Sarjli tornavidalar - Robot

Başlatan z, 31 Ağustos 2021, 23:04:11

Kılıç

Çimler sökülsün, yeşil beton dökülsün
auto-reverse recording

tunayk

Alıntı yapılan: z - 03 Eylül 2021, 09:58:29Tirnaklari ile cimleri mahvedermis.

Yok hocam ona gerek kalmaz.Tavuk ve Koyun milleti doymak bilmez, çimi kökünden söker sizin de öyle bir derdiniz kalmamış olur.  Zeytinlikte otlar bitince, ağaçların kabuklarını sıyırmışlardı bizimkiler.  :)

z

23 Ekim 2021, 02:18:47 #32 Son düzenlenme: 23 Ekim 2021, 02:22:45 z

Daha once yaptigim mekanige bisiklet koruma tekerlerini ve firildak tekeri ekledim.

Her bir tekere step motor bagli.

Ustte dik monte edilmis motor ise cimleri kesecek olan motor. Berberlerin sac kesen makinelerinin basit bir modelini yapmaya calisacagim.
Fakat ilk denemelerde cimleri cok hizli donen ince celik bir telle kesmeyi deneyecegim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Projeye baslarken cep telefonunu ust kata bahceyi gorecek sekilde konumlayip kamera goruntusunu yorumlatip roboto yon komutlari yollatacaktim.

Simdi aklima yeni bir fikir geldi.

Yeni sistemler GPS kullaniyordur belki ama eskiden ucaklar yolunu yerdeki radyo vericisinden gonderilen sinyalle buluyordu.
Bahcenin degisik noktalarina ultrasonic vericiler koyarsam robotun sagina ve soluna da iki adet alici koyarsam sesleri dinleyerek yon bulmasini saglayabililirim sanki.

z

23 Ekim 2021, 02:48:49 #34 Son düzenlenme: 23 Ekim 2021, 02:59:04 z
Dusundukce yeni yeni fikirler geliyor aklima.

Bahcenin iki kosesine step motorla 90 derece dondurulebilen iki lazer pointer koyuyoruz.
Robotun ustune de optik alici.

Diyelimki robotu yesil hat boyunca yurutmek istiyoruz.

Akilli duzenek (MCU vs) robotu A noktasindan B noktasina yurutmek icin her iki step motoru dondurerek laser pointerleri B noktasina dogru yavas yavas cevirir.

Bu esnada robot isiklarinizi (mor isik hatti) gordum der. Laser yoneltici motorlar bu geribesleme bilgisini aldikca  B ye dogru isik yollamaya devam ederler. Yani robot her iki laser kaynagini da yakalamaya calisir. Lazerleri moduleli yollamak isi cozecek gibi.

Akilli duzenege bahcenin sinirlarini ogretmek yetececek.

muhittin_kaplan

www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com

z

muhittin_kaplan

Uzun zaman oldu. Öğrenci çalışmasıydı.
www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.