Philips Monitör Görüntü Sonradan Geliyor

Başlatan teknikogrenci, 14 Ağustos 2021, 15:32:30

teknikogrenci

Merhaba
Elimizde phlips marka bir monitör var .
Güç verildiğinde ekran önce beyazlıyor sonra 2 3 dk sonra kendisine gelip normal görüntü veriyor?
Kondansatörlerinde bir problem olabilir mi veya sorun ne olabilir?

fide

LG F700b monitörümde bazen renkler gidiyordu. Tüp arkasındaki lehimlerde soğuk lehim varmış. Çarpılmadan kontrol edin.
Tüp arkasındaki devrelerin deşarjı 5-10dakikayı bulabilir
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus


fide

Alıntı yapılan: Yuunus - 14 Ağustos 2021, 21:12:34monotor tuplumuki

Benimki tüplü idi. Önceki postta ise buna dair belirgin bir bilgi yok.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Bu olayi lcd yapar. Lcdinitialization surecinde problem olursa boyle yapiyor. Zaten bir besleme iki scaler ic var. Once beslemeye bir bakin bir de lcd nin anakarta baglanti kablosu ile konnektorlerine.

erdcan

Alıntı yapılan: teknikogrenci - 14 Ağustos 2021, 15:32:30Merhaba
Elimizde phlips marka bir monitör var .
Güç verildiğinde ekran önce beyazlıyor sonra 2 3 dk sonra kendisine gelip normal görüntü veriyor?
Kondansatörlerinde bir problem olabilir mi veya sorun ne olabilir?
Seri numarasıni hatırlamıyorum ancak LCD 2q inch Philips monitörün de de benzer durum var idi, 20 dk civarında bekledikten sonra ekran geliyordu. Ekran kartından şüphelendim ilk önce, sonra başka bilgisayarda deneyince LCD de sorun olduğunu anladım. Güç kartı üzerinde bulunaN kondansatorlerden birkaç tanesi şişmiş durumdaydı. Hem onları hem de elimde olan tüm güç kondansatorlerini değiştirdim. Calismaya başladı. bikac sene daha idare eder sanirim

Erol YILMAZ

Muhtemelen flyback kullaniyorlar bu monitorlerin powerlarında...

Onlarin da kondansatör sıkintısı erken baş gosteriyor.

Çok yaygın bir durum diye biliyorum TFT monitör arizası olarak.

teknikogrenci

Tüplü değil hocam monitör
HWC 91901 LCD Monitör
Besleme kartındaki parçalar sağlam görünüyor fakat vakit bulup da daha test-ölçüm yaparak kontrol edemedim.
Gözle bakıldığında kondansatörlerde bir şişme-patlama söz konusu değil ama

Yuunus

@Sozuak in dedigi gibi lcd init aninda oluyor bu durum, ne sebep oluyor diyorsan kirik florasan lamba yada atlama yapan surucunun trafosu olabilir.

Sozuak

Bu konuda şöyle bir örnek vereyim. Endüstriyel  pc anakartlarında vga vs yanında direkt lvds lcd arabirim header i oluyor. Örneğin sistemde 800x600 lcd panel lvds üzerinden bağlı. Bios üzerinde ise  panel çözünürlüğü seçimi 640x480 (normalde 6 bit-8bit, kullanılan panelin  native çözünürlüğü ve bağlantı tipi net şekilde seçilmeli ). Cihaza enerji verir vermez arka aydınlatma yandığı için panel siyah görüntü verir ve ardından 1-2 saniye içinde sanki suya karışan mürekkep gibi yavaşça bembeyaz olur. Bu beyazlık lcd olması gerektiği gibi taranıp beyaz arka plan veriyormuş şeklinde değilde panelde arıza var gibi görünen bir beyazlık. Yer yer eski bir görüntüden hafif leke gibi izler, çok az renk sapmaları vs şeklinde pürüzlü olur. Eğer doğru çözünürlük seçilmiş ise hızlıca gelen renk komutuna uygun renk değişimi (genelde siyah ekran) oluşur. Buradan panelin doğru çalışıp çalışmayacağını anlarsınız.
Sanırım bu monitörde de bu şekilde bir durum oluşmuş ama arıza tabi başka sebepten gibi. Düşük bir ihtimal de olsa scaler çipe tanımlanan lcd parametreleri uçmuş yada 1-2 pin teması kesmiş te olabilir.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.