DC akım trafoları nasıl çalışır ?

Başlatan analog06, 20 Eylül 2021, 10:48:49

analog06

Merhabalar,

Aşağıda örnek bir ürün datasheeti olan DC hatta seri bağlanan akım trafoları nasıl çalışır ? Bize öğretilen transformatörün çalışması için akımın 2 yönlü akması gerektiğiydi. Bu konuyu şuan araştırıyorum ama forumun düşüncelerini merak ettim. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

https://www.digikey.com/en/products/detail/pulse-electronics-power/PA1005-100NLT/2267055?s=N4IgTCBcDaIAoEECMAGFBWAdKlA5AMgCogC6AvkA

fide

Linkini verdiğiniz ürün ile bahsettiğiniz DC akım trafoları aynı ürün değil.
Ürünün 20khz ile 1 MHz aralığında çalıştığını belirtmiş.

Yalnız bu eleman, anahtarlama elemanına seri girilirse iş değişir. Şema veya kullanım alanı ile ilgili biraz daha detay verilirse konu ve kullanım daha net olacaktır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Linkini verdiginiz trafo saf DC akim akan hatta degil palsli DC akim akan hatta baglanir.

Transformator AC de calisir aciklamasi cok dogru degil.

Bir transformatorden sinyal alabilmek icin primer akiminda degisim olmasi yeterli.

Ozellikle sinyal dedim guc demedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

analog06

Soru biraz eksik olmuş Haklısınız.

100 kHz anahtarlama yapılan tam köprü topolojisinde bir DC/DC çeviricinin girişinde kullanılıyor, basit şemasını fotograftaki gibi düşünebilirsiniz. not: akım trafo devresinin değerleri devrede kullanılan değerlerdir.

z

Transformatorun primerinden gecen akim, mesela DC 2Amperden DC 3A'e cikarsa 1 Amper degisim olur.

Bu akim tranformatorun nuvesinde magnetik aki olusturduguna gore, akim degisirse aki da degisir.

Degisken bir akiya (fi) maruz bobin uclarinda V=N x d(fi)/dt gerilim enduklenir.

Gordugun gibi akimda degisim olmasi durumunda (AC DC farketmez) sekonderde voltaj enduklenir.

Yalniz burada voltaj sadece degisim olan bolgede (ornekte akim 2 Amperden 3 Ampere yukselirken) enduklenir. Akim surekli 2A de yada 3A de beklerse degisim olmayacagindan enduklenen gerilim de sifira duser.

analog06

Alıntı yapılan: z - 20 Eylül 2021, 13:53:52Transformatorun primerinden gecen akim, mesela DC 2Amperden DC 3A'e cikarsa 1 Amper degisim olur.

Bu akim tranformatorun nuvesinde magnetik aki olusturduguna gore, akim degisirse aki da degisir.

Degisken bir akiya (fi) maruz bobin uclarinda V=N x d(fi)/dt gerilim enduklenir.

Gordugun gibi akimda degisim olmasi durumunda (AC DC farketmez) sekonderde voltaj enduklenir.

Yalniz burada voltaj sadece degisim olan bolgede (ornekte akim 2 Amperden 3 Ampere yukselirken) enduklenir. Akim surekli 2A de yada 3A de beklerse degisim olmayacagindan enduklenen gerilim de sifira duser.

Hocam sekonderde endüklenen gerilim sabit akımda (örn:7A) muhtemelen 0 olmuyor ama bunu açıklamak için araştırma yapmam gerekicek sanırım

z

Mumkun degil. Akim DC 7A olarak sabitse sekonderden voltaj alamazsin.

pwr_24

Alıntı yapılan: analog06 - 20 Eylül 2021, 14:24:07Hocam sekonderde endüklenen gerilim sabit akımda (örn:7A) muhtemelen 0 olmuyor ama bunu açıklamak için araştırma yapmam gerekicek sanırım

Eğer akım sabitse V=L×di/dt 'den V=0 olur yani primer kısa devre gibi çalışır üzerine gerilim düşmez ve sekonder de 0V görürsün. Sn @z gayet güzel açıklamış.

power20

Bobine ayrıca sinyal uygulanıyor olabilir. Sanki bir kaç sene önce aynı mevzu geçmiş ve açıklığa kavuşturulmuştu.

AXI__

Konuya ek minik bir soru sorabilir miyim?
DC Pens Amper metrelerin çalışma mantığı nedir? Hall Effect?

tunayk

Alıntı yapılan: z - 20 Eylül 2021, 16:50:25Mumkun degil. Akim DC 7A olarak sabitse sekonderden voltaj alamazsin.

Devre çalışırken akim trafosunun bağlı olduğu noktada sabit akım görmek olası değil. Ortalama 7A olabilir ancak sürekli 7A olmaz.  Bu nedenle akim  trafo çıkışında sinyal alınır.  Bu şekilde güç sınırlama yapan pek çok uygulama var