Markasız yada datasheet 'siz NTC sorunu

Başlatan istek61, 26 Temmuz 2021, 09:57:49

istek61

Merhaba;
Önceden direnc.net ten almış olduğum NTC leri bugün kullanayım dedim.

2009 da https://www.picproje.org/index.php/topic,24675.0.html
bu forumdaki arkadaşlar konuyu güzelce açıklamış ve şansıma 1K lık ntc için A B C değerlerini vermiş.

Arduino üzerinden bu formüllerle devreyi kurdum fakat ev ortamında civalı derece ile 30 gösterirken ben 25.5 dereceleri görüyorum.

datasheet olmadığı için üreticinin farklı derecelerdeki ohm değerlerini göremiyor, formülize edemiyorum.

Bu tip durumlarda NTC yi nasıl kullanıyorsunuz ? Her derecedeki ohm değeri farklı olduğu için arduino ile +5 derece vererek eşitleyemem sanırım.

Meraklı Acemi

muhendisbey

Haritalandır. 25.5' da ADC atıyorum 100
Suyu kaynat, ikisini de içine batır, atıyorum 96 derecede ADC 250
buzdolabında 4 derecede ADC 25 ....
Excel tablosuna bu ölçtüğün verileri at ve 2. ya da 3. dereceden formül üret, bu formülü kullan. Ya da yapacağın çok hassas ise 10 ar derecelerle ya da 5 er derecelerle ölçümler alarak daha sık bir harita oluşturabilir sonrasında bu arada kalan değerlere göre hangi derecede ne olacağını görebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

istek61

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Temmuz 2021, 11:06:24Haritalandır. 25.5' da ADC atıyorum 100
Suyu kaynat, ikisini de içine batır, atıyorum 96 derecede ADC 250
buzdolabında 4 derecede ADC 25 ....
Excel tablosuna bu ölçtüğün verileri at ve 2. ya da 3. dereceden formül üret, bu formülü kullan. Ya da yapacağın çok hassas ise 10 ar derecelerle ya da 5 er derecelerle ölçümler alarak daha sık bir harita oluşturabilir sonrasında bu arada kalan değerlere göre hangi derecede ne olacağını görebilirsin.

evet en mantıklı akla gelen ilk yöntem bu ama NTC yi yeniden yapsak daha kolay gibi :))
datasheet ine ulaşabildigim bir NTC mi kullansam.

LM35 i kabloyla nekadar uzatabilirim ?
Meraklı Acemi

istek61

Meraklı Acemi

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

istek61

Alıntı yapılan: mehmet - 26 Temmuz 2021, 11:33:44http://www.loosweb.de/calculator/en/ntc_adc.html

Teşekkür ederim de işte sorun hesaplama değil.
NTC nin datasheet i yok yani değişik sıcaklıklardaki ohm farklarını göremiyorum. evde test de biraz zor.
arkadaş buz dolabı ve su kullanmamı söyledi. belki yaklaşık değerler böyle bulunabilir ama hassas olmaz tabiki.
su 100 derecede kaynamaz mesela o 100 derece olan saf sudur. musluk suyu degil
Meraklı Acemi

muhendisbey

Alıntı yapılan: istek61 - 26 Temmuz 2021, 11:26:34evet en mantıklı akla gelen ilk yöntem bu ama NTC yi yeniden yapsak daha kolay gibi :))
datasheet ine ulaşabildigim bir NTC mi kullansam.

LM35 i kabloyla nekadar uzatabilirim ?
Aslında başta dediğim gibi hassas ölçümlerde haritalandırmak formül kullanmaktan daha iyidir. Fakat zorluğu var. NTC ile beraber kullandığın direncin tolerans değerleri dahi sıcaklık ölçümünde hataya neden olur. Haritalandırmada ölçüm sonucuna güvendiğin bir termometre ile referanslar düzgün alınmalı. Suyun kaynama sıcaklığına örnekte 96 derece demem de bu yüzden. 5-6 farklı sıcaklık ölçseniz eğrisi ortaya çıkar. Excel grafiklerde eğri uydurma yaparak size eğrinin denklemini kendisi üretir.
En basit sabit sıcaklıklar da neler olur? Sulu buz, kaynayan su, buzdolabı/derin dondurucu iç sıcaklığı, hava akımı olmayan oda içi sıcaklık. Ölçmek 1 saati almaz diye düşünüyorum. NTC eğer elinizde tek ise kullanmamak daha iyidir. Nihayetinde elinizdeki NTC bozulursa bunlarla geriye dönük uğraşmak mantıksız olur.

LM35'e gelirsek, kablo uzunluğu önemli çünkü analog tip sensör. Analog değerler kablo iç direncine de bağlıdır. Kullanacağın kablo 2.5mm olursa değişir, 0.22mm olursa da değişir. En güzeli kullanacağınız kabloyu kısa tutmak, değilse kablo iç direncini hesabına dahil etmenizdir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

NTC ekonomik ve duyarlı bir sensor ama  maalesef bu tarzda önemli bir problemi var.
Spekleri belli olmayabiliyor.

Enda Emko otomasyon sektöründe NTC satıyor, spek yok. sadece 10K NTC.

yas

Alıntı yapılan: istek61 - 26 Temmuz 2021, 12:24:34Teşekkür ederim de işte sorun hesaplama değil.
NTC nin datasheet i yok yani değişik sıcaklıklardaki ohm farklarını göremiyorum. evde test de biraz zor.
arkadaş buz dolabı ve su kullanmamı söyledi. belki yaklaşık değerler böyle bulunabilir ama hassas olmaz tabiki.
su 100 derecede kaynamaz mesela o 100 derece olan saf sudur. musluk suyu degil

Aslında saf su olup olmaması fark etmez, atmosfer basıncı deniz seviyesindeki ile aynı olmak şartıyla ve içerisinde suyun kaynama seviyesinden daha düşük başka bir sıvı yok ise su her zaman 100°C de kaynar. (not: rakım yükseldikçe kaynama noktası düşer)

Bence yapılması gereken ısısını net bildiğimiz ve kontrol edebildiğimiz ortamda değişik değerlerdeki ısılarda (örneğin 5 er derecelik adımlarla) NTC den geçen akım ve üzerine düşen gerilim değerleri okunup NTC nin iç direncinin hesaplandığı bir tablo oluşturulmalı bu değerlere göre grafiği çizilmeli şeklinde öneride bulunmak istiyorum.

istek61

az önce LM35 aldım nodemcu ya bagladım.
bu seferde +5° fazla veriyor :(
kafayı yiyebilirim =)

evde civalı ve dijitaj termometre var biri 29-30 aralığında diğeri 29,4 gösteriyor

şimdi ben bu LM35 in kalibrasyonunu nasıl yapabilirim ?

kullandığım kod

float millivolts = (analogValue/1023.0) * 3300;
float celsius = millivolts/10;

direkt 5 derece çıkartıp mı yazdırayım ?
Meraklı Acemi

istek61

acaba 3.3v mu sorun oluyor deyip 5v ile besleyip besleme degerini 5000 yaptım

bu seferde 51.81 C° gösteriyor
Meraklı Acemi

z

Oncelikle ADC dogru olcum yapiyormu onu kontrol et. Bu amacla ADC girisine 1v civarinda voltaj gir. Iyi bir avometreyi de paralel bagla. Avometre ne gosteriyor ADC olcumu ne veriyor mukayese et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

istek61

Alıntı yapılan: z - 26 Temmuz 2021, 21:16:26Oncelikle ADC dogru olcum yapiyormu onu kontrol et. Bu amacla ADC girisine 1v civarinda voltaj gir. Iyi bir avometreyi de paralel bagla. Avometre ne gosteriyor ADC olcumu ne veriyor mukayese et.

arduino uno ile test ettim digitaj termometre 29.1 gösterirken LM35 27.86 gösteriyor

analogu kontrol ettigimde
2.5V =  504 -8
2V = 403 -6,6
bu durumda lm35 i nasıl kalibre edebilirim

breadboard dan ötürü kayıp olur mu ?

Meraklı Acemi

yas

Önce adc referansını kalibre etmelisin. 3.3 voltun tam 3.3 volt olmayabilir. Doğruluğundan emin olduğun bir ölçü aleti ile 3.3 (vcc yada analog ref) voltu ölçüp tam değer ne ise formüldeki 3300 yerine o değeri yazmalısın. Eğer adc girişinde gerilim bölücü varsa bu dirençleri tam ölçüp oranı tam bulmalısın. Bunlardan sonra ölçüm hatası varsa referans ölçümle ölçümünü birbirine bölüp bir sabit çarpan değeri bul, bu değeri ofseti gidermek için kullan. Mutemelen istediğin sonucu elde edeceksin.