Zeneer diyot ile analog inputu koruma

Başlatan gold3nnn, 02 Ağustos 2021, 11:12:03

gold3nnn

Merhabalar;

Stm32f103 ile sahadan analog veri topluyorum(0 - 10V) bazen kaynak makinesi devreye girdiğinde stm32ye anlık yüksek pik voltajları geliyor.
analog girişe paralel bir direnç zeneer diyot atsam, bu pikleri zeneer üzerinden gnd ye gönderebilir miyim?. Daha önce bu şekilde kullanan olduysa tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Herkese Hayırlı Günler.

CLR

Devre şemasını yayınlarsan yardımcı olalım. Yoksa 0-10V'u nasıl işlemciye bağladın bilemeyiz.
Knowledge and Experience are Power

gold3nnn


CLR

Zener üzerinden fazla voltaj gnd'ye gönderilmez,sadece fazla enerji ısı olarak malzemeler üzerinde harcanır.Gücü ölçüsünde zener ısınarak voltajı sabit tutmaya çalışır.Ama enerji sürekli olmadığından duty cycle'ı düşüktür önemli ısı artışı yapmaz.

Böyle durumlarda çoğu insan bir zener atarım sorun çözülür diye düşünür ama aslında sorun biraz karışık.

1) ADC giriş empedansı önemli, senin uygulamada 10K//5K=3.34K mesela bu durumda 1.5cycle'lık ADC sample modunu kullanman yanlış okumana neden olur
2) giriş maksimum sinyal frekansı
3) zenerin iç kapasitansı

Gelen sinyal frekansına uygun zener kullanmalısın, yanlış zener kullanırsan, adc'den sinyal okurken ki lineerite bozulur. Direk çözüm önerirsem
düşük kapasiteli örneğin bir kaç pf'lık kapasiteye sahip zener kullanabilirsin. STM32 adc modunu'da 55cycle'lık modda kullanırsan etkilenme en az olur.
Knowledge and Experience are Power

gold3nnn

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Araştırma yaparken ESD7551N2T5G TVS diyotlar karşıma çıktı bunlar daha mı mantıklı olur acaba kullandınız mı hiç ?

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.