A2212 Sensörsüz 3 Fazlı BLDC Motor Yön Kontrol Sorunu

Başlatan berkay_91, 09 Ağustos 2021, 11:17:36

berkay_91

A2212 isimli BLDC Motoru sadece tek yöne döndürebiliyorum, diğer yönde dönerken sorun çıkartıyor, bu motorlarda daha önce yön kontrolü yapan oldu mu?

https://ibb.co/Q8KtX6X

berkay_91

Bu tarz motorlarda sadece yazılımla stabil bir şekilde yön kontrolü yapılabiliyor mu?

Mucit23

berkay_91

Alıntı yapılan: parametre - 16 Ağustos 2021, 12:12:23İlginizi çekecektır

https://simple-circuit.com/arduino-sensorless-brushless-motor-bldc/

ISR (PCINT2_vect)
{
  if( (PIND & PCMSK2) != pin_state )
    return;
  // BEMF debounce
  for(byte i = 0; i < 20; i++)
  {
    if(bldc_step & 1){
      if(PIND & PCMSK2)     i -= 1;
    }
    else {
      if(!(PIND & PCMSK2))  i -= 1;
    }
  }

bldc_move();
  bldc_step++;
  bldc_step %= 6;
}

interrupt ın içini tam olarak anlayamadım, ilk if'in içinde return var neyi döndürüyor? döndürdüğü değer nerede kullanılıyor?

sadogan

LukeSkywalker

O kodu oraya yazması aslında anlamsız. Çünkü kurduğu interrupttan başka interrupt oluşması imkansız. Eğer kurduğum interrupttan başkası oluştuysa alt programdan çık diyor.

Yuunus

donus tipini bile belirtmeden neden return yazilmis, birkere derleyicinin buna kizmasi gerekir sen ne yaptigini biliyon mu gibisinden ama derleyiciler sanirim artik bu tip seyleri es geciyor, hicbirsey dondurmese dahi fonksiyonun basina void koymaya zorlamali ki kodlama yaparken birseyler ogrenilebilsin, sen aslinda birsey dondurmuyorsun gibi.

sadogan

Alıntı yapılan: Yuunus - 20 Ağustos 2021, 19:26:04donus tipini bile belirtmeden neden return yazilmis, birkere derleyicinin buna kizmasi gerekir sen ne yaptigini biliyon mu gibisinden ama derleyiciler sanirim artik bu tip seyleri es geciyor, hicbirsey dondurmese dahi fonksiyonun basina void koymaya zorlamali ki kodlama yaparken birseyler ogrenilebilsin, sen aslinda birsey dondurmuyorsun gibi.
interrupt rutininden çıkarken kime dönderecek o değişkeni ?

Yuunus

Alıntı yapılan: sadogan - 20 Ağustos 2021, 22:03:23interrupt rutininden çıkarken kime dönderecek o değişkeni ?
bende onu diyorum kime ne donduruyorsan acikca yazsana.

sadogan

Alıntı yapılan: Yuunus - 20 Ağustos 2021, 22:12:31bende onu diyorum kime ne donduruyorsan acikca yazsana.
yanlış anlaşılmışım ,interrupt dan çıkarken kime değer dönderecek dönderecek
foksiyonu, çağıran kim ?

Yuunus

birsey dondurmeyecek, gereksiz bir kullanim oldugunu vurgulamakti amacim, yazim kurallarina dikkat edilmedigine derleyicilerinde ufak tefek seyleri gozardi edip bircokseyin ustunu orttugune vurgu yapmakti, pisman oldum mevzu nerelere gitti.