JCD 8898 lehimleme istasyonundaki tasarım.

Başlatan LukeSkywalker, 29 Ağustos 2021, 20:47:26

LukeSkywalker

Geçenlerde ufak bir sakarlıkla 15 yıldır kullandığım xytronic 9-60A model havyamı emekliye ayırdım. Onun yerine idareten ucuz yollu bir havya almak istedim ve sıcak hava üflemesi de bulunduğu için JCD 8898 isimli ürünü aldım.

Ürünün lehimleme kısmını incelerken sadece 3 pin ile hem ısıtıcıyı kontrol ettiğini hem de havya ucunu toprakladığını gördüm. Sıcaklık ölçümünü nasıl yaptığını merak ederek hemen açtım içini. Havya ucunda herhangi bir sensör yok. Anladığım kadarıyla ısıtıcı rezistansının değişiminden faydalanarak sıcaklık ölçümü yapıyor. Sıcaklık ölçümü yaptığı kesin çünkü elimdeki termokupllu termometreyle havya ucunu ölçtüğümde doğru sonuçları veriyor. Bunu nasıl yaptıklarını araştırırken aşağıdaki gbi bir devre şemasına denk geldim.

Burada triyakın a1 ucuna bağlı olan 1 ohmluk direnç üzerinden gerilim bölücü oluşturulmuş ve buradan alınan gerilim 56K değerinde seri dirençle işlemcinin analog girişine gönderilmiş. İşlemci de nuvoton ms51fb9ae. Yalnız adc ucuna negatif voltaj gelme riski de mevcut. oraya bir tane hızlı bir diyot eklenip ona göre kalibrasyon yapılsaydı daha iyi olurdu. Gelen voltaj ADC'nin sınırları içerisinde ise sıkıntı olmaz diye düşündüler galiba. Bana biraz enteresan geldiği için paylaşmak istedim.

power20

ADC girişinde bias gerilimi vardır. Buraya 56k üzerinden uygulama yapıldığı için asla negatif gerilim ulaşmaz. Bias civarında gezinir. Sıfır bile olmaz.   

ADC girişinde bias yoksa, 56k sayesinde negatif gerilim zararsız hale geliyor, tek alternans ölçüm yapılıyor olabilir

LukeSkywalker

Bias yok, doğrudan 56K üzerinden verilmiş gerilim ADC girişine.

z

ADC yi negatif voltajindan korumak icin kullanmis o zaman.

ADC girisi ic diyodlardan dolayi -0.7v da limitlenmis oluyor.

MCU ile sebeke gerilimini olcmuyorsa bu semaya gore sicaklik bilgisini nasil yorumlayabilir anlamadim.

Sicaklik direnc iliskisi nedeniyle akim sicakliga gore degisir. Akimi olctun diyelim. Gerilimi de olcmelisin ki R yi hesaplayabilesin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Şebeke gerilimini, ısıtıcı ve 1 ohmluk direnç ile gerilim bölücü oluşturarak ölçüyor. Ben de ters gerilimden nasıl koruduğunu anlayamadım. Diyot yok arada. Doğrudan 56K ile bağlamış gerilim bölücüyü ADC'ye.

power20

Tetiklemeyi sadece pozitif alternansta  yaparsa, triak açık devre iken bu noktada negatif gerilim oluşmaz.

Şebeke gerilimini ayrıca ölçmeye gerek yok. Sadece 1ohm üzerindeki gerilim dikkate alınırsa  ısıtıcıdaki direnç değişimiyle orantılı oluyor. Gerilim bölücü olduğu için.

LukeSkywalker

Yarım dalgada o kadar ısıtamaz havyayi bence. Ayrıca alternans algılayacak bir yapı da mevcut değil.

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 29 Ağustos 2021, 23:41:32Şebeke gerilimini, ısıtıcı ve 1 ohmluk direnç ile gerilim bölücü oluşturarak ölçüyor. Ben de ters gerilimden nasıl koruduğunu anlayamadım. Diyot yok arada. Doğrudan 56K ile bağlamış gerilim bölücüyü ADC'ye.

Tamam. 1 Ohm direncdeki voltaj dusumu diyelimki 1v. Sebeke voltajini bilmeden isiticida dusen gerilimi nasil bileceksin?

Diyodlar cipin icinde. CMOS yapida her giris pininden GND'ye ve VDD ye ters diyor olur. Bu diyoddan kurtulmak icin tasarimcilarin efor harcamasi lazim. Standart CMOS'da o diyodlar hep olur. Rahmetli AYE kurtcuk derdi o diyodlara. Guzel benzetme.

power20

Başlangıçta ısıtıcı soğukken direnci belli. Minimum tetikleme ile,  ısınma olmayacak şekilde kısa bir süre ölçüm yapılır. Rezistans soğuk olduğu için, 1 ohm üzerinde düşen gerilim şebeke voltajına dair bilgi verir. Sonraki süreler için yapılan ölçüm sıcaklık değişimini gösterir

Başka bir havya  bu yöntemle çalışıyor. 1 derece gibi hata payı olduğu belirtilmişti

LukeSkywalker

Şebeke gerilimi zaten belli değil mi? Çok ufak değişimleri dikkate aldıklarını sanmıyorum. Havya baya ucuz. Ayrıca @Kılıç in dedigi gibi rezistans soğukken havya ilk açıldığı anda yapılan ölçüm şebeke voltajını bildirebilir

Burada farklı bir mcu için bir uygulama notu var. @z 'nin dediği gibi clamping diyotlar sayesinde ve bu diyotların akım sınırlarını zorlamayacak seri dirençler ekleyerek ölçüm işlemi gerçekleştirilebiliyor.

z

Elektrigi verdiginizde yapilan olcum uzerine yazilacak senaryo hos olmaz.

Havyayi isittiniz sonra kapadiniz hemen geri actiniz. Ne olacak?

LukeSkywalker

Mantıklı :)

Bence şebeke gerilimini ürünün satılacağı bölgeye göre 110V veya 220V olarak iki şekilde kalibre edip öylece satıyorlardır. Çok hassas bir sıcaklık ölçümüne gerek yok diye düşünmüş olabilirler.

power20

https://www.pcbway.com/project/shareproject/Sensor_less_Soldering_Iron_Temperature_Controller.html

Alıntı YapInexpensive temperature controllers for soldering irons on the market do not actually control the temperature. Most of them are simply current control using THYRISTOR and TRIAC. Then, I thought about making a Sensor-less Soldering Iron Temperature Controller that uses the temperature resistance characteristics of the ceramic heater.

CAUTION: This product is supporting up to 110V Solder Iron!

The value of the voltage generating resistor RV is selected to be 1/40 thru 1/50 of the resistance value of the ceramic heater at room temperature due to the characteristics of the resistance value-voltage conversion and comparison circuit used.

The soldering iron that I usually use is "goot CXR-41", and the ceramic heater used for this has a resistance value of approximately 175Ω at room temperature.

Therefore,

1/40, 175 ÷ 40 = 4.375

1/50, 175 ÷ 50 = 3.5

So I chose 3.9Ω. A cement resistor of about 5W is suitable for this resistor.

To adjust, first remove VR2 from the connector, and then use TP1 and TP2 to adjust the resistance of VR1 to approximately 600Ω. (In my case, the adjusted resistance was 606.8Ω)

After installing VR2 and RV, attach the soldering iron and power supply to their respective connectors. Turn on the power and rotate VR2 to about halfway, and wait for the soldering iron to warm up sufficiently.

The green LED lights up while the soldering iron is energized. When the temperature reaches the set temperature, the power is automatically turned off and the green LED turns off. Therefore, the green LED blinks during automatic temperature adjustment.

Adjust the temperature by turning VR2 using a soldering iron temperature gauge. It will take some time for the temperature to become constant.

Mark the desired temperature, such as 300℃, 320℃, 340℃.

The temperature of CXR-41 will exceed 500℃ if nothing is controlled. Using this Sensor-less Soldering Iron Temperature Controller, you can now solder for a long time at your desired temperature.

Good Luck!

serdararikan

power20

Özetle seramik ısıtıcı eleman direnci 1/40 ... 1/50 arasında değişiyormuş. Devre bunu algılıyor