IDE tarzı birşey yazma

Başlatan CaFFeiNe, 30 Temmuz 2021, 22:56:37

CaFFeiNe

Merhaba

IDE tarzı bir uygulama nasıl yapılır;

mesela kullanıcı paletten label alıp forma yerleştiriyor özelliklerini ayarlıyor (boyut text vs) sonra derleyip çalıştırıyor ve kendi tasarladığı formu görüyor, anlatabilmişimdir umarım

Not: kod kısmına gerek yok, kullanıcı ekrana nesneler koyabilsin özelliklerini ayarlayabilsin gibi bir şey

power20

Lazarus IDE açık kodlu olup kurulum esnasında koddan derlemek suretiyle oluşuyordu

Pardon C# için sorulmuş

tunayk

Soru çok genel olmuş. Dolayısı ile tatmin edici bir cevap bulamayabilirsin.
Aranan konu komponentleri sürükle bırak işlemi ise bu hemen bütün görsel dillerde var olan bir özellik. Gerekli ayarları yapmaktan öte özel bişey yok.
IDE'nin temel olarak bir geliştirme arayüzü olduğunu ve kullanıcının yazdığı metni (kaynak kodu) derleyiciye gönderip, derleyicinin ürettiği sonuçları ekrana getiren bir  yazılım olduğu herkesçe bilinir. Daha  iyi IDE ler desteklediği dile uygun yazım denetimi özelliği sunar ve kullanıcının  tuş vuruşlarını takip ederek hem hata denetimi yapar hem de  yazılan kelime ile ilgili komut /
Nesne listesi göstererek kod yazmayı kolaylaştırır.
Her IDE görsel programlama yapmak zorunda değil. WYSWYG gurubundaki IDE  ler windows form/pencere uygulama projelerinde tasarım ortamı sunar. Bu  ortamda, nesne paletinde  sürükle bırak ile nesne  aldığınızda, arka planda o nesneye ait varsayılan özellikler otomatik olarak kod dosyasına eklenir ve nesne uygun şekilde ekranda gösterilir. Yada siz nesneyi seçtiğinizde yanda listelenen özellik tablosunda set edilen değerlere göre nesnenin görsel özellikleri güncellenir ve yeni durumu gösterilir.

Sürükle bırak işlemi Drag Drop diye geçer. Kendi yazdığınız herhangi bir form uygulamasında bu yapılabilir. İşin iki temeli var . Taşınacak nesnenin Drag Drop özelliği aktif edilecek, Nenenin bırakılacağı elemanın gerekli olayları aktif edilerek nesne bırakıldığında gerekli ayarlar güncellenecek.
Sürüklenecek nesnenin Mouse Down olayında iş başlar. Sonrasında Drag Drop olayları sırası ile işlenir. Telefondan kısaca bu kadar yazabildim. Daha belirgin bişey varsa  ona göre bakılabilir.

Yuunus

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 30 Temmuz 2021, 22:56:37Merhaba

IDE tarzı bir uygulama nasıl yapılır;

mesela kullanıcı paletten label alıp forma yerleştiriyor özelliklerini ayarlıyor (boyut text vs) sonra derleyip çalıştırıyor ve kendi tasarladığı formu görüyor, anlatabilmişimdir umarım

Not: kod kısmına gerek yok, kullanıcı ekrana nesneler koyabilsin özelliklerini ayarlayabilsin gibi bir şey

o istedigin baya zor is, neden mi bu isin piiri en azindan 20 sene oncesine kadar borland idi neden dersen cok basit bir ornek vereyim, farzet ki design modunda bir formun icine bir button yerlestiriyorsun ve sonra birseyleri begenmeyip yazdigin kodlari silip button uda formdan siliyorsun ama derlerken c# (vs2008 en azindan) hala buttonun kod artiklarina kiziyor ve derleyemiyordu, gidip butonun create fonksiyonlarini filan elle temizlemen gerekiyor su andaki durumu bilmiyorum, su anda android studio ile ugrasiyorum ve borland'a bir kez daha hayran kaldim yanlis anlasilmasin amacim birseyleri ovmek degil ama damlar 20 yil oncesinden bircokseyi halletmisler delphi7 yi ozellikle komponent yapisini incelemeni oneririm, sene olmus 2021 android studio diye bir ide yapiyorsun ve hala public mi private, nerden create edilecek ille new yazilacak bunlari elle yaziyorsun ulan iste standart isler bunlar koysana idenin icine otomatik yapsin, zevkmi aliyorsun >:( , bunlari sunun icin yazdim design modunda nesnenin koordinatlari, event larini ve daha bir alay olayi kullanici icin hazir hale getireceksin, yani adam butona cift tiklayinca ne olacak, edit in icinde enter tusuna basarsa ne olacak bu gibi isleri sen design modunda kullaniciya sunacaksin, kullanici da bu gibi islemler icin kod yazma zahmetinden kurtulacak, kolay bir is degil; saglam bir ekip ile ancak olabilir, bir ara delphiye komponent yazmaya heveslendim ufak tefek birseydi ama baya tirmalamistim, ide mi bambaska bir alem.paletten secip birakma isi drag and drop gibi dusunulebilir, yada UML incele.