Tüfek saçmasının geçtiği yeri tesbit etme

Başlatan tunayk, 12 Ağustos 2021, 13:37:54

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: tunayk - 14 Ağustos 2021, 00:44:10Bizde delik yok, düz yüzey var ve
mermi  çok hızlı .Çarpıp hemen kaçıyor :)

Daha kötüsü düşük bütçe ile çözülmeli
Kağıdı delemiyor mu ?

tunayk

Delmesi istenmiyor.  Plastik mermi bu  0.2 0.3 gr , 5mm çap. Hedefte deformasyon olmadan algılanacak.

muhittin_kaplan

tunayk

Sozuak

Askeri egitim sisteminde ugrasmistim. Silaha takilan bir lazer aparati vardi. Aparatin icinde piezo sensor. Tetik dusunce titresimi algilayip lazeri cok kisa sure calistiriyordu. Projeksiyonla hedef perdeye yansiyor kameralarla nokta lazer tespit ediliyordu. Sorun su ki lazer 1 sn den az surede acik kaldigindan kamera her lazer uretecinin isgini algilayamiyordu. Lazerin suresini uzatmaya calistik ama devre yapisi ve elektriksel parametreleri izin vermedi. Farkli marka lazer aparatlari arasinda sure farki vardi. Yani kamera isi yetersiz gelebilir.

muhendisbey

Termal kamera da bir kameradır.
CMOS kamera da bir kameradır.
CCD'de bir kameradır, soğutmalı CCD de bir kameradır, hızlı çekim kamerası da bir kameradır.
EMCCD'de bir kameradır....

Yani kamera var, kamera var. EMCCD foton sayan bir kamera. Yüksek hızlı çekim kameraları 20000fps ve üzerinde görüntü yakalayan kameralar...
Sniper mermisini bile havada çeken kameralar olduğuna göre uygun bir kamera ile görüntüleyebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

isa_olcer

Hedef tahtasını duvara 4 farklı noktadan sabitlersiniz. Her noktaya bir adet loadcell tartı sensörü koyarsınız. Atış yapıldığında sensörlerden gelen sinyal oranına göre nokta atışı kordinatını tespit edersiniz.

JOKERAS

Resistif Touch Pad iş görmezmi?
Merminin çarpma hızından ziyade Çarpma şiddeti önemli olur sanırım.
Eğer işe yararsa Çarpma hızı da ölçülebilinir.

Sizin yerinizde olsam bir tane Küçük Pad alır denerdim.Ucuz malzemeler nihayetinde.

http://www.ti.com/lit/an/slyt209a/slyt209a.pdf

z

Hiz ve kutlenin carpimi yikici etki icin bir buyuklugu tanimliyor ve buna momentum deniyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

O hızdan bahsetmedim.Çarptığı anda Çarpma izindeki hızı kastettim.
30Us hesaplamışsınızya o hızdan bahsettim.Bu çok daha düşükte olabilir.
Şiddetten kastım ise...
Mesela Saçma, ortam şartlarından etkilendi, hedefe çok şiddetli değilde
çok hafif temas etti.Şiddetten Kastım buydu.

z

Ya adami sinir etme. Isin icine mermi falan girince hiz deyince artik fiziksel hiz anlasilir.

30uS yi mermi bahsinde nasil hiz diye anlayalim. O artik zaman olarak anlasilir.

Dedigini anladim ve yukaridaki cevabi onun icin yazdim.

Loadcell takili hedef sadece merminin hizindan degil kutlesinden de daha dogrusu hiz x mermi kutlesinden etkilenir. Iste buna da momentum diyoruz.

JOKERAS

z,çarpma şiddeti hız ile orantılı değilmidir?Bak şiddet diyerek onu soyutlamışım.Orada kastettiğim çarpma hızı,merminin ne kadar süre temasta kaldığıdır.Belki ben tarifi yanlış yapmış olabilim anlatmaya çalıştığım anlaşılır diye düşünmüşüm.Ve dikkat edersen çarmpa
Hızıda ölçülebilir demişim.
Sen buradan Çorum'u anlatmaya çalıştığımı anlamalıydın.

Meyse,konu dağılmadan bu yöntem işe yararmı yaramazmı ona kafa yormak lazım.Merminin momenti bu düzenekte iş görürmü sen onu de.

z

Carpismanin siddeti momentum ile orantilidir. Bunun tartisilacak yani yok.

Konu basligindaki amac carpisma noktasini bulmak. Mermi hizli vurmus vurmamis ilgilenilmiyor ki.

Mermi hizi kamera ile tespit tekniginde onemliydi.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 20 Eylül 2021, 00:28:35Carpismanin siddeti momentum ile orantilidir. Bunun tartisilacak yani yok.

Konu basligindaki amac carpisma noktasini bulmak. Mermi hizli vurmus vurmamis ilgilenilmiyor ki.

Mermi hizi kamera ile tespit tekniginde onemliydi.

Harbiden haa.Merminin geçtiği yeri diyor.İyide ben neden merminin vurduğu yere saplandım.Daha önce böyle bir konu varmıydı?Yoksa konu içindeki diyaloglar beni bu noktayamı yönlendirdi.Hipnozmu ettiniz beni:)

tunayk

Başlık aslında geçtiği/çarptığı şeklinde olacaktı.  Sonradan mesaj içinde açıklama da yapmıştım.  Farklı fikirler gelebilir diye öyle bıraktım.  Düşey durumda duran plakaların ağırlıkları loadcell için önemli bir offset sorunu meydana getirebilir. 
Her bir pixelin arkasına konacak bir piezo mikrofon ve basit bir opamlı devre ile belirli bir eşik seviyesi üstünde dijital pals verecek bir yapı herhalde daha ekonomik ve kolay olabilir. Çarpma parçalarını bir kauçuk veya sünger yataklama ile birbirinden ses yönünden izole edersek hatalı okuma da olmaz.