ESP8266 IO16 Sorunu

Başlatan Mucit23, 25 Ağustos 2021, 10:19:10

Mucit23

Selamlar

ESP12E modülü ile IO16(USER/WAKE) pini ile NPN bir transistör aracılığıyla röle sürüyorum. Şöyle bir sorun var. Normalde setup aşamasında bu pini çıkış olarak atıyorum. Fakat bu işlemi yapana kadar işleci ilk enerjilendiğinde anlık olarak çıkışı lojik 1 yapıyor. Röle anlık olarak tetikleniyor.

Bu benim için sakıncalı bir durum. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Boot anında otomatik olarak çıkışın lojik 0 olması için bir güncelleme yapılabilir mi?

LukeSkywalker

hocam ESP8266'nın GPIO'ları biraz sıkıntılı. Ben genelde port expander kullanıyorum.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Ağustos 2021, 10:19:10Selamlar

ESP12E modülü ile IO16(USER/WAKE) pini ile NPN bir transistör aracılığıyla röle sürüyorum. Şöyle bir sorun var. Normalde setup aşamasında bu pini çıkış olarak atıyorum. Fakat bu işlemi yapana kadar işleci ilk enerjilendiğinde anlık olarak çıkışı lojik 1 yapıyor. Röle anlık olarak tetikleniyor.

Bu benim için sakıncalı bir durum. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Boot anında otomatik olarak çıkışın lojik 0 olması için bir güncelleme yapılabilir mi?

Bunu bende yaşadım ama bu duruma sebep olan bir kütüphane. Simdi hangisi hatırlamıyorum. O kütüphaneyi aktif edince oluyordu. Basit bir blink yapıp deneyin önce

ahmet35

Esp8266' nın boot durumunda lojik 0 olan pini yok diye hatırlıyorum. Bir transistör daha ekleyip not kapısı oluşturup, röle transistörüne bağlamak çözüm olabilir.

Mucit23

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 25 Ağustos 2021, 12:41:39Bunu bende yaşadım ama bu duruma sebep olan bir kütüphane. Simdi hangisi hatırlamıyorum. O kütüphaneyi aktif edince oluyordu. Basit bir blink yapıp deneyin önce

Eğer yazılımsal olarak çözebilirsek harika olur. Şuan Arduino ile deneme yapıyorum. Boş yazılım yüklesem sadece IO16'yı çıkış olarak atayıp lojik sıfır versem bile aynı durum oluyor.  İşlemci Reset durumuna geçtiği anda IO16 lojik 1 oluyor. Aynı şekilde IO15'e buzzer bağlamışım. IO15'de böyle bir sorun yok.

Bu sayfada aslında durumlar açıklanmış.
https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/
https://rabbithole.wwwdotorg.org/2017/03/28/esp8266-gpio.html

IO15'de sorun yok. PCB yi yaptığım için PCB de kesme vs yapmadan çözebilirmiyim diye baktım. Ama sanırım çözümü yok. PCB de gerekli bağlantıları kablolar ile yapacağım mecburen.

mustafacan

Esp32 yi incele istersen...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ozkarah

GPIO02 ve GPIO 15 ile yapamazsınız.O pinler boot sırasında 1 olur. Boot yaklaşık 130 ms sürüyor.