Selenoid valf için lütfen yardım

Başlatan farukatayeter, 28 Ağustos 2021, 21:11:26

asma

Merhaba
Bende cevap gönderirken yeni mesaj uyarısı aldım.
Cevap güzel , ufak bir ekleme yapayım izole hakkında.
Optokuplör çıkışındaki transistör, mcu beslemesiyle beslenirse gnd leri ayırmak yetmez. İzolasyon bozulur.
M_B nin eklediği çizimdeki gibi olmalı.
Kolay gelsin.

Sozuak

Alıntı yapılan: farukatayeter - 30 Ağustos 2021, 20:12:39Merhaba

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.
Tüm yorumları birleştirerek optokuplör vasıtasıyla iki enerji kaynağını izole ederek transistörü sürdüm ve sorunu çözdüm.
Lakin her nasılsa optokuplör ters çalışıyor. 1 no'lu pinde enerji yok iken(mcu register ı çıkış vermiyorken) valf açık 1 no'lu pine enerji geldiğinde valf kapalı duruma geçiyor. Yazılımsal olarak bu sorunu düzeltebilirim lakin pic için bir pinden uzun vadeli enerji çıkışı vermek (bu durumda ilgili tetikleme gelmedigi sürece -belki de saatlerce- pic cıkış verecek tetikleme olduğunda çıkış vermeyi kesecek) ne kadar doğru olur bilemedim.
optokuplörün ters çalışması ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Aşağıda bağlantı ile ilgili şema bulabilirsiniz
Teşekkürler

Şemanıza göre transistöre sürekli + gerilim uygulanıyor, opto tetiklenince beyz gerilimini kısa devre edip kapatıyor. Yani bahsettiğiniz gibi çalışması normal.

farukatayeter

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ağustos 2021, 08:46:57Şemanıza göre transistöre sürekli + gerilim uygulanıyor, opto tetiklenince beyz gerilimini kısa devre edip kapatıyor. Yani bahsettiğiniz gibi çalışması normal.

Yanlışım varsa düzeltin ama optokuplörün led tarafında lesin +pini mcu tarafından tetikleniyor ve bildigim kadarıyla led enerjilenmeden transistör iletime girmiyor.
Bu hususta dogru kullanım metodunu acıklayabilir misiniz?
Teşeklürler

farukatayeter

Alıntı yapılan: M_B - 31 Ağustos 2021, 00:57:41Merhaba,
Optokupler bağlantınız da hata var.
Resimdeki gibi baglarsanız sorun cozulecektir.

İzalasyon lu olabilmesi icin iki kaynagın GND leri birleşmeyecek..

7

Herkesin ilgisine çok teşekkür ederim

M_B'nin dediği gibi kullanmak gerekiyormuş.(birazda üstüne düşününce yaptıgım anlamsız hatanın farkına vardım.

z

Opto kullanmayı gerektiren bir sorun yoktu. Gereksiz bir eklenti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Bu konu çözülmedi sadece karmaşa içinde anlık olarak doğru bir çıktı verdi.