Bakır oksitlenmesini nasıl engellerim.

Başlatan ÜC, 16 Temmuz 2021, 11:48:23

ÜC

Arkadaşlar merhaba. Su semsörü için yaptığım basit sensör bir gün suda kaldıktan sonra üzeri kararma oluyor. Lehimde çektim fayda etmedi. Gerekir ise gümüş kaplamada yaptırabilirim sonuç alabileceksem. Resimdeki sensör özentisiz , arge çalışması amaçlıdır.

Bildiğiniz bir yöntem varmıdır bu kararmayı engellemek için ?

tunayk

Sıvılar için bakır elktrod kullanılmaz. Normalde parlattıktan sonra üzerine vernik atarsanız kararma yapmaz ancak yalıtkan hale geleceği için sizin işinize yaramayacaktır.  Bunun yerine paslanmaz malzemeden elektrod kullanın, devrenizi buna göre kalibre edin.

ÜC

Alıntı yapılan: tunayk - 16 Temmuz 2021, 11:56:48Sıvılar için bakır elktrod kullanılmaz. Normalde parlattıktan sonra üzerine vernik atarsanız kararma yapmaz ancak yalıtkan hale geleceği için sizin işinize yaramayacaktır.  Bunun yerine paslanmaz malzemeden elektrod kullanın, devrenizi buna göre kalibre edin.

Evet paslanmaz malzeme ile elektrod çözüm olabilir , bunu araştırayım.

fide

Pirinç oksijen kaynağı çubukları iş görecektir. Temini daha kolay olur
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

parametre

Bakır olmak zorunda mi yada metal grafıt ısını gorurmu grafıt cubuk namı dıger pil kutupları

z

paslanmaz celik kullan ya da elektrodlari altin ile kapla. Gumus olmaz.

Fakat daha onemlisi sivi iletkenligini elektrodlari DC gerilim kullanarak olcuyorsan uzun vadede sorun yasarsin. AC gerilim kullanman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ÜC

Arkadaşlar krom ve prinç çubuk ile deneme yapmayı düşünüyorum. Grafitle olurmu bilmiyorum.

Z hocam altın olabilmesi ihtimali çok iyi ama önce fiyatlarını sorayım kaplamanın. AC ile hiç uğraşmak istemiyorum , dc ile ölçüm olması çok avamtajlı olacak. Bahsettiğiniz erezyonu kısmen azaltmak için elektrodu devamlı akımda tutmak yerine ölçüm yapacağım zaman akım verip okusam ve ölçümü alınca akımı kessem faydası olacaktır.Bu şekülde 1 yıl gitse yeterlidir.

Z hocam düşük akım , yüksek voltun faydası olurmu yüzey aşınmasına ?

mustafa_cmbz

Ec problarında karbon kullandıklarını görmüştüm iş yapar bence

serdararikan

Ölçüm yapılan su daha sonra içilecek mi?

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 16 Temmuz 2021, 20:57:27AC gerilim kullanman gerekir.
AC'de kullanılsa deforme olur. DC'ye göre kısmen daha uzun vadede olabilir. Burada gerilimi dolayısıyla akımı düşük tutma, anlık ölçüm alma espirisi daha ağır basar.

Cu, Hg, Ag, Pt, Au (son ikisi soy metal)
Cumhur, Haksızca Ağlayanın Patlatır Avucuna
Yani soy metallerden platin ya da altın çoğu şeyle tepkimeye girmez. Burada ölçülecek numunede yani suda asitlik varsa kaçarı yok, altın ya da platin olmalı. Bu metaller (Altın ve Platin) kolay oksitlenmezler. Bakır oksitlenir, gümüş çok çok hızlı şekilde oksitlenir. Keza civayı sıvı olduğu için kullanamazsınız.

Zn, Pb, Al, Sn, Cr (Zannetme Papuç Al Sana Çarık) bunlar da aktif metaller. Hem asit ile hem de baz ile tepkimeye girer. Yani su ister asidik ister alkali (bazik) ise sırasıyla Çinko, Kurşun, Alüminyum, Kalay, Krom tepkimeye girer. Akım akması gerekmez.

Paslanmaz çeliklerde krom bulunur. Ne derece dayanır bilemiyorum, akımın akması bir çok olayı değiştirir, o nedenle limitli akım, sağlam malzeme gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Olay deformasyon degil. Elektroliz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ÜC

EC probuda listeye aldım.

Evet su içilecek.

muhendisbey hocam açıklayıcı bir cevap olmuş , birkaç altın kaplamacıyla görüştüm ama bu adetlerde yapmıyorlar  , altıncıları gezip öğrenmem gerekecek anlaşılan , merdiven altı ufak atölye bulmam lazım.

Hepinize cevaplar için teşekkür ederim.

serdararikan

Su içilecekse içinden elektrik akımı geçirmek sağlık açısından doğru bir yöntem olmaz. Suyun neyini ölçmek istiyorsunuz? (Seviye debi ph ..vs)

ÜC

Alıntı yapılan: serdararikan - 17 Temmuz 2021, 12:17:17Su içilecekse içinden elektrik akımı geçirmek sağlık açısından doğru bir yöntem olmaz. Suyun neyini ölçmek istiyorsunuz? (Seviye debi ph ..vs)
İçme suyundaki cevabım direkt pad veya şişe  veya su damacanası gibi değil , bu konuda müsterih olabilirsiniz.

Eğer ph ölçümüyle ile ilgili bilginiz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 17 Temmuz 2021, 07:35:40Olay deformasyon degil. Elektroliz.
Evet. Ben de AC'de olmaz sanırdım, oluyormuş. DC olması gerekmiyor yani.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.