Akim 50 Amperin ustune nasil cikar? Kafam durdu.

Başlatan z, 24 Eylül 2021, 12:46:31

tunayk

Alıntı yapılan: z - 24 Eylül 2021, 21:33:35Bobin (primer sargidan bahsediyorum) anahtarlama suresinin %50 sinde gerilime maruz kaliyor. Geri kalan zamanda da akimi kesildigi icin bu kez gene ayni gerilime ters baglanarak maruz kaliyor.

2 transistorlu yapiya bakarsan bobin uclari diyorlarla beslemeye terz baglanmis oluyor. Bu Toff peryodunda nuvede enerji yuklu kaldiysa bu kez bu enerji besleme kapasitorune dogru enerjiyi geri basiyor.

Belki de ben gozden bir seyi kaciriyorum. Ama henuz goremedim.

Mevcut sartlarda kaynak makinasinin korumalarini falan iptal etsem ve cikisi kisa devre etsem cikistaki bobin sature olmadigi surece makinaya bir seycik olmayacakmis gibi gorunuyor. Akimi cekecek ahaaaa.

Simdi oldu iste.

Buldum buldum. Bu cevabi yazarken buldum.

Akim her anahtarlama esnasinda adim adim artacak. Ben artmayacak diyordum primer sargidan dolayi artmiyacak diyordum.

Halbuki Ton asamasinda sok bobinine akim nasildi ve bu bobin kisa devre. Toff suresinde tamam primer tarafindaki  enerji kapasitorlere geri iade oldu ama Toff suresince  sok bobinindeki akim sirkule eder ve bosalamaz hemen hemen akim zayiflamaz bile. Bir sonraki peryodda   bu akimin ustune sebekeden gelen takviye sok bobini akimini artirir. bir sonraki ON peryodunda zaten primer akimi da sok bobinin ustundeki akimdan payini alir o da yuksek baslar.

Evet evet hic sorun yok. Sok bobininin Toff suresi sonunda akimi sifira inmediyse Ton baslangicinda bu akim primere aynen 1/n oraninda yansir.

Dolayisi ile yukarida yazdigim gibi birseycik olmaz degil bal gibide olur her sey darma duman olur.

Sorun cozuldu. Cok aldatici bir durum var.

Ben hep transformatorde enerji kalmayacak hepsi geri iade edilecek diyordum ama sok bobininde biriken enerji de TOFF peryodunda sifirlanacak diye dusundum. Asla sifirlanmaz. Sfirlanmasi icin cikistaki kisa devrenin kalkmasi lazim.

Oyun havasi acip gobek atacam.

@mmurad uyandirdin beni sagolasin.

Ben bobin derken hep primerden bahsediyordum. Halbuki cikisi kisa devre yapilinca enerji sok bobininde depolaniyor ve %50 surede onun enerjisini sifrlamasi mumkun degil.

Dolayisi ile kova (sok bobini) bardak bardak suyla (sekonderden gelen enerji ile) dolup tasacak. Haliyle Ton suresinin baslangicinda sekonderden akim akiyorsa (Toff dan artik kalan akimdan bahsediyorum) bu primere de yansiyacak.

Ben dediydim size ama beğenmediniz :D

z

Keske cikistaki sok bobini diye ustune basa basa soyleseydin de erkencecik uyanaydim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmurad

Estafurullah z hocam :)  Ben bobin diyince direk çıkıştaki şok bobini geldi aklıma primer kısmınıdan bahsettiğinizi fark edememişim. :)

z

Bazen basiretim baglandi denir. Tam olarak basima gelen de bu oldu. Flyback yapida enerji transformatorun kendi nuvesinde depolanir. Bu yapida da hep ana transformatorun nevesine odaklandim. Baktim depolanmis enerji varsa oh mis gibi gerisin geriye sebeke tarafina iade ediliyor dedim ve bu yanilgiya dustum.

z

Cizmeye usendim yukaridaki devrede sekonder taraftaki kapasitor ve yuk direncinin olmadigini varsayin.

Gene kafa karistiran bir durumla karsi karsiyayim.

Forward yapidaki guc kaynaginin sekonderine bagli hic yuk yok.

Q1 ve Q2yi atesleyerek primere on suresi 2us, 13us de off suresi olan palsden pespese 3 tane yolluyorum.

Her bir pals sonunda primer akiminin sifira inmesini beklerken akimin merdiven basamagi seklinde yukseldigini ve nihayetinde asiri akim korumasinin sistemi korumaya aldigini goruyorum.

Akil sir erdiremedim. Akimin kesinlikle tirmanmamasi (menfi) gerekirdi.

z

Boyle bir durumun olabilmesi icin Q1 yada Q2 den birisinin surekli iletimde kaliyor olmasi lazim.

Gene bir seyi mi goremiyorum?

Yuunus

hocam dalgami geciyon cikista yuk yok ve sen habire bobini sarj ediyon, ne olmasini bekliyorsun ki, biraz daha zorlasan saturasyona girer.

z

Forward yapida primerdeki iki diyod ne ise yariyor? Flyback olsa dogru derdin.

Yuunus

ilk toff suresinde bobin uzerindeki ters voltaj yuk olmadigindan sonumlenmiyor ve senin ikinci ton pulse buna denk gelip bos yere bobini sarj desarj ediyorsun diye dusundum, toff suresini biraz daha uzun tutsan bu akim daha yavas yukselir diye tahmin ediyorum, sonunda patlatacan transistorleri.

z

O iki diyod sus degil orda. En tatli topoljilerden birisi bu cift transistorlu yapi.  Bobindeki olusan ters voltaj derhal besleme kapasitorune iade ediliyor.

Tam tahmin ettigim gibi. Ustteki IGBT bozulmus kollektor emetor arasinda 11 ohm gibi bir direnc okuyorum. Dolayisi ile devre flyback yapiya donmus ve her pompalamada o meshur diyorlardan birisi akimi sirkule ediyor ve her palsde akim yukseliyor.

Fakat bu IGBT nin bozulmasina anlam veremiyorum. Su zamana kadar guc katini ardisil en fazla 3 pwm palsi ile surdum.

Hafta sonu ne guzel ugrasacaktim. Simdi IGBT ara dur.

Yuunus

peki soyle sorayim, Cine iade ettigin voltaj ilk degerinden daha yuksege cikmiyormu, ve sen ikinci tonda daha yuksek voltaj ile bobini anahtarlamiyormusun, ucuncu ton ile bu islem cig etkisi yapacak, koruman olmass ya giris kapasiten patlayacak yada igbt.

z

Hayir kapasitorden aldigin enerjiden daha fazlasini geri iade etmelisin ki Cin voltaji daha da artsin. Bu da free enerjiye girer. Kubilayi cagirmamiz lazim.

z

IGBT yi sokmeye calisiyorum ama elimdeki havyalarla olacak gibi degil.

Makinayi komple dagitip tahta bir sase uzerinde genis genis calismaya karar verdim.

Yuunus

kubilaylik bir durum yokki ortada"kendisinide tanimiyorum" ben sunu demiyorum ki; ikinci tonun voltajini sadece birinci toff dan kullan, iddiam sadece 1 birinci toff dan itibaren cin voltajin bir oncekinden yuksek olacak ve sen sabit bir tonn suresi kullandigin icin otomatik olarak bobini ayni tonn suresinde daha yuksek voltaja baglayinca akiminda haliyle bir onceki tonn akimindan daha yuksek olacak, freeenergy lik bir durum sozkonusu degil. senin beklentin ikinci tonn da daha az akim cekmekmiydi.

devrecii

Gate nasıl sürüyorsun , gate sinyallerini inceledin mi ?

Gate trafosundan sonra taransistör kullanıyor musun  diyotlu , pnp transistörlü bir yöntem var .

Eğer bir transtör ile sürüp direkt gate veriyorsan hiç güç denemesi yapmadan  bile igbtlerin patlar  :D