19 Ekim 2021, 12:02:52

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


RC522 Uyandırma Sorunu

Başlatan Mucit23, 30 Ağustos 2021, 15:10:39

Mucit23

Selamlar

RC522 çipi ve Arduino ile birkaç basit RFID uygulaması yaptım. Hazır MFRC522 kütüphanesini kullanıyorum. Şöyle bir sorun var çözemedim.

RFID modülde Sektör okuması ve yazması gibi işlemler yapıyorum. Normalde PICC_IsNewCardPresent() Fonksiyonu ile Kart olup olmadığını algılıyorum. Eğer Kart var ise PICC_ReadCardSerial() fonksiyonu ile Seri numarasını okuyorum kartın. Şimdi bu aşamadan Herhangi bir sektöre key ile giriş yapıp yazma okuma işleminin ardından PICC_HaltA() işlemini yapıyorum.

Bu aşamadan sonra en kartı aynı yerinde tutsam bile PICC_IsNewCardPresent fonksiyonu bana olumlu cevap vermiyor. Taaki aynı kartı kaldırıp tekrar okutana kadar. Bu şekilde yaparsam aynı işlemler tekrarlanıyor.

Yani Okuma yazma işlemlerinden sonra PICC_HaltA() işlemi yaparsam aynı kartı modülden uzaklaştırmadan başka işlem yapamıyorum. Aynı kartı görmüyor. Sanırım bu işlem aynı karta tekrar tekrar yazma yapılmaması için düşünülmüş ama ben bu işlemin kontrolünü arduinoya yaptırmak istiyorum. PICC_IsNewCardPresent öncesine WakeUp yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım. Modül Tepki vermedi. RC522 için bunun bir ayarı varmıdır?

Mucit23

Güncel.

RC522 Modüller için kartı kaldırmadan birden fazla yazma yapamıyorum. Bir kere HALT işlemi yapıldıktan sonra kartı görmüyor. Bu işlemi kart okuma alanı içerisinde bulunduğu sürece tekrarlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

MrDarK

Hocam selamlar, aslında halt işleminin rc522 ile alakası yok, haberleştigin tag e seninle isim bitti halt diyorsun, sonra da request atıp orada mısın diyip cevap bekliyorsun. Tag bir kere halt komutunu gördü mü while gibi bir fonksiyon içinde bekliyor diye hayal edebiliriz. Eğer cevap vermeye devam etmesini istiyorsan halt komutunu gönderme. Arka arkaya request atabilirsin diye düşünüyorum halt demeden. Kullandigim projelerde halt kullanmadım.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.