırça mekanizması mantığı dışında bir şey kullanamıyoruz. Yani Rf alıcı verici gibi.
Saygılarla

muhittin_kaplan

slip ring diye arama yaptınız mı ?
www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com


ilyas KAYA

Civali slipring ler var. Sürtünme olmadığı için parazit oranı çok düşüktür.

z

Basit bir doner transformator ise yarayabilir. Primer sabit, sekonderler ise platform ile birlikte donecek. Sarimlar es eksenli olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 15 Temmuz 2021, 01:04:12Basit bir doner transformator ise yarayabilir. Primer sabit, sekonderler ise platform ile birlikte donecek. Sarimlar es eksenli olacak.
Çok ilginç bir fikir gerçekten çalışıp çalışmayacağını merak ettim doğrusu :)

Bu arada askeri slipring diski altın kaplama padler gümüş olarak çalıştırılıyordu. Bir denemek gerekebilir ama fırçanın yüzeye basması yalpalama yapmaması lazım. Yada yayın dijital aktarılıp sonra analoğa döndürülmeli.

Sozuak

Video kafalarındaki gibi döner bobin mekanizması olur belki ama band genişliği ? Yayını alıcı verici şeklinde RF iletemiyormusunuz bir modülatör  demodülatörle  kombinleyip.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ümitgungor

Tüm cevaplar için teşekkür ediyorum. Şu anda tüm fikirleri tek tek değerlendiriyorum. Biraz uzun zaman alacak. sonucunu sizinle paylaşacağım. Tekrar teşekkür ederim.


Sozuak

Bu cihazla sadece tek video sinyali o da kompozit vs ise aktarilir oysa gereken kablo tv yayini gibi paket yayin. Ban genisligi ve sinyal spekleri bu aletle uyusmaz bence🙂

yas

Tam dönme merkezine takabilseniz, 75ohm BNC konnektörler yada SMB konnektörler denenebilir. Olursa da en ucuz çözüm olur herhalde.

diot

Paket tv nin hangi frekansda çalıştığını belirtmemişsiniz ama kablo tv olduğunu farz ederek cevaplıyorum. Gelen hat kuvvetlendirilip mini bir anten ile kısa mesafe yayın yapılır merkezdeki anten ile alınıp yükseltilerek yayın gerekli  yere iletilir.

Aşağıdaki likteki cihazların benzeri bir sistem.
http://www.action-telecom.com/rf-repeater.html?gclid=EAIaIQobChMIw6qVjP7n8QIVvUWRBR0NGgI1EAAYASAAEgKHmPD_BwE
 

ümitgungor

Üstatdlarım;
Slip ringte karar kıldık. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.
Fakat mekanizmada slip ringi yerleştirebileceğimiz bir merkez olmadığı için ustalar şu anda bir merkez mil yapmak için uğraşıyorlar. Fakat aynı mekanizmadan tüm döner binanın elektriği ve kanalizasyonu da geçtiği için ve otel de oldu olduğu için bunları kesip yapamıyoruz. Bu nedenle henüz slip ringi yerleştiremedik.
Sonucu tekrar bildiririm.

tunayk

Madem sistemin enerjisi yukarı gidiyor, bu TV sistemi uydu tabanlı olarak komple dönen kısma taşınamaz mı? Nasıl olsa sürekli oynanması gerekmeyecek.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.