Gate Voltajı Düşme Sorunu

Başlatan werdan, 18 Temmuz 2021, 16:09:12

werdan

Merhaba bir sorun yaşıyorum Öncelikle devrenin çalışma mantığından bahsedeyim. TL431 4.2 volta geldiğinde kırılıp BC557'yi tetikleyip BC557 de mosfeti iletime geçiriyor ve mosfet gate'inde 4.2 volt okuyorum sorun buradan sonra başlıyor mosfete seri bağlı 100W lık (1.5ohm) yükü devre aldığımda mosfet gate'i 2 voltlara iniyor. Buda mosfetin tam iletime geçmemesine neden oluyor ve DS gerilimi 3.5 voltlar seviyesinde oluyor. Çok hızlı ısınıyor benim anlamadığım nokta Gate voltajı yük devreye girdiğinde neden düşüyor bu sorunu nasıl aşabilirim

Transitör BC327 ile değiştirildi.
Mosfet IRL540N ile değiştirildi.
Transistörün baz direnci 1 k ile değişitirildi.
Hatları kalınlaştırdım.
Transistör Vec gerilimi 1.5V seviyelerinde

Yuunus

TL431 bu sekilde istedigin akimi verebilirmi bilmiyorum bunun bir hesabi var, katotdaki 1k bu voltaj icin biraz fazla

z

4.2V besleme kullaniyorsun. Gate icin daha yuksek (15v gibi) voltaj uretecek ve yuksek voltajla surecek bir surucu tasarlaman lazim.
Yada isin kolayina kac guc transistoru kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

yada logic level mosfet kullan benim, oyle varsaydigim gibi. :) nerden bulurum diyorsan, eski bilgisayar anakartlarinda bolca olmasi lazim.

HexfeT

TL431 4.2V da kırılıyor. Peki yük devreye girdiğinde besleme hala 4.2V olarak kalabiliyor mu? Kalamıyorsa sorunun cevabı bu.

werdan

Alıntı yapılan: Yuunus - 18 Temmuz 2021, 20:52:18TL431 bu sekilde istedigin akimi verebilirmi bilmiyorum bunun bir hesabi var, katotdaki 1k bu voltaj icin biraz fazla

Sanırım bugün transistör yerine 4N25 Optocoupler kullandım. Yükü devreye aldığımda gate' de voltaj düşümü oldu. Sanırım TL431 tarafında sorun var.

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2021, 21:26:574.2V besleme kullaniyorsun. Gate icin daha yuksek (15v gibi) voltaj uretecek ve yuksek voltajla surecek bir surucu tasarlaman lazim.
Yada isin kolayina kac guc transistoru kullan.

Abi son çare 12 Volt ile tetik vereceğim devreye olmadı. Güç transistörü için önerin ne olur 4 Amper sürekli akıma dayanbilen.

Alıntı yapılan: Yuunus - 19 Temmuz 2021, 00:46:02yada logic level mosfet kullan benim, oyle varsaydigim gibi. :) nerden bulurum diyorsan, eski bilgisayar anakartlarinda bolca olmasi lazim.

IRL540N kullandım. Gate voltajı 2 volt civarlarında olduğundan oda tam iletime geçmedi DS üzerinde gerilim düşümü baya fazla oldu.

Alıntı yapılan: HexfeT - 19 Temmuz 2021, 05:16:47TL431 4.2V da kırılıyor. Peki yük devreye girdiğinde besleme hala 4.2V olarak kalabiliyor mu? Kalamıyorsa sorunun cevabı bu.

Beslemede sorun yok hocam 4.2 volt da kalıyor fakat. Şöyle bir ayrıntı var Yükü devreye aldığımında Vec gerilimi 0 volt civarlarından 1.46 Volta geliyor.Gate voltajı 2 Volt civarlarında kalıyor. 4.2 Voltu 4.8e yükselttiğimde gate voltajıda 2 den 2.2 seviyelerine geliyor

z

Darlington hos olmaz ama en kisa yoldan cozum BDX53 olabilir. (2V civari kaybin olacak)

Darlington olmayan bir transistor secmeye calis,
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

1. Vermiş olduğun devrede tl 431 in Vref bacağı nereye bağlı ?
2. TL431 kataloğunda gördüğüm kadarıyla tüm veriler Ika =10mA ve üzeri için verilmiş. Hatırladığım kadarıyla bu tip elemanlar 4-5 ma ile düzgün çalışmıyor Min 10 ma akması lazım Katot-anot üzerinden. 1K direnci bence 390 ohm gibi bir deneyin derim.