fırçasız dc motoru ters yöne döndürme

Başlatan zamzam23, 02 Eylül 2021, 16:14:14

zamzam23

Selamlar,
Bir fan uygulaması için linkteki fırçasız dc motoru aldık. VCC, GND ve PWm uçları ile motor gövdesine bağlı bir de kontrol kartı var. Biz dışardan beslemeyi verdikten sonra PWM ucunu da 24V'a çekince motor tam hızda dönmeye başlıyor. Buraya kadar sorun yok.

Fakat kullanmamız gereken fan pervane kanatlarının yönü itibariyle motoru ters yöne döndürmemiz gerekiyor.

Tedarikçi firma bunun mümkün olmadığını söyledi.Fan pervanesini mekanik olarak terse çevirmek mümkün değil dolayısyla elektronik olarak birşeyşler düşünmem gerek.

Karta hasar verme ihtimalini de göze alarak, besleme uçlarını ters çevirdim. olmadı.
PWm ucundan negatif voltaj verdim. Yine olmadı :)

Fırçasız motor iç yapısını tam bilemediğimden sizlere sormak istedim. Bu gerçekten mümkün değil mi yoksa kartta bir değişiklik yapsak ters yön mümkün olabilir mi?

Motor link: https://www.motorobit.com/urun/brushless-24v-2000-rpm-fircasiz-fan-motoru

z

Bazi iki fazli fan motorlarinda stator saclari kesilirken yone bariz aci olacak sekilde kesiliyor. (PC fanlarinin icini actiysaniz bazilarinda bu durumu gorebilirsiniz)

Esasen sensorsuz calismasi icin stator sargilarini kendi kendine osilasyon yapacak sekilde iki transistorlu devreleri var.
2 fazli bu minik motorlarda bu sekilde egimli sac kesiminin sebebini. rotorun her enerji verilisinde ayni yonde donsun ve karmasik elektronik devre olmasin mantigiyla yapilmistir diye tahmin ediyorum.

Belki sendeki motor da da boyle bir seyler vardir.

Eger sac kesiminde boyle bir sey yoksa motoru acip iki bobin ucunu yerdegistirmeyi deneyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Eğer motor 3 fazlı bldc ise motor sargılarına giden 3 tane kablo olmalı. İkisini yer değiştirdiğinizde ters yöne dönmesi gerekli.

muhendisbey

@z
Sacların bir yönde kaydırılarak dizilmesini mi kast ediyorsunuz?
Yanlış hatırlamıyorsam sebebini doğru tahmin etmişsiniz, bir kaynakta rastlamıştım daha çok sincap kafesli motorlarda olsa da sebebi eddy akımı kaynaklı ve tek yönde dönecek motorlarla ilgiliydi. Motoru ters yönde döndürmeye çalıştığınızda da verimi düşüyordu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 02 Eylül 2021, 16:49:42Eğer motor 3 fazlı bldc ise motor sargılarına giden 3 tane kablo olmalı. İkisini yer değiştirdiğinizde ters yöne dönmesi gerekli.

-Önce bunu teyiď etmek fayda var.

-Resimden gördüğüm kadarıyla stator, ön ve arka yataklama 3 vida ile bir arada tutuluyor. Rotora işlem yapma ihtimali olmadığını varsayarsak statoru mekanik olarak ters çevirmekte denenebilir.

yas

Linke dikkatli bakınca hiçbirisine gerek olmadığı anlaşılıyor.

Alıntı YapTeknik Özellikler:
Model: 5720-8
Ağırlık: 465g
Nominal Gerilim: 24V
Rotasyon: CW veya CCW
Yüksüz hız (RPM): 2050
Rotor: İç rotor
Yük Akımı: 0.4 ± 0.1A
Gürültü seviyesi: Maks. 30db
Rated tork: 0.12Nm / A 
Sadece pwm kontrolü gerekli gibi.

zamzam23

Alıntı yapılan: yas - 03 Eylül 2021, 00:53:42Linke dikkatli bakınca hiçbirisine gerek olmadığı anlaşılıyor.
Sadece pwm kontrolü gerekli gibi.

ama bize mümkün değil dediler. başta bir pwm kartı tasarlayalım dedik ama içerisinde kendi kartının oldugunu görünce vazgeçtik. firmaya da sorduk pwm ucundan 24V verince çalışır dediler.

pwmle nasıl tersine dönebilir? pwm in periyodune göre mi?

erkan1152

@zamzam23 Fanlarda genel olarak bldc motorlar bulunur sebebi ise fırça kollektör bulundurmadıkları için verimli çalışırlar, bakıma ihtiyaç duymazlar hemde yüksek rpmlerde çalışabilirler. Bu motorlar sürülürken motorun rotor konumunun algılanıp fazların uygun sırayla tetiklenmesi gerekir. Eğer @z Hocamızın dediği gibi tek yöne dönmek için özelleşmiş bir yapı yoksa motorun fazlarının tetikleme sırasını değiştirerek motorun yönünü değiştirirsin. Burada çoğu motorda fazların bağlı olduğu kabloları değiştirmek yeterli olur. ilk deneyeceğin şey motor faz kablolarından 2sinin yerini değiştirmek yani sürücüye ABC diye bağlıysa ACB olarak bağlamayı deneyebilirsin.

zamzam23

Motor sargı uçlarını doğrudan karta lehimlemişler. bozmak istemedim.

Yön kontrolü linkteki sürücü ile olurmuş. Aldık bakalım denicez.

https://www.motorobit.com/urun/brushless-fircasiz-pwm-motor-surucu-6-30v

muhendisbey

Alıntı yapılan: zamzam23 - 06 Eylül 2021, 16:43:35Motor sargı uçlarını doğrudan karta lehimlemişler. bozmak istemedim.

Yön kontrolü linkteki sürücü ile olurmuş. Aldık bakalım denicez.

https://www.motorobit.com/urun/brushless-fircasiz-pwm-motor-surucu-6-30v

Bu kartla sadece hızını ayarlayabileceğinizi, yönünü değiştiremeyeceğinizi düşünüyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

asma

Motorun içindeki kartı sökmeden farklı kontrol kartı işe yaramaz bence de.
Kart ve motor sargılarının görülebileceği resim işe yarardı.
Sargı uçlarını sökerek yön değiştirmeyi denemezseniz fazla seçenek kalmıyor.
Farklı motor veya farklı pervane olmalı.
Kolay gelsin.

apsis

Nasıl olsa garantisi yoktur bunun. İki sargının yerini değiştirmek en mantıklısı. Ya da Hall sensörü varsa bunların yerini değiştirsen bile olur.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

zamzam23

Sürücü kart gerçekten de çalışmadı. Hız ayarı oluyor ancak yön olmuyor. İade ediyorum.

Artık sargı yönlerini değiştirmeyi denicem ya da sensçr vb bişi varsa.

zamzam23

3 tane sargı ucu var. Yan yana olan iki tanesini yer değiştirdim. Fakat gördüm ki. Ters yöne ilk hareketi yapıp sonra duruyor. Muhtemelen dönüş yön kontrolü yapıyordu. Ben de bunun üstüne 3 tane hall effect sensörün en uçtaki 2 tanesinin çıkış uçlarını da yer değiştirdim.

Artık motor ters dönüyor  ::ok

Destekleriniz için teşekkürler.