3V3 Hattı Kısa Devre ama Voltaj Var

Başlatan elechay, 02 Eylül 2021, 08:41:50

elechay

Merhaba, bir proje için tasarladığım kartlardan bir tanesinde anlamadığım bir problem var(Aynı tasarım kartlardan birinde problem var birinde yok). Kart stm32 tabanlı, sisteme güç vermeden önce ölçüm aldığımda 3V3 hattında kısa devre yok ama sisteme güç verdiğimde 3V3 hattında kısa devre oluşuyor. Anlamadığım tarafı 3V3 hattına güç verdiğimde hem kısa devre okuyorum hem 3.3V okuyorum. İlk olarak sorunun stm32'den kaynaklı olduğunu düşünüp söktüm ama aynı problem devam etti daha sonra 3.3V ve GND'ye bağlı tüm komponentleri söktüm ama problem yine çözülmedi. Sistemi ana güç girişim olan 7.4V ile besledim, 5V girişimden 5V ile besledim, direk 3.3V ile de besledim ancak problem yine devam etti. Yardımcı olabilir misiniz?   

apsis

Şema var mı? Enerji varken kısa devre olduğunu ne ile algılıyorsun/ölçüyorsun?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

elechay

Multimetreyle ölçüyorum, normalde enerji varken kısa devre ölçmenin bir anlamı yok ama 3.3V'ye bağlı power ledim yanmıyor o yüzden multimetre ile ölçtüm. Şema paylaşamıyorum kusura bakmayın. Aynı tasarım başka bir kartı dizdim, yeni dizdiğim kartım çalışıyor şuan sanırım diğer kartta üretim hatası vardı ya da bir şekilde kart hasar aldı. 

CLR

Alıntı yapılan: elechay - 02 Eylül 2021, 08:41:50Merhaba, bir proje için tasarladığım kartlardan bir tanesinde anlamadığım bir problem var(Aynı tasarım kartlardan birinde problem var birinde yok). Kart stm32 tabanlı, sisteme güç vermeden önce ölçüm aldığımda 3V3 hattında kısa devre yok ama sisteme güç verdiğimde 3V3 hattında kısa devre oluşuyor. Anlamadığım tarafı 3V3 hattına güç verdiğimde hem kısa devre okuyorum hem 3.3V okuyorum. İlk olarak sorunun stm32'den kaynaklı olduğunu düşünüp söktüm ama aynı problem devam etti daha sonra 3.3V ve GND'ye bağlı tüm komponentleri söktüm ama problem yine çözülmedi. Sistemi ana güç girişim olan 7.4V ile besledim, 5V girişimden 5V ile besledim, direk 3.3V ile de besledim ancak problem yine devam etti. Yardımcı olabilir misiniz?   

Voltaj varken ölçü aletinin buzzer konumu(iletkenlik testi) ile kısa testi yapılmaz
Knowledge and Experience are Power

elechay

Voltaj varken ölçümün sıkıntılı olduğunu biliyorum ancak power ledim yanmayınca ve başka sıkıntı göremeyince problemin oradan kaynaklandığını düşündüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim kartı değiştirdim şuan sistem çalışıyor.

apsis

Buzzer kademesinde ölçtüysen zaten baştan yanlış yaptın. Dua et işaret zayıf. Yoksa ölçü aletin elinde kalırdı.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

yas

Power ledin ters momtajlanmış olma ihtimalinide gözardı etmemek lazım.

esensoy

Ben şöyle bir yöntem izliyorum,
3v3 regülatörü söküyorum,
20A lab kaynağı 10A 3v3e alıyorum,
3v3 hattına voltaj veriyorum, yüksek akımla bozuk olan malzeme ya da bölge kendini belli ediyor,
Ama benim kartlar basit kart, bölgede başka malzemeler de kavrulabilir, ona göre karar vermek lazım
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

CLR

Kart dizayn ederken her besleme verilen bölgeyi ferrite bead veya 0 ohm jumper ile ayırırsanız hata bulmak çok kolay olur, mesela geçenlerde 24V olan yere 16V veya 10V seramik kapasitör takmışlar, bir süre sonra kısadevre olmuş, eğer voltaj bölümlerini ayırmasaydım, hatayı bulmak için çok uğraşırdım
Knowledge and Experience are Power