RF modül sorunu

Başlatan POWER, 28 Ağustos 2021, 00:03:28

POWER

28 Ağustos 2021, 00:03:28 Son düzenlenme: 28 Ağustos 2021, 00:40:17 POWER Sebep: yanlışlık

Resimdeki alıcı-verici ikilisini kullanıyorum.Alıcı tarafında pt2272 verici kısmında pt2260 kullanılmış.A0....A7 pinlerini boşta bıraktığım yani şifreleme yapmadığım zaman problemsiz çalışıyor.A0.....A7 pinlerini bir sıfır yaparak şifeleme yaptığım zaman kumandadaki B tuşu çok kararsız çalışıyor.B tuşuna bastığım zaman bazen VT pininden 5v alıyorum bazen alamıyorum.buda kararsız çalışmasına sebeb oluyor.Daha önce bu modülden kullanan olmuştur muhakkak.böyle sorunla karşılaşan oldumu bilmiyorum.çözüm için neler yapabilirim?

TB6BKG

bulut_01

Rf kısmının dogru çalıştığına emin olman lazım frekans kaymışsa haberleşme düzgün gerçekleşmez.
YENİLMEZ..

POWER

TB6BKG

bulut_01

Specktrum analizörün varsa işin kolay plastik tornavidayla ayarlı bobine ayar yapacaksın
YENİLMEZ..

POWER

malesef specktrum imkanım yok.ayarlı bobini ayarlamaya çalıştım ama farazi olduğu için pek sağlıklı olmadı.
TB6BKG

erdcan

Sorun sadece B tusuna basıldığında gerçekleşiyorsa, butonla ilgili bir sorun olabilir mi? Butonu söküp buton uçlarinin lehimlendigi bağlantı noktalarıni kısa devre ederek deneyebilirsiniz.

POWER

28 Ağustos 2021, 03:04:34 #6 Son düzenlenme: 28 Ağustos 2021, 03:08:09 POWER
malesef butonla ilgili bi sıkıntı yok.ilk butonu kontrol ettim.ilginç olan bu zaten diğer 3 tuşta en ufak bir problem olmuyor.alıcı-verici çipleri eşdeğer görünmüyor.sıkıntı ondan kaynaklanabilirmi diyeceğim diğer tuşlarda sorun yok.birde rc direçleri kartta farklı değerde kullanılmış.datasheet de farklı  değerler belirtilmiş.bu dirençleri değiştirip deneyeceğim.
TB6BKG

tekosis

Alıcı ve verici entegrelerin üzerlerinde yazan tam kod nedir? Kabaca da olsa bir şema iyi olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ilyas KAYA

RC değerlerini kontrol edin. Osilator için direnç karşılıklı olarak datasheet de belirtildiği gibi olmalı.

ete

PT serisi entegreler çift olarak üretilirler. Vericide PT2260 kullanırsanız Alıcıda PT2270 kullanmanız gerekir. Data sheetlerde verilen frekans ayarlama dirençleri bu ikili için verilir.
Vericide PT2262  kullanınca Alıcıda PT2272 kullanılması gerekir.
Burada durum farklı Vericide PT2260 kullanılmış, Alıcıda ise PT2272 kullanılmış. Elbette bu ikiside eşleşir ama çalışmaları sıkıntılı olur. Sıkıntıyı kaldırmak için her iki entegrenin datasheetlerine dikkatlice bakılıp kullanılan frekans dirençlerinin hangi frekansa denk geldiği yaklaşık hesaplanmalı ve benzer değer diğerinde tutturulmalıdır.
data sheet'e bakılırsa PT2260 da 820K osilatör direnci kullanınca karşıda PT2270 olursa osc direnci 510K oluyor. Yada PT2272 olursa osc direnci 1M oluyor yani PT2270 direncinin 2 katı büyüklüğünde bir direnç oluyor. Bu nedenle sorun kesinlikle osc dirençlerinin uyumsuzluğundandır. Keşke dirençleride yazsaydın ona göre düşünürdük.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

İş yoğunluğundan cevap yazamadım kusura bakmayın.Vericide SCT2260, alıcıda ise PT2272-m4 kullanılmış.Ben datasheed'de belirtilen 3 ayrı direnç grubunu kullandım sorun aynı şekilde devam etti.şifreleme bitleri azaldığı zaman sorun olmuyor.en son bir bit şifreleme yaptım problemsiz çalışıyor.fakat bit sayısını arttırdığım zaman söyledim sorun kendini göstermeye başlıyor.bu sorun bu modüllerin kalitesizliğinden kaynaklı olabilirmi?
ete hocam,vericide kullanılan ilgili direnç 3.3 m.ohm alıcıdaki ise 680k datasheed baktığım zaman 3.3m karşılığı 560k görünüyor.ben 560k ilede denedim sonuç değişmedi.spectrum imkanım olsa idi çözümü daha kolay olabilirdi ama bu imkanım yok.


TB6BKG

ilyas KAYA

Bitler high low mu ? Yoksa sadece low mu kontrol edin. Boşta kalan bit pinlerini high a çekin. Entegreler farklı olduğu için osilator muhtemelen tutmuyor.

Siz sadece VT çıkışını mi kontrol ediyorsunuz? Data out pinlerini kontrol ediyorsunuz değil mi ?

POWER

Malzeme ilk geldiğinde tüm uçlar boşta.Ben bunları kendime göre, high-low şeklinde değiştirdiğimde(boşta pin bırakmadım)verici kısmındaki B tuşu kararsız çalışıyor.evet data out pinlerini ve vt pinini kontrol ediyorum.entegreleri kendi serisinden olacak şekilde değiştirmek çözüm olabilirmi?tabiki pcb uygunsa henüz incelemedim çünkü.
TB6BKG

ilyas KAYA

Birde şöyle yapın sadece karşılıklı olarak low a çekin. 5 yıl öncesine kadar kullanıyordum hep şifreyi low a çekerek yaptım.
Entegreler pin to pin olması lazım.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.