Manyetometre sensörü çalışma prensibi nasıldır?

Başlatan Andromeda, 28 Ağustos 2021, 15:55:16

Andromeda

Pusula sensörü,manyetometre sensörü ve metal aramada kullanılan sensör aynı sensör mü?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

tunayk

Değiller.  Bu tabirler genellikle definecilerin kulaktan kulağa aktarırken doğrusunu hatırlayamayıp attıkları ifadeler. :D

Pusula sensörü olmaz. Pusula olur ve manyetik alan sensörü olur. Aslında pusula da bir nevi sensördür.

Manyetometre diye tabir edilen aslen çok eski nesil Meger cihazı. Yer altı araştırmalarında kullanılıyor. Toprağa belli mesafelerde çakılan metal çubuklara manyeto ile yüksek voltaj uygulanarak toprağın iletkenlik durumuna göre bir takım yorumlar yapılıyor. Altta boşluk varsa başka, maden varsa başka ,küp varsa başka :D

Diğer bir konuda geçen alan tarama gibi muhtelif arayışlar.  Bilimsel bir temeli yok çoğunun.

Babam iyi bir alan taramacıdır. Çubukları kendisi yapar. Çubuklara bağladığı çeşitli aygıtlarla daha iyi  çekim gücü hissettiğini söylüyor. Ben  elime alınca kıpırdamayan çubuk onun elinde fır fır dönüyor  :D  Sonra bana atar yapıyor ne biçim elektronikçisin bişeyden anlamıyon diye. Örneğin son icadı, çubuğun birine RGB led flaşör devresinin çıkışlarını bağlamıştı. Demesine göre  kırmızı led grubu yanınca daha iyi çekim alıyor, mavi yanarsa pek faydası olmuyor. Ne diyeyim işte.

Benim kanaatim bu işle uğraşan adamların biyoenerjisi bu işte etken. Gerçekten adamlar var, öyle bir odaklanıyor ki yaptığı işe, eminim ki  çubuk değil bir tel parçası tutsa gene muvaffak olur.

elektronik

Alıntı yapılan: tunayk - 28 Ağustos 2021, 20:17:45Manyetometre diye tabir edilen aslen çok eski nesil Meger cihazı. Yer altı araştırmalarında kullanılıyor. Toprağa belli mesafelerde çakılan metal çubuklara manyeto ile yüksek voltaj uygulanarak toprağın iletkenlik durumuna göre bir takım yorumlar yapılıyor. Altta boşluk varsa başka, maden varsa başka ,küp varsa başka :D

Hocam yukarda sözünü ettiğiniz yöntem Rezistivite.

Manyetik alan taraması için belli aralıklarla manyetik alan örneği alınıp bu örnekler bir program yardımıyla analiz edilir.

Andromeda

Alıntı yapılan: elektronik - 28 Ağustos 2021, 22:59:58Hocam yukarda sözünü ettiğiniz yöntem Rezistivite.

Manyetik alan taraması için belli aralıklarla manyetik alan örneği alınıp bu örnekler bir program yardımıyla analiz edilir.
..videolarda gördüğüm silindir çubuk şeklinde sensörleri toprağa yaklaştırıp okuma yapıyorlar..
önce bir ağ seriliyor..
 A noktasını okuyor ve X değeri..sonra B noktasını okuyor..Y değeri..
bu ikisini karşılaştırıp eğer fark varsa B noktasında örneğin demir var deniyor..
kabaca bu şekilde mi oluyor ?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Hattusa

Alıntı yapılan: Andromeda - 29 Ağustos 2021, 09:51:24..videolarda gördüğüm silindir çubuk şeklinde sensörleri toprağa yaklaştırıp okuma yapıyorlar..
önce bir ağ seriliyor..
 A noktasını okuyor ve X değeri..sonra B noktasını okuyor..Y değeri..
bu ikisini karşılaştırıp eğer fark varsa B noktasında örneğin demir var deniyor..
kabaca bu şekilde mi oluyor ?

magnetometre sensöründe söylediğiniz kısmen doğru, ancak A noktası ile B noktası arasında fark varsa demir var denmiyor. mıknatıslar demir,kobalt ve magnezyum vb metallere tepki verdiği için burada aranan magnezyumdur, yani defineciler ısıl işlem görmüş toprakta yoğun magnezyum içerdiği için buraların (duvar, toprak kap vb) yerleşim yeri olduğu kabul edip işlem yapıyorlar, diğer söylemler ütopyadır. yani hayal...
düşünün definecisiniz bir küp altın arayacaksınız bu cihazla altını değil altının muhafaza edildiği küpü arıyorsunuz.
definecilikte bu tip cihazların başarısı oldukça düşüktür, ama umut tacirleri için devasa, birde yapımı kolay bir sensör olduğu için tercih ediliyor diye düşünüyorum.

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>