Üç Faz Gerilim Okuma Problemi

Başlatan quarko, 02 Eylül 2021, 09:34:22

quarko

Diferansiyel girişli üç opamp devresi ile üç faz gerilim okumaya çalışıyorum. Gerilimleri faz-nötr olarak okuyorum. Şöyle bir sıkıntım var. Herhangi bir yada iki fazı devreden ayırdığımda, devreden ayırdığım fazın ölçüm çıkışında bir gerilim görüyorum ve devrede olan faz(lar)ın adc ye giden gerilimlerinde de değişme oluyor. Bu da gerilimleri yanlış okumama sebep oluyor. Nötr üzerinden devre üzerinde bir gerilim oluştuğunu düşünüyorum ama nasıl bu durumu çözebilirim, bu konuda bilgisi olan varsa dinlemek isterim.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Okan AKÇA

Devre semasi eklerseniz çözümü daha kolay olacaktır.

z

Elektrik kesintisini hemen cihazinin girisinden yapiyorsaniz sifir volt okumalisiniz. Fakat enerjiyi binanin sigorta kutusundan vs kesiyorsaniz kestiginiz fazda dusuk voltajlar okumaniz normal.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Bu devreden 3 tane olacak şekilde, gerilimleri ölçüyorum. Kabaca çizimi bu şekilde.

Kesintiyi hemen devrenin girişinden yapıyorum @z hocam. Normalde sıfır civarı olması gerekirken, bir hayli gerilim oluşuyor ADC girişlerinde.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Fazi kestikten sonra girisi de noture bagladiginda ne oluyor baktin mi?

Opamp cikisina bagladigin 1K yi 100 ohm falan yap.  (ADC girisleri yuksek empedans uzerinden uygulanan gerilimleri sevmez.)

Avometre ile opamp cikislarini izlediginde durum ne? Gene voltaj okuyormusun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Cihazla evde çalıştığım için üç faz girişine de aynı fazı uygulamak durumunda kalıyorum hocam. Fazların üçü de bağlıyken problem yok. ADC ye giden gerilim aşağıdaki şekilde.

Ama eğer bir anahtar vasıtasıyla fazlardan herhangi birini ayırdığımda, adc ye bir gerilim gitmesini beklemez iken bir gerilim gidiyor. (O da aşağıdaki şekilde.) Fazını ayırdığım girişin, faz- nötr gerilimini ölçtüğümde 50-60V civarında da gerilim görünüyor. Dolayısıyla bu da adc ye yansıyor.

quarko

Aslında bağlantım bu şekilde. Sağdaki L1-L2-L3 girişine yukarıdaki mesajdaki opamp devresinden 3 adet bağlı. (Cihaz L1 den beslendiği için o girişte anahtar yok.)

İki anahtar da kısa devre konumunda iken üç faz gerilim doğru okunuyor. Burada problem yok. Fakat L2/L3'e bağlı olan anahtarlardan herhangi birini açık devre konumuna aldığımda, cihazın L2/L3 girişinde nötre göre 50/60V gerilim görünüyor. Bu da adc çıkışına yansıyor haliyle. Aslında içerideki devreye sadece nötr bağlı kalıyor olmasına rağmen neden böyle oluyor anlamadım. Bu gerilim yüzen bir gerilim ise faz koptuğunda bu gerilimin görülmemesini nasıl sağlarım ki, adc doğru okusun..

ahmet35

@quarko AC ile GND bağlantısını nasıl yaptınız?

quarko

Alıntı yapılan: ahmet35 - 08 Eylül 2021, 00:24:18@quarko AC ile GND bağlantısını nasıl yaptınız?

AC girişin GND ile direk bir bağlantısı yok. AC giriş opamp devresindeki yüksek değerli dirençlere giriyor. En yakın GND opamp besleme ve çıkış tarafında.

ahmet35

@quarko İşyerinde HLW8012 entegreli tek faz priz yaptığımızda verdiğim adresteki şematikdeki gibi GND bağlantısı yaptık. Nötr' ü direk GND hattına bağladık.

https://programmersought.com/article/83213771340/

quarko

GND hattını direk faza bağlamak sıkıntılı bir bağlantı. Ters bağlanma durumunda gnd hattına faz gelmesi doğru olmaz ki.

ahmet35

Kullandığımız entegrelerin hepsinde GND fazlardan birine bağlanıyordu yoksa ölçüm doğru olmuyordu. Bunlar hazır rms voltaj, akım ve güç veren entegrelerdi.

quarko

Alıntı yapılan: ahmet35 - 08 Eylül 2021, 14:11:44Kullandığımız entegrelerin hepsinde GND fazlardan birine bağlanıyordu yoksa ölçüm doğru olmuyordu. Bunlar hazır rms voltaj, akım ve güç veren entegrelerdi.

Nötrü GND ye bağlayıp test ettim. Sıkıntı düzeldi gibi.

Eski durumda fazlardan birini çıkarıp, diğer fazların faz-gnd ve nötr-gnd gerilimini ölçtüm.  Faz-gnd = 160V civarı, kalan 60V ta nötr-gnd de görünüyor. O nedenle de nötrdeki 50-60V civarı o hatalı gerilimi okuyormuşum. Ölçüm girişini GND ye oturtmak gerekiyormuş :)

ahmet35

@quarko Çözüldüyse ne mutlu. Birde R11 ve R13 de SMD direnç kullanıyorsanız bu 2M dirençleri seri dirençler haline (örn. 4x499k) getirmenizde fayda var. Bu haliyle direncin alttan kısa devre olma durumunda devre çok tehlikeli bir hale geliyor.

quarko

Alıntı yapılan: ahmet35 - 09 Eylül 2021, 14:18:07@quarko Çözüldüyse ne mutlu. Birde R11 ve R13 de SMD direnç kullanıyorsanız bu 2M dirençleri seri dirençler haline (örn. 4x499k) getirmenizde fayda var. Bu haliyle direncin alttan kısa devre olma durumunda devre çok tehlikeli bir hale geliyor.

Gösterirken öyle çizdim hocam. Gerçekte seri direnç halindeler. Ayrı ayrı göstermeyeyim demiştim, sadece.