Punta kaynak lekesini çıkartma

Başlatan ACM, 15 Eylül 2021, 22:38:43

ACM

Arkadaşlar merhaba.

Tamamıyla çıkmasa bile kötü görüntüyü bir nebze yok edebilecek bir yöntem varmıdır ? Paslanmaz boyası alsam fayda edermi ?

Pillere punta yapan arkadaşlar varsa belki uyguladıkları bir yöntem vardır. Ben büyük ve yüksek amperli punta kaynak makinesinde yaptırıyorum , şu sanayi tipi olanlardan.

Soru siteye pek uymuyor ama sorabileceğim başka bir ortamım yok , umarım anlayışla karşılarsınız.

mustafacan

dremel yada avuç içi taşlama ile fırçalama denedinizmi?
https://www.nilkimya.com/fircali-kaynak-temizleme-ve-markalama/
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ACM

Mustafa cihaz çok güzel ama ithalat yapmıyorlarmış 1 senedir. Fiyatta en son 8000 tl imiş. Hani videodaki cihazı yapabilseydim keşke diye geçirdim içimden sonra "madem bu cihazı yapabiliyorsun ne uğraşacaksın puntayla kaynakla" diye kendimi azarladım.

Fırçalama yapınca sac üzerinde fırça izleri oluşuyor , çok gözününde bir ürün izler sorun çıkartır üstelik oyuklarda hiçbir faydası yok.

Bugün metal boyası denedim ama metal rengiyle hiç alakası yok , gri renk resmen.

Dekopajcıya gideceğim yarın , onların bir formülü olabilir muhtemelen.

z

Videodaki makina ile yazi da yazildigini gorunce calisma prensibini az bucuk hayal ettim.

Sulandirilmis sulfirik asidi bir sungere ya da beze emdir, lekeli yere bastir. Sungerin ustune metal levha koy.  Temizlemek istedigin metal ile  sunger ustune koydugun metal arasina dusuk voltaj uygulayip akim akit.

Polariteyi ve akim siddetini degistir. Iyi kotu bir etki kesin olacak.

Dene derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

İş cihazda değil. Bütün iş kimyasalda (greinox 1000) bitiyor.

ACM

Tüh benden önce davranmış yine ustalar.

Videoda sıvıyı sürdüğünde hafif bir kabarcıklanma olduğunu görünce birebir hcl ve perhidrol ile lekeli kaynaklara sürdüm. Yüzey biraz sogunlaştı ama siyah lekeler kayboldı , birde üzerinden taşlama zımparası geçince orjinal gibi olmasada sonç tatminkar oldu.

Birde voltla deneyeyim ama kaç volt bilgisi hiç vermemişsin Z hocam , direkt 220 versem kökünü kazır gibi.

z

Mokunu cikarma.  Bir kac volt.

mozkan87

Aslında cihaz basit akım ayarlı dc güç kaynağı, fırça olarak da karbon fiber lif kullanıyor. @diot un da dediği gibi iş kimyasalda bitiyor. Sülfürik asit, fosforik asit gibi kimyasalların karışımı bildiğim kadarıyla, elektropolisaj da kullanılan kimyasala çok benziyor.

ACM

Sonuca ulaştım , çok mutluyum , cevap veren arkadaşlara yemek sözüm olsun. Yöntemi paylaşan Mustafa ve Bülent hocam sizede ayrıca teşekkür ederim , sülfirk asit tam hedeften vurdu , hcl nin matlaştırması biraz can sıkıcı olmuştu , bu sorunda kalktı sayenizde.

Alta bir sac , bu saca gnd bağlandı. Sacın üzerine temizlenecek parça konuldu , üstüne 2 cm kare boyutunda peçete altı kat yapıldı , en üstte 1 cm kare metal sac var , artı uç buna bağlı , lekeli bölge tostun tam ortasında. Sülfürik asit peçeteyi eritmeyecek kadar sulandırıldı (dikkat burda asit patlama yapıyor , yavaş ve gözleri sakınarak yapılmalı). 8 Amper güç kaynağı 10V olarak ayarlandı. Akım verildiğinde hemen tepkime başlıyor , 5 saniye akım verilirken peçeteyle hafifçe ovalama yapmak faydalı oluyor. Eğer süre uzatılırsa parlak sacda matlaşma olabiliyor.

Kanalı olan arkadaşlar varsa videosu çekilecek güzel bir konu gibi duruyor.

z

Senin adina cok sevindim. Tahminimin tutmasina daha bir sevindim.

Gerektiginde bu teknigi kullanirim artik.

Cok uzun olmayan (5 dakika civari) bir video cekip gonderirsen yayinlamak isterim.

power20

Elektrik vermeden sadece asit iş görmez miydi acaba?

ACM

Alıntı yapılan: Kılıç - 17 Eylül 2021, 09:01:54Elektrik vermeden sadece asit iş görmez miydi acaba?

Hcl ve perhidrol ile denedim , iş görüyor (resim yüklemiştim bu haliyle) ama uzun süre kalması gerekiyor leke üzerinde , buda sacın matlaşmasına neden oluyor , silme temizleme fayda etmiyor.