Pombo kurulumu ?

Başlatan gevv, 09 Eylül 2021, 22:39:42

gevv

Merhaba,

bilgisayarın çalınmasına karşı açık kaynak bir program fakat kurulum yapamadım. packages kılasöründe windows için setup var kurdum fakat konfigrasyon dosyasını bulamadım.

https://github.com/BoboTiG/pombo

http://www.bobotig.fr/index.php?c=projets/pombo/#installer_windows

edit:  sistem kılasörü şeklinde kuruluyormuş  "korunan işletim sistemi dosyalarını göster" yapınca dosyayı buldum

power20

Alıntı YapIf your computer is stolen, just log into your webserver to get the lastest file uploaded by Pombo
çalan adam da ilk iş bilgisayarı internete bağlar. Gezdiği yerlerde hep bağlanır? He?

7812

konuda  çok uzman değilim ama laptop çalınması konularında  bilgisayarın mac adresini  alıp  bir kenara  not edilmesi  öneriliyor  zira çalan şahıs internete  girince  emniyet güçlerinin  bulması kolaylaşıyor diye bir bilgi aklımda  kaldı ama ne deece doğru  tartışılır...

muratdu

MAC adresleri değiştirilebiliyor. Yazılımlar var.

muhendisbey

Alıntı yapılan: muratdu - 10 Eylül 2021, 10:57:07MAC adresleri değiştirilebiliyor. Yazılımlar var.

MAC adresleri PROM'a yazılarak kullanılır. Bu eleman 1 kez programlandıktan sonra bir daha programlanamaz.
Dediğiniz programlar Çin klonu bazı tip entegreler ve bazı IOT wifi modüller için geçerli. Bu geneli kapsamaz. Laptop ya da onboard ethernet ve wifi olan masaüstü bilgisayarın mac adresi fiziksel müdahale olmadan değiştirilemez.

MAC adresini hırsızlık önlemek için kullanamazsınız. Web sitesi erişimlerinde mac adresiniz modemin (daha doğrusu gateway için kullanılan cihazın) mac adresidir. Dahası birçok web sitesi (IPv6 olanlar hariç) mac adresinizi öğrenemez.

Merak edenler "OSI Modeli" ya da "OSI Katmanları" 'nı araştırabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

muratdu

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Eylül 2021, 13:28:51MAC adresleri PROM'a yazılarak kullanılır. Bu eleman 1 kez programlandıktan sonra bir daha programlanamaz.
Dediğiniz programlar Çin klonu bazı tip entegreler ve bazı IOT wifi modüller için geçerli. Bu geneli kapsamaz. Laptop ya da onboard ethernet ve wifi olan masaüstü bilgisayarın mac adresi fiziksel müdahale olmadan değiştirilemez.

MAC adresini hırsızlık önlemek için kullanamazsınız. Web sitesi erişimlerinde mac adresiniz modemin (daha doğrusu gateway için kullanılan cihazın) mac adresidir. Dahası birçok web sitesi (IPv6 olanlar hariç) mac adresinizi öğrenemez.

Doğru söylüyor olabilirsiniz ben sadece laptop ve masaüstü PC de değiştiriyordum diğerlerini bilmiyorum.

gevv

sunucu tarafında pombo bir türlü iletişim kuramadı

pombo.php   dosyasını sunucuya yüklüyorum

Pombo - Test.bat  dosyasını çalıştırıyorum aşağıda ki hatayı  veriyor

Alıntı YapPombo 1.0.3
[Test] Simulating stolen computer ...
Retrieving IP address from site.com
Starting new HTTPS connection (1): site.com
[Errno 1] _ssl.c:504: error:1407742E:SSL routines:SSL23_GET_SERVER_HELLO:tlsv1 alert protocol version
Content:
IP Address format was invalid:
Test cannot continue ...
Session terminated.

sezgin

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Eylül 2021, 13:28:51MAC adresleri PROM'a yazılarak kullanılır. Bu eleman 1 kez programlandıktan sonra bir daha programlanamaz.

Mac adresini değiştiremez ama wifi kartını değiştirir veya usb wifi kartı kullanırsa farklı mac üzerinden çıkış yapacaktır.

muhendisbey

Alıntı yapılan: sezgin - 10 Eylül 2021, 22:29:36Mac adresini değiştiremez ama wifi kartını değiştirir veya usb wifi kartı kullanırsa farklı mac üzerinden çıkış yapacaktır.
Fiziksel müdahaleden kastım buydu. Yani bir donanımsal değişiklik yapılması gerekli. Çünkü bu donanımsal bir kimlik.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sezgin

Bir de hatırladığım kadarıyla eski bir anakartta Epox'tu sanırım bios üzerinden spoof mac girilebiliyordu. Yine Kablonet modemlerin eski bir serisinde netmaster cbw360 sanırım modemin mac adresini değiştirebiliyorduk ama uzun süre kullanım yapmadım bu şekilde belli bir süre sonra normale dönüyor muydu denemedim.

muhendisbey

Alıntı yapılan: sezgin - 12 Eylül 2021, 14:18:57Bir de hatırladığım kadarıyla eski bir anakartta Epox'tu sanırım bios üzerinden spoof mac girilebiliyordu. Yine Kablonet modemlerin eski bir serisinde netmaster cbw360 sanırım modemin mac adresini değiştirebiliyorduk ama uzun süre kullanım yapmadım bu şekilde belli bir süre sonra normale dönüyor muydu denemedim.

https://people.richland.edu/dkirby/141macaddress.htm

Alıntı YapChanging MAC Addresses through the Operating System
Starting with Windows 2000, users can change their MAC address through the Windows My Network Places interface. This feature relies on software support built into the adapter driver program and thus does not work for all adapters.

Likewise, the ifconfig command available in Linux and other flavors of Unix supports changing MAC addresses with the necessary network card and driver support.

Merak ettim değişiyor mu diye. Türkçe meali bazı network adaptörlerinde değişikliğe izin verilse de bütün adaptörlerde izin verilmiyor. Son yıllarda çıkan yeni nesil cihazlarda buna izin verildiğine şahit olmadım. Belki kimlik meselesine döndürülmek istenmiş olabilir. Çünkü bazı yazılımlar MAC adresi kilitli olarak lisanslanır. MAC adresinin değişmesi yazılımın açığı haline gelir haliyle.

sezgin

Merhaba, eski modemi bulamadım evde ama yeni modemde sadece lan kısmına mac değiştirme koymuşlar, onda da sadece 6 hanelik üretici kodu kısmı değişiyor.