Laptop grafik işlemci lehim tamiri ( reballing )

Başlatan saintcook1987, 23 Ağustos 2021, 14:44:54

saintcook1987

Herkese selam,

Herkesin bildiği üzere PC fiyatları ülkemizde gün geçtikçe artıyor. Hali ile bizde elimizdekilerin kıymetini daha çok anlıyoruz.

Bizim emektar Dell inspiron N5010 un ATI grafik işlemcisi yıllardır ısınıp soğumaktan sıkılıp çatladı ki artık açılmıyor.
Bir kaç kez sıcak hava tutarak geçici de olsa çalıştırabilmiştim ama artık işe yaramıyor.

istanbul anadolu yakasında önerebileceğiniz , GPU nun lehimlerini tazeleyebilecek kişi ya da firma bilgisi verebilirmisiniz..

gallavi

Çoğu bga komponent yüksek nem hassasiyeti var. Sökme işlemi yapmadan önce 2-3 gün nem dolabında tutmayı ihmal etmeyin yoksa ısıtırken bi çıt sesi duyarsınız ve grafik işlemcinin işi biter.
DemirHan=gallavi;

muhendisbey

Geçenlerde benzer bir durum için reballing işlemine işim düştü. Lakin oradaki arkadaş ince PCB'si olan kartlarda reball işleminin sağlıklı olmadığını söyledi. Isı ile bombe yaptığı için olmadığını söyledi. Masa üstü bilgisayarlardaki ekran kartlarının PCB'si kalın olduğunu bu nedenle onlara bu tür işlemlerin yapılabileceğini söyledi.

Bilen varsa ve aydınlatırsa memnun olurum. Belki de elinde elek olmadığı için, belki de parasına değmeyeceğini düşündüğü için böyle söyledi, bilemiyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Bende de bir dizüstü var. Benzer durum. Uyguna çözsem uzaktan eğitim için bir öğrenciye vereceğim.

ByTEK

Bulunduğum ilde Tekirdağ'da Laptop Anakart tamiri yapan bir bilişim firması var. Reball işlemi yaptığında 1 ay garanti veriyordu. Uzun ömürlü olmadığını belirtip pek yapma taraftarı değildi. kendi laptobum için yaptırmıştım yaklaşık 7-8 Ay sonunda arıza tekrarladı. bazı çiplerin çok fazla ısınıp soğuduğunu belirtti. kronik olduğunu belirtti. Er yada geç tekrarlıyor.

FullMetal

3-4 senedir reballing yaptırdığım dizüstünü kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım. Birkaç yılda bir fanı temizliyorum. Macunlarıda yenilemeliyim aslında.

diot

Bu arada reballing yapanları göz ardı ettiği ve bir çoğununda bilmediği bir konu var. Çok yüksek seviyelere çıkmış olan sıcaklık ısı transfer borularının içindeki yarı sıvı yarı gaz malzemeyi de bozmakta eğer gözle görünmeyecek kadar çok küçük bir delik varsa , yükse ısı altında basıcı artan gaz bu deliklerden buharlaşır. Boru içinde sadece sıvının emdirildiği malzeme kalır. Soğutma performansı düşer ve reballing yaptırsanızda bu soğutucunun yeni tarihli olanıyla değiştirmediğiniz sürece aynı arıza tekrarlar durur.