uc3844 entegresi calışma prensibi

Başlatan fractal, 10 Eylül 2021, 15:35:44

JOKERAS

z, yok denemedim.Sadece Hayal ediyorum düşünüyorum.

İğne Clock-Band Frekansını istediğin kadar arttır Duty'nin değişmesi mümkün değil,eğer Osc Frekansı değişirse Duty'nin değişmesi durumunda Stabilizasyondan bahsetmek hayal olur.Soğukken başka Sıcakken başka.Osc'yi oluşturan devredeki küçük Gerilim değişimleri bile her tarafı değiştirir.

Duty Oranın değişmesi belli donelere bağlı...
V-İn, R-Sens ve Feedback değişmediği sürece Duty değişmez,değişemez!
pwr_24 'e aynen katılıyorum.
Duty'nin değişmesi için V-İn,V-Out yada Çekilen Akım, Donanımsal değişiklikler Henry değeri
Kömür Gausu vs değişmesi gerekir.

Yukarıdaki anlatımı sen yaptıysan değişmesinin mümkün olmadığını görmen lazım.

Eskiden Tartıştığımız 4Mhz konusunda yukarıda anlattığını anlatmaya çalışmıştım bir Dövmediğiniz kalmıştı.Hatırla!Hey gidi Zalımlar hey:)Unutunuz Değilmi?

z

Unuturmuyum kebap, cay falan ismarlayacaktin.

Igne palslerin pals genisligi degisiyor dolayisi ile duty ozellikle yuksek frekanslarda bu durumdan nasibini alir. RC elemanlari igne palslerin sikligini yani frekansini dogrudan degistiriyor fakat osc icindeki yapi C yi bosaltirken external R den yararlanmiyor ic devresindeki transistor diletim direnci etkin oluyor. Dolayisi ile igne palsin high suresi + low suresi toplam peryodu belirliyor.

Igne palsin on suresi de Mos suren cikisin low kalma suresine + zaman olarak ilave geliyor

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Kandirmakla standart kullanimin disina cikmaktan bahsediyorsan elbette.

Kompanzasyon bacaginin disarida olmasi buyuk avantaj.

Mesela bu cipi step motor surucu yapmakta kullanmistim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

z,evet Kebap ısmarlayacaktın öyle kaldı:)
Hala daha ısmarlayabilirsin zaman geçmiş olması benim için önemli değil:)

Şimdi efendim, seninle yine papaz olacağız kapışacağız.Abi neyin peryodu yahu.

Peryodu belirliyor dediğin İğne Pulse'i o kadar hızlıki dediğin gibi Peryodu belirliyorsa
PWM hızları deli gibi olmalı.Öyle yüksek hızlarda İğne-Clock pulse'i üreten entegreler varki
bak bakalım Peryotlar o hızların yanından yöresinden geçiyormu?

Olay şu kadar basit.

İğne Pulse ile Başlatılan olay Reset Pulse ile biter.İş,Reset Pulse'ni kimin ne şekilde üreteceğine kalır.
Burada bunu belirleyen etkenler V-İn,R-Sens,Bobin henrisi, ve çıkıştan alınacak Güç.

SC(Slope Compensation), SS(Soft Start) unutmamak gerekir.Hepsi birbiriyle ilintili.
Bu yazdıklarım Cycle By Cycle için Akım modu için geçerli.

Sanırım sen Klasik PWM yapısından bahsediyorsun.Klasik PWM yapısında PWM Peryodu hazırdır.
Benim anlattığım ise PWM falan yok ortada.PWM ve Duty oranın oluşmasını sağlayan Devrenin kendisi.

Devrede ne var? Bir Osc iğnesi, bir RS FF, bir Comparatör ve Bobin,Bobin akımını Ölçen R-Sens,
ve çıkıştan aldığımız V-Fb.

Şu da yanlış anlaşılmasın sadece bir Cycle'ı anlatıyorum.Ayrıca bu entegre içinde değil genel yapı için yorum yapıyorum.

Kompanzasyon bacaginin disarida olmasi buyuk avantaj.
Evet aynen öyle, Onu niye dışarda bırakmışlar onu da düşün.

Sawtoot Rampası Ekleyebilirsin mesela.Motor işinden pek anlamam ama Sana büyük avantajlar katar sanırım.Sayfa 19 daki şekillere bak.Bunlar Güçlü kritik devrelerde Gürültü patırtı olaylarında bayağı işe yarayacak.

Neyse Ismarlarsın Yarım ekmek arası Tavuk döner ona bile razıyım:)
Neyse,Demekki karnım acıktı ben yemek yemem lazım senin yüzünden aç kaldım.

fractal

peki nasıl kandırabilirim.devreyi actıramıyorum.16vdc cıkmıyor.

devrecii

uc3844 o kadar karmaşık değil gayet ilkel bir sistem , çıkışta %95 pwm vardır mosfete enerji geldiği an I sense ve çıkıştaki Vsense voltaj yükselmeye başlar eşik aşıldığı an %95pwm bir noktadan sonra kıyılmış ve küçültülmüş olur bu kadar.

JOKERAS

16V çıkmıyorsa Entegre VCC Aux hattına bakmak lazım.
Ayrıca devrede R-sens değeri büyümüşse entegre Tek Saykılda hata moduna girecektir.
Dolayısı ile Geri besleme Aux Voltajı oluşmayacaktır.
Ayrıca Devre çıkışında olabilecek kısa devre veya aşırı akım çekme durumlarıda
Hata olmasına sebep olur.

fractal

Alıntı yapılan: JOKERAS - 16 Eylül 2021, 19:22:4616V çıkmıyorsa Entegre VCC Aux hattına bakmak lazım.
Ayrıca devrede R-sens değeri büyümüşse entegre Tek Saykılda hata moduna girecektir.
Dolayısı ile Geri besleme Aux Voltajı oluşmayacaktır.
Ayrıca Devre çıkışında olabilecek kısa devre veya aşırı akım çekme durumlarıda
Hata olmasına sebep olur.

devresi bu.sıra ile nereleri  nasıl kontrol edebilirim.

JOKERAS

Bu Şema değil,bu Entegrenin Blok Diagramı.Şema yokmu?

fractal

sanırım uc1823 ile uc3823 farklı.aynı datasheet vardı.benimki uc3823bdw.onun icinde altaki şema var."9"nolu akım sense ucuna 1k pot bağladım.tıklama sesi gitti ama  entegre acmadı.13-14vdc geziniyor.

JOKERAS

fractal, bu da şema değil.Dostum sen bir devredeki arızayımı soruyorsun yoksa
devremi tasarlamaya çalışıyorsun.

Test ediyorsan İlgili çıkış katının Entegreye module olması gerekir.
Test etmişsin işte,Çıkış sinyallerini vermiş Test etmek bu zaten.
Normal çalışma durumunu istiyorsan devrenin tamamını kurmalısın.
Burada Devre Sürekli ShutDown olur Başa sarar durur.Devre,Çıkış katıyla Kapalı Çevrim Module olacak belirlenen aralıkta yüzecek. Çıkış katından kasıt,Mosfet,Trafo,Error Feedback,R-sens vs.Hani devre?

Bahsettiğin devrenin kendisinin şeması yokmu?

fractal

şu an sadece bir arızayı cozmeye calışıyorum.bende sadece out a kullanılıyor.devre surekli shutdown oluyor.sorunu bulamıyorum.igbt sürüyor.igbt yi soksem bile sorun devam ediyor.sırası ıle nerelere bakmam lazım.sadece 7pinde 1.5vdc olcuyorum.

JOKERAS

Alıntı yapılan: fractal - 16 Eylül 2021, 21:07:49şu an sadece bir arızayı cozmeye calışıyorum.bende sadece out a kullanılıyor.devre surekli shutdown oluyor.sorunu bulamıyorum.igbt sürüyor.igbt yi soksem bile sorun devam ediyor.sırası ıle nerelere bakmam lazım.sadece 7pinde 1.5vdc olcuyorum.
Valla bu şekilde işin zor.Çıkış katında sorun olabilir.
Klasik,Rutin arıza VCC hattındaki Kondansatörü değiştirip deneyin.
Error Opampının Referansı 2.Pin ve 1. pin İnvertindeki Feedback Önemli.Feedback voltajı referanstan yüksek olmamalı.

V-Fb ve Ilim  set değer aralığı,ilgili çıkış katının yüzme aralığını belirler.
Eğer bunlarda bir sapma meydana gelirse Range dışına çıkılırsa Shutdown olur.
Ve ayrıca bu Sürekli tekraren olmalı.Benzetim yaparsak Bir Flip Fliop gibi.
Devre Çıkış katını sürer Flip.
Çıkış katı Cevap verir Flop.Flip'i başlatacak olan Osc iğne Pulse'i.
Flop cevabını verecek olan çıkış katından gelen Doneler.

Devre,Tüm yapılarıyla birlikte Tam olmalı.Kaldıki çok kritik yapıdır bunlar.
En ufak bir hatayı kabul etmez yani.Maşallah sende devre bile yok,hayali uğraşıyorsun işin zor:)

fractal

cıkışta kısadevre olabilir diye sürülen igbt yi soktum.yine acılmıyor.entegrede bozuk olabilir diye dusunuyorum.ın ve ınv girişinde voltaj yok.entegreyi acamıyorum.