Konya Otomasyon Hurdacıları

Başlatan AXI__, 03 Eylül 2021, 20:16:49

AXI__

Merhabalar. Bir süredir İstanbulda hurda bilgisayar adlı konuyu gördükçe yeni taşındığım Konya teknik hurdacıları sormak istiyordum.
Konya yı sanayisinin büyüklüğüyle bilirdim ve hurdacı gezme sporumu burada keyifle yaparım diye umuyordum. Ama 2-3 haftadır fırsat buldukça geziyorum ama malesef otomasyon hurdalarının olduğu pek bir yer keşfedemedim.
Genelde internet üzerinden araştırıp gidiyorum. Navigasyonla gittiğim yerlerde tesadüfen keşfettiğim hurdacılar internette çıkan hurdacılardan çok daha büyük oluyor. Galiba Konya esnafı özellikle hurdacıları pek internet kullanmıyorlar.

Konya da elektronik ve otomasyon adına parçalar bulabileceğim yerler konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

mehmetemin

Sahip Ata camiinin yanında arkeoloji müzesinin yanındaki hurdaciyi ziyaret edebilirsiniz . Umarım sizin aradiklariniz vardır.

7812

işte  büyük şehirde  yaşamanın avantajı malesef küçük  illerde  pek böyle imkanlar olmuyor bende meraklıyım eski hurda eski cihaz  v.s  şeylere....

power20

Hurdacılardan aldığınız önemli şeyler nelerdir? Bunlar, nasıl bir fayda sağlamış, hangi soruna çözüm üretmiştir?

tunayk

Beyaz eşya özel servislerinin çoğu, bulundukları bölgede yer alan beyaz eşya hurdacılarının müdavimleridir. Zamanı geçmiş cihazların kartları, bu hurdacılarda bulunan eski cihazlardan sökülür, müşteri cihazına uygun fiyattan takılır .
Hizmeti alan; yetkiliye göre uygun fiyattan servis almış olur, hatta cihaz çok eski ise en azından servis alabilmiş olur,
Özel servis; yerine göre bedavaya aldığı kartı iyi fiyattan çakmış olur,
Hurdacı; metal kasanın arasında yok olacak karttan para kazanmış olur hem de sökmekle uğraşmadan.
Sonuç; Herkes memnun :D

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 05 Eylül 2021, 15:57:46Hurdacılardan aldığınız önemli şeyler nelerdir? Bunlar, nasıl bir fayda sağlamış, hangi soruna çözüm üretmiştir?

Paran olsa da firmasindan/ulkesinden satin alamayacagin cihazlari aparatlari hurdacidan alabilirsin.

Mesela bir ucagin on panelini, inis takimini, tibbi bir cihazin akla hayale gelmeyecek sensor duzenegini. Hatta ve hatta radyoaktif bir malzemeyi.

Kisisel gelisime katkisi fazladir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Hurdacidan umdugunu degil buldugunu alirsin. Her aradigini bulamazsin ama hic isine yaramayacak hic kullanmayacagin bir seye de avuc dolusu para verip ceyizlerinin arasina koyarsin.

O yuzden hurdacilari ara ara ziyaret etmek gerekir.

Su anki hanimla nisanliyken nisanlim Ankara'ya ziyaretime geldi. Ben de onu Ivedik hurdacilar sitesine gezmeye goturmustum.

Arkadaslarim cok kizmisti. Ulan adam nisanlisini hurdaligi gezmeye mi goturur, sinemaya goturur, pastaneye goturur diye elestirildim.

Iste hurda aski boyle bir sey.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AXI__

Alıntı yapılan: z - 05 Eylül 2021, 23:55:07Hurdacidan umdugunu degil buldugunu alirsin. Her aradigini bulamazsin ama hic isine yaramayacak hic kullanmayacagin bir seye de avuc dolusu para verip ceyizlerinin arasina koyarsin.

O yuzden hurdacilari ara ara ziyaret etmek gerekir.

Su anki hanimla nisanliyken nisanlim Ankara'ya ziyaretime geldi. Ben de onu Ivedik hurdacilar sitesine gezmeye goturmustum.

Arkadaslarim cok kizmisti. Ulan adam nisanlisini hurdaligi gezmeye mi goturur, sinemaya goturur, pastaneye goturur diye elestirildim.

Iste hurda aski boyle bir sey.

Hocam hurda aşkını nasıl izah ederim diye düşünüp kelimeler bulamadığım için yazmamıştım. Ellerinize sağlık harika özetlemişsiniz. :)

fide

Ankara'da öğrencilik zamanında Samanpazarı bu açıdan oldukça iyiydi. Anakart, fotokopi makinesi, dot-matris yazıcı ve sürüyle başka hurda makine.
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Özellikle tıbbi cihazlara dokunmak, ele alıp incelemek tehlikeli. Bu yüzden hurdacı gezerken birkaç çift eldiven bulundurmak, özellikle tıbbi cihaz parçalarına dokunduktan sonra eldiven değiştirmek (mümkünse dokunmamak) gerekir.
Maske mesafe bugünlerde dikkat ediliyor ama hurda işi varsa eldiven ( hatta birkaç çift) olmalı bence.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Bahri_ - 03 Eylül 2021, 20:16:49Merhabalar. Bir süredir İstanbulda hurda bilgisayar adlı konuyu gördükçe yeni taşındığım Konya teknik hurdacıları sormak istiyordum.
Konya yı sanayisinin büyüklüğüyle bilirdim ve hurdacı gezme sporumu burada keyifle yaparım diye umuyordum. Ama 2-3 haftadır fırsat buldukça geziyorum ama malesef otomasyon hurdalarının olduğu pek bir yer keşfedemedim.
Genelde internet üzerinden araştırıp gidiyorum. Navigasyonla gittiğim yerlerde tesadüfen keşfettiğim hurdacılar internette çıkan hurdacılardan çok daha büyük oluyor. Galiba Konya esnafı özellikle hurdacıları pek internet kullanmıyorlar.

Konya da elektronik ve otomasyon adına parçalar bulabileceğim yerler konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Konyada eski garaj vardır pazar günleri oraya bit pazarı açılır. Ara ara gezerim çoğu zaman enteresan tuhaf cihazlar, kitaplar, akü şarj aletleri bataryalar ledler, elektrikli bisiklet parçaları yani adı üstünde bit pazarı benim çok ilgimi çeker bir bakabilirsiniz sabah erken giderseniz iyi olur 9, 10 gibi baya bir geniş alanı kaplıyor sokak araları caddeler her yer hurda malzeme ile kaplanır o gün.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...