Kendi basima delebilecegin en kucuk delik.

Başlatan z, 21 Ağustos 2021, 15:07:04

z

Laser pointerin onune kola kutusundan kestigim metal bir levhayi koyuyorum. Levhaya da cok ince bir ignenin ucu ile delik deliyorum.

Ardindan bu deligin karsisina mikroskop yerlestiriyorum.  Fakat delikten cikan isik mikroskop goruntusunde devasa buyuk gorunuyor.

Evde kendi imkanlarimla cok ama cok kucuk capta bir delik nasil delerim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Minik deligi olan metal levhanin arkasina laser degil de mercegini kirdigim led daha minik capta isik hizmesi olusturdu fakat hala beklentimden cok uzak.

Ekranda 1 kac pixellik benek beklentim var fakat su andaki benek 100 belki daha fazla pixelden olusuyor.

Deligin onunu cift karisimli yapiskanla doldurup yapiskani igne ile saga sola yayarak mikroskoptaki delik capini yari yariya dusurdum fakat hala beklentimden cok uzak.

ex_machina

Eğer delik çok küçük olursa Heisenberg belirsizlik ilkesi gereği ışık dağılacaktır.

Bununla ilgili güzel deney videoları var. Bir tanesi:

z

Evet benzer durumlar oluyor. Delikli maske metalden ve kalin olunca isik aradan geceken maskenin duvarlari arasinda zigzaglar ciziyor diye dusunuyordum. Zigzaglar nedeniylede delikten cikan isik zigzag acisiyla dagiliyor diye yorumlamistim.

barloa

Alıntı yapılan: ex_machina - 21 Ağustos 2021, 16:59:23Eğer delik çok küçük olursa Heisenberg belirsizlik ilkesi gereği ışık dağılacaktır.

Bununla ilgili güzel deney videoları var. Bir tanesi:

güzel bir deney vidyosuymuş.

EGE

Alıntı yapılan: z - 21 Ağustos 2021, 15:37:57Minik deligi olan metal levhanin arkasina laser degil de mercegini kirdigim led daha minik capta isik hizmesi olusturdu fakat hala beklentimden cok uzak.

Ekranda 1 kac pixellik benek beklentim var fakat su andaki benek 100 belki daha fazla pixelden olusuyor.

Deligin onunu cift karisimli yapiskanla doldurup yapiskani igne ile saga sola yayarak mikroskoptaki delik capini yari yariya dusurdum fakat hala beklentimden cok uzak.

Çok ince bükülebilen PCB var bunları çizim programında çizip istediğiniz delik ölçüsünde yapabilirsiniz,
Ben elek gibi bir aralar yapmıştım toplu iğnenin ucu kadar delikler elde etmiştim.

devrecii

İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir  :D  ama burada amaç nedir. Kırınım oluşması için ısık dalga boyuna yakın aralık gerekir yani 500nm yani 500nm delmeyi başardın mı kırı olduğuna göre  :D  bir mikroptan daha küçük 

z

50um kadar capi olan lazer huzmesi yeterli.

Endorfin35+

Kola kutushndaki mevcut delikten en ince enjektör iğnesini geçir ışını onun içinden yolla
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

yas

Fiber optik kablonun kılı da kullanılabilir yada çap uygunsa direkt hazır fiber patch kablo kullanılabilir.

ozduyu

https://ibb.co/gScXb9n

Merhaba
 Matkap uçlarının uç  açısının kesişim noktası ile bunu sağlayabilirsiniz.
1. Yöntem;
 Delinecek malzeme arka taraftan patlatılmadan delinir. Renkli taraftan yapılacak yuzeysel aşındırma  ile istenilen çap yakalanmış olacaktır.
 Metal malzemelerde asit aşındırma yontemi yöntemi kullanılabilir.

2.Yöntem;
 Matkapla delmek yerine iğne ucu etrafına uygun bir reçine dökülür(epoxy vb). Igne olusturulan kurlenmiş kütük malzemeden çıkartılır.
 ve resimdeki yan kesiti gozuken kütük elde edilmis olur. Sivri taraftan yapılacak aşındırma ile uygun çapı yakalayabilirsiniz.
  Saygılarımla
Kamil Özduyucu

z

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 22 Ağustos 2021, 14:54:20Kola kutushndaki mevcut delikten en ince enjektör iğnesini geçir ışını onun içinden yolla

Bunu denedim. Garip durumlar oldu.

Mesela igneyi tam dik yerlestiremezsem ortasi isiksiz, etrafi daire olan isin elde ettim. Dikligi saglamak uzere ayarlama yaparken ilginctir Ay Yildiz olusuyor. Tam diklik saglaninca ince isik elde ettim ama beklentimden uzak.

Yuunus

@z hocam kac mm delmeye calisiyorsun, aradigin stencili bulamadigin icin mi cabaliyorsun yoksa amac yapabilmek mi.

z

Yok torna ve frezede is parcasinin sifir noktasini belirlemek icin konik merkezinden alt tablaya incecik isik demeti gondermek istiyorum.
lazeri ince bir delikten gecirmek istedim ama yanlis yoldayim. Bu is lazer isinini ince delikten gecirmekle olmayacak.

Plotter cihazlari kagit varmi yokmu anlamak icin HP nin ozel bir sensorunu kullaniyor. Orda kullanilan isik kaynagi o kadar ince huzme veriyor ki. Eger kagit varsa isik kagittan yansiyip dedektore ulasiyor. Eger kagit yoksa kagit kalinligi kadar daha asagidan yansiyip dedektore uygun noktadan giris yapamiyor ve dedektor kagit varmi yokmu anliyor.

Bu sistemdeki isik huzmesinin benzerini yapmaya calisiyorum.

devrecii

Hocam bu yöntemle hayal ettiğin nanometre hole boyutlarına ulaşabilirsin  ;D