Tüfek saçmasının geçtiği yeri tesbit etme

Başlatan tunayk, 12 Ağustos 2021, 13:37:54

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 13 Ağustos 2021, 09:34:03Yahu siz fototransistoru ne saniyorsunuz?

100m/sn Transistor capi 3 mm olsun/ Bu durumda 3E-5 sn yani 30uS lik bir sureden bahsediyoruz.
30uS lik isik palsini neden fototransistorle algilayamayasiniz?

30Khz IR kumandalarda on off suremiz 33uS.
Bence de algılanabilir.
Asıl istenen saçmanın geçtiği yeri mi bulmak yoksa çarptığı yerimi, onu tam anlamadım.
Ego=1/Knowledge

tunayk

Alıntı yapılan: ümitgungor - 13 Ağustos 2021, 09:43:44Bence de algılanabilir.
Asıl istenen saçmanın geçtiği yeri mi bulmak yoksa çarptığı yerimi, onu tam anlamadım.
Asıl hedef çarpma noktası tesbiti , başlık sehven yazıldı fakat belki başka bir yöntem de düşünülebilir diye değiştirmedik.

Foto transistör olayında beni düşündüren farklı açılardan gelen ışıkların diğer tr leri de etkilemesi. Aynı anda birden fazla elemanda ışık kesintisi olacağı için karmaşa olabilir.

Düşük güçlü lazer mi kullanmalı her bir tr karşısında?

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 13 Ağustos 2021, 09:34:03Yahu siz fototransistoru ne saniyorsunuz?

100m/sn Transistor capi 3 mm olsun/ Bu durumda 3E-5 sn yani 30uS lik bir sureden bahsediyoruz.
30uS lik isik palsini neden fototransistorle algilayamayasiniz?

30Khz IR kumandalarda on off suremiz 33uS.
Fototransistörle algılanmaz değil, sizin verdiğiniz fototransistör için yetersiz kalabileceğini söylüyorum. (İhtimal) Kaldı ki fototransistörünüz her ne kadar 3mm çapa sahip olsa da saçmanın threshold karanlık oluşturabileceğinin garantisi yoktur. Saçmanın çapıdan tutun, saçmanın imal edildiği malzeme ve rengine, saçmanın geçtiği yere göre bile durum değişkenlik gösterir. Mesela 2 fototransistörün tam arasından geçecek olan bir saçma için algılama yapılabilir diyebilir misiniz?

Bir diğeri ise, 1 fototransistör önünden 2 ya da daha fazla saçma çok yakın sürelerde geçecek olursa yakalayamazsınız verdiğiniz hesabın çok üzerinde bir hızda hesaplama olmalı ki altındakini yakalasın. Adı üzerinde saçma, nereye ne şekilde, hangi sürelerde geleceği belli değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Mhz lere cikilmayacaksa fototransistor/fotodiyod kullanilir. Dehset frekanslarda  (fazlaca MHz yada GHz gibi) degil.

Iki sensorun arasindan gececek sacmayi algilamak icin tabiki araya da sensor koymak lazim. Ayrik sensorlerle olusturulmus matrikslerde bu sorun hep olacaktir.

Bir diger cozum de enduktif algilama.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Şu fikir nasıl?
Resettable fuse'dan aklıma geldi. @z ile buton fikrinin karışımı gibi. Ama algılama hızı gerektirmiyor.

2cm x 2 cm kare ve uzunluğu 3-4 cm olan ahşap / plastik vb materyal parçalar düşünün. 3000 - 4000 adet. Kare bir platforma 50x50 yada 60x60 adet yerleştirin. İsterseniz bunlar içinde rahat hareket edebileceği bir klavuz içine de yerleşebilir (küp patates doğrayan rendeleri aklınıza getirin)

Bu düzeneğin arka tarafında LED ve fotodiyot dizisi. Saçma çarpınca 1 adet yada 2 adet parça geriye doğru hareket edecek ve fotodiyot ışığını kesecek.
Sistem tekrar kullanılacağı zaman düz bir levha arkadan bütün materyali itip sistemi sıfırlayacak.
Malzeme seçiminde göre deformasyon önlenebilir, yüksek hızda taramaya gerek olmayacak çünkü sistem one-shot çalışacak.

Parçaları yerlerine itip sistemi tekrar hazır hale getirecek levha pnömatik yada servo motor ile rahatlıkla sürülebilir.

Hatta sistem kare başlı yada altıgen başlı vidalar benzeri malzemeler ile tasarlanabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

hkn_blt

Kamera kullanmayı neden düşünmüyorsunuz ?

Sozuak

Eskiden buyuk lcd panellerin dokunmatik kismini ir algilama ile yaparlardi. Iki komsu kenara verici iki kenara alici ir dizisi ile algilama yapilabilir. Akilli tahtalarda da parmak dokunuslarini oyle algiliyorlardi. Boylece asinmaya da dayanikli yuzey derdi olmaz

argeman

Alıntı yapılan: Sozuak - 13 Ağustos 2021, 13:54:20Eskiden buyuk lcd panellerin dokunmatik kismini ir algilama ile yaparlardi. Iki komsu kenara verici iki kenara alici ir dizisi ile algilama yapilabilir. Akilli tahtalarda da parmak dokunuslarini oyle algiliyorlardi. Boylece asinmaya da dayanikli yuzey derdi olmaz

Böyle bir cihaz mı? https://www.airbarturkey.com

https://www.youtube.com/watch?v=XFPItw6O_Ic

fide

Vestel akıllı tahtalar buna benzer bir sistemi kullanıyor. Tarama hızı ve hassasiyeti bu iş için yeterli gelmez diye düşünüyorum. Çünkü bazen parmağı algılamakta zorlanıyor ki 3mm gibi bir genişlikte hızlı bir nesneyi yakalaması çok zor
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

devrecii

Ses ile olabilir tık diye ses gelecektir (özel bir ses yani) 3-4 tane mikrofon olur sesin havada yayılma süresi dahilinde mikrofonlara geliş süresi değişecektir  süre hesabı uzaklık hesabı yapılarak miilimerik olarak hesaplanabilir fazla mı salladım  ::op

Silikon yada kaucuk kaplanrsa ses daha yavaş gidecektir tahminimce ?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: devrecii - 14 Ağustos 2021, 00:07:11Ses ile olabilir tık diye ses gelecektir (özel bir ses yani) 3-4 tane mikrofon olur sesin havada yayılma süresi dahilinde mikrofonlara geliş süresi değişecektir  süre hesabı uzaklık hesabı yapılarak miilimerik olarak hesaplanabilir fazla mı salladım  ::op

Silikon yada kaucuk kaplanrsa ses daha yavaş gidecektir tahminimce ?

Olabilir piezzo buzzer ile

Hem istenilen çapta olani var ve ucuz

muhittin_kaplan

tunayk

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Ağustos 2021, 00:34:10kamera ve ComputerVision
https://www.google.com/search?channel=fs&client=ubuntu&q=opencv+detect+bullet+holes

Bizde delik yok, düz yüzey var ve
mermi  çok hızlı .Çarpıp hemen kaçıyor :)

Daha kötüsü düşük bütçe ile çözülmeli

muhittin_kaplan

bir çeşit hedef kağıdı var. renk değiştiriyor.glowshot targets olarak aratınız. delinmesine gerek yok sanırım. sonrasında opencv