Ssd yanan kompanent değişimi

Başlatan sessiz_roman, 14 Eylül 2021, 22:27:07

sessiz_roman

Arkadaşlar yeni aldığımız ssd yi pc ye takarken yaktık içini açtığımda iki kompanentin (u15, u17) yandığını gördüm.
Sizce bu kompanentleri değiştirsem ssd nin tamir olma ihtimali var mi.
Bu kompanentler acaba nedir.
Teşekkürler

Melih1802

Muhtemelen data hatlarındaki koruma diyotları. Yanık malzemeleri söktüğünde, HDD çalışıyor mu?

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Melih1802 - 14 Eylül 2021, 23:07:03Muhtemelen data hatlarındaki koruma diyotları. Yanık malzemeleri söktüğünde, HDD çalışıyor mu?
yanan malzemeleri söküp bakacağım. mesela oldu ki çalıştı diyelim bu noktadan sonra ne yapmalıym kullanmaya devam edeyim mi

sessiz_roman

yanan malzemeleri söktüm kart çalışmadı. sanırım bu kart için yolun sonu göründü. :(

zamzam23

Benzer ssd görüntülerinden bişiler
çıkabilir.

En azından vcc ve gnd yi tespit edebilir ve
aşağıdaki fotoğraflar üzeri okunan benzer kılıf malzemelerin dataseetleri ile kıyaslayabilirsen bişiler elde edebilirsiniz.

Melih1802

Bu arıza nasıl oldu ?
Bilgilerin değerliyse aynı karttan bulman gerekecek. Mekanik te bir sorun yoksa diğer 2 entegre değiştirilerek kurtarılabilir.

serkan_48

Mekanik bir durum yok hdd solid state disk.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

muhendisbey

Yanan iki eleman da regülatör olabilir. Eğer küçük kare entegre power entegresi ise mosfet de olabilir. Yanan bu iki eleman ise kartı kurtarmak düşündüğünüzden daha kolay.

Yapacağınız kartı bağladıktan sonra kart enerji alıyor mu diye bakmak.
Nasıl?
Test point var. 5V. Burada 5V var mı?
Diğer 2 test pointte de (D1V1 ve isimsiz) bir gerilim görebiliyor olmanız gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.