Mini Klima

Başlatan mr.engineer, 31 Temmuz 2021, 15:41:53

mr.engineer

Merhaba aşağıdaki tarzda bir ürün veya benzerini kullanan(daha büyük de olabilir) var mı? Küçük bir odayı normal klimalar kadar olmasa da serinletecek en azından sıcak yapmayacak taşınabilir bir ürün arıyorum. Benzer bir şey kullanan varsa tavsiye verebilir mi?

https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/baseus-42w-evaporatif-su-hazneli-masaustu-sogutucu-klima-320ml-P499930538?Renk=Beyaz-Siyah&gclsrc=aw.ds&gclid=Cj0KCQjw6ZOIBhDdARIsAMf8YyFonHHlNWNrWeYU7tW33iByE_KHR0_ZqP1nWYGZt7_QimffcSxCj64aAvv5EALw_wcB

COM1

#1
Bunlar odayı serinletmez. Çevrildiği yöne doğru serinlik verir. Gerçek bir klima değildir. Islak havlunun rüzgarda soğuması gibi içinde suyla temas eden şerit veya başka bir zemin var. Fan ile hava buradan üflenerek havanın serinlemesi sağlanıyor. Karşısında iseniz serin hava veriyor. Vantilatörün sulu olan şekli gibi.

Ben başka marka büyük tipini kullanıyorum. 10litre kadar su alıyor elektrik sobası gibi yerde duruyor. 2..3 senedir kullanıyorum. Uyurken dinlenirken iyi. Bir ara ofis için ikinci el küçük modelini almıştım. Tam bir üfürükten teyyare idi. Çöpün kenarına bıraktım. Sanırım bu linkteki de öyledir. Memnun kalmazsınız. Daha güçlüsü olmalı.

Mesela bunların bilgisayar başında çalışmak için etkisi sıfır gibi. Sıcakta üretkenlik kalmıyor. Bunun faydası olmuyor. 

Dikkat edilecek başka bir konu bunun içerisindeki su zamanla bakteri ile kaplanıyor öksürük boğaz tıkanıklığı gibi soruna yol açıyor. Önlemek için suya 2..3 çorba kaşığı tuz ekliyorum. Yaz bitiminde makineyi itinayla yıkayıp kaldırıyorum


Linkteki ürünü almak yerine ikinci el daha büyük modelini ucuza alabilirsiniz

NICHOLAS

Yaşadığınız yer nemli ise bir işe yaramaz. Kuru iklimlerde işe yarıyor.

COM1

Bir de cam açık olması lazım.
Kapalı yerde serinletme işlevi yok gibi.

mr.engineer

Alıntı yapılan: Kılıç - 31 Temmuz 2021, 18:06:30Bir de cam açık olması lazım.
Kapalı yerde serinletme işlevi yok gibi.

Cam neden açık? O zaman hiç serinletmez:)

COM1

#5
Nem oranı değişimi gerekiyor. Oda kapalıysa hava nem ile doyduğu için buharlaşma olmayacaktır. Üflenen hava ile makineye giren hava aynı olduğundan vantilatörden farkı kalmıyor.

frkcn

Mobil klima alın biraz gürültü ama iş görür. İstediğiniz (penceresi yada  soba baca çıkışı olan ) odaya götürürsünüz.
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

ilyas KAYA

Bu sıcaklarda 16k btu klima 35mt2 alanı bile soğutmakta zorlanıyor. Boşuna para çöpe atmayın klima alın.

muhendisbey

Bu cihazları size basitçe anlatayım:
Elimizde ısı enerjisi var. Isı enerjisini nem denilen su buharına yüklersek odada nem miktarı artar fakat nem artarsa serinleme meydana gelir. Çünkü biz bu ısı enerjisini kullanarak havadan ısı çekmiş olduk. Fakat bir sıkıntı var, nem miktarı çok artarsa yoğunlaşma meydana gelebileceği gibi biz bu serinliği hissedemeyiz.
Camı / kapıyı açarsak işin rengi değişir.
Çünkü odada fazla olan nem, daha az nemin olduğu ortama hareket eder. İşte bu sayede bu ürünler tam manası ile soğutmadan, serinleme hissi oluşturur, ancak klima gibi aktif bir soğutma yapılmaz.

Bunların genel adı buharlaşma kliması (evaporative cooler) ya da İran klimasıdır. Zamanında ciddi miktarda merak ettiğim için araştırmıştım. Temizliğine dikkat edilmezse normal klimalara göre çok daha fazla hastalık oluşturabiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mr.engineer

#9
Anladım. İstanbul'da nem oranı şu an %56 görünüyor. Geçenlerde 62-63 idi. İşe yaramaz yani:)
Bir de bu cihazların 2-3 bin tl civarında fiyatı olanlar var. Mobil klimalar. Bunlar da anlattığınız mantıkla mı çalışıyor yoksa normal klima gibi soğutur mu?
Kullanacağım oda 25 m2 civarında

COM1

Dış ortama çıkış borusu varsa, su konulmuyorsa normal klima

muhendisbey

Alıntı yapılan: mr.engineer - 01 Ağustos 2021, 00:01:31Anladım. İstanbul'da nem oranı şu an %56 görünüyor. Geçenlerde 62-63 idi. İşe yaramaz yani:)
Bir de bu cihazların 2-3 bin tl civarında fiyatı olanlar var. Mobil klimalar. Bunlar da anlattığınız mantıkla mı çalışıyor yoksa normal klima gibi soğutur mu?
Kullanacağım oda 25 m2 civarında
Mobil klimalar dış ünitesi iç kısımına monte edilmiş eskinin katalitik sobası gibi cihazlardır. Tahliye borusundan sıcak havayı gönderir, gerçek klimadır, fakat verimleri çok yüksek değildir. Çoğunun soğutma gücü 7000btu'nun altındadır, üstünü yazan da yalan söylemiş olur. Bir klimanın gücünün yetmemesi olayı biraz farklı bir durum, biraz da nasıl kullanıldığı ile ilgili. Kapılar kapalı olarak kullanacaksanız ve ciddi derecede "şu derecede olacak" takıntınız yoksa düşük güçlü klima da kapıları ve penceresi kapalı bir odayı pek ala soğutabilir. Sürekli güneş alan bir oda ise güneş aldığı vakitlerde çok efektif olmayabilir de ama yine de faydası olur. Güçlü olursa daha hızlı soğutabilir, oda içerisini belli bir derecede tutabilir o da ayrı mevzu. 25 metrekare (salon) yoğun güneş alan bir oda için ben olsam en az 12000btu klima düşünürüm. Güneşi sadece sabah ya da akşama doğru alıyorsa 9000btu yeterli olur. 15 metrekare oda (oturma odası) için 7000 btu bile yeterli. Güneşi çok alıyorsa (duvarlar ısınacak kadar) 9000 btu da olabilir. Bunlar benim kişisel görüşüm, ortada hesaplanmış bir durum yok baştan söyleyeyim. Deneyimlediğim bu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mr.engineer

Teşekkürler.
Bana taşınabilir olduğundan bu mobil klimalar iyi gibi geldi. Tahliye borusu nasıl olacak diye düşündüm ama onun da çözümü varmış:)

https://www.youtube.com/watch?v=JVcEJt60a84

ercan_t

n11 deki ürüne benzerini shiftdelete de test ettiler sonuç hüsran,

youtube daki klimanın yorumlarını okumuştum çok kötü.

1. Dış ünite dahili olduğundan çok gürültülü
2. İcerdeki havayi sürekli dışarı attığından odada oksijen hava kalmıyormuş hatta kapılar bile zor acılılıyor diyorlar vakum etkisi var.
3. Soğuk  havayı dışarı attığından da sürekli yeni hava ile calıştığından soğutma uzun sürüyor ve verimsiz.

normal klima alın bence rahat edersiniz.

mustafacan

Alıntı yapılan: mr.engineer - 01 Ağustos 2021, 01:53:07Teşekkürler.
Bana taşınabilir olduğundan bu mobil klimalar iyi gibi geldi. Tahliye borusu nasıl olacak diye düşündüm ama onun da çözümü varmış:)

https://www.youtube.com/watch?v=JVcEJt60a84
hocam sakın almayın gürültü aşırı yüksek verim düşük
Vardı sattım split aldım dünya varmış
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!