Akim 50 Amperin ustune nasil cikar? Kafam durdu.

Başlatan z, 24 Eylül 2021, 12:46:31

devrecii

Alıntı yapılan: Yuunus - 22 Ekim 2021, 20:35:54kubilaylik bir durum yokki ortada"kendisinide tanimiyorum" ben sunu demiyorum ki; ikinci tonun voltajini sadece birinci toff dan kullan, iddiam sadece 1 birinci toff dan itibaren cin voltajin bir oncekinden yuksek olacak ve sen sabit bir tonn suresi kullandigin icin otomatik olarak bobini ayni tonn suresinde daha yuksek voltaja baglayinca akiminda haliyle bir onceki tonn akimindan daha yuksek olacak, freeenergy lik bir durum sozkonusu degil. senin beklentin ikinci tonn da daha az akim cekmekmiydi.

Şebeke akımı kestiğini düşün ne olur , voltaj artmaya devam mı eder  ;D

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Yuunus - 22 Ekim 2021, 20:35:54kubilaylik bir durum yokki ortada"kendisinide tanimiyorum"

Haha kubi z hocamın kankisi yaav nası bilmezsin hatta yanlış hatırlamıyorsam Beraber FREE enerji klibi bile çekmişler Di True watt metre ile 😂🤣

Yuunus

Alıntı yapılan: devrecii - 22 Ekim 2021, 20:42:03Şebeke akımı kestiğini düşün ne olur , voltaj artmaya devam mı eder  ;D

toff kadar cinn uzerinde kalir niye artsin.benmi birseyleri gozden kaciriyorum, @z senin sorularda hep beyin yakiyo, kendini yaktin bizide yakiyon hocam.

Yuunus

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 22 Ekim 2021, 20:42:32Haha kubi z hocamın kankisi yaav nası bilmezsin hatta yanlış hatırlamıyorsam Beraber FREE enerji klibi bile çekmişler Di True watt metre ile 😂🤣
kim bu kubi merak ettim link varmi

z

Alıntı yapılan: devrecii - 22 Ekim 2021, 20:39:27Gate nasıl sürüyorsun , gate sinyallerini inceledin mi ?

Gate trafosundan sonra taransistör kullanıyor musun  diyotlu , pnp transistörlü bir yöntem var .

Eğer bir transtör ile sürüp direkt gate veriyorsan hiç güç denemesi yapmadan  bile igbtlerin patlar  :D

Kaynak makinasinin kontrol karti haricinde hic bir yerini modifiye etmedim. Adamlar IGBTleri HCPL3210 ile surmusler.
Gate surucu transformatoru bir transistorler surdugumde sekonderlerle de IGBT leri surdugumde IGBTlerin patlamasi icin bir neden goster.

Alıntı yapılan: Yuunus - 22 Ekim 2021, 20:35:54kubilaylik bir durum yokki ortada"kendisinide tanimiyorum" ben sunu demiyorum ki; ikinci tonun voltajini sadece birinci toff dan kullan, iddiam sadece 1 birinci toff dan itibaren cin voltajin bir oncekinden yuksek olacak ve sen sabit bir tonn suresi kullandigin icin otomatik olarak bobini ayni tonn suresinde daha yuksek voltaja baglayinca akiminda haliyle bir onceki tonn akimindan daha yuksek olacak, freeenergy lik bir durum sozkonusu degil. senin beklentin ikinci tonn da daha az akim cekmekmiydi.

Bobine T uS voltaj vererek bobin akimi tirmandirirsan Cin voltaji dusmeye baslar. Ardindan da tirmanmis akimi giris kapasitorune geri yollarsan bu kez dusmus kapasitor voltaj baslangictaki degerine geri yukselir.

Bu anlattigim ideal durum. Gercekte omik kayiplardan dolayi kapasitor voltaji eski degerine bile ulasamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Kubi, Youtube videolari cekmeye baslamama neden olan bir vatandas. Bu kisiyle atismazdan once tek tuk videom vardi.

Bu video onun videosunun taklidi. Elindeki watmetreye sadece iki prob takip guc olcuyordu.
Ben de olayi daha da gelistirip tek probla guc olctum.

Kubi malesef videolarini kaldirdi.

Yuunus

hocam senin videonda fena degilmis TURU WATTMETRE :D

Yuunus

ee senin akim niye artiyo o zaman biz bilemedik, meraklandim simdi.

z

Yukarida yazdim ya. Q1 bozulmus ve 11 ohm dirence dusmus. Boyle olunca  primere bastigim akimi Q2 ile kesince akim D2 ve Q1 uzerinden sirkule oluyor. Toff sonunda primerdeki akim zayiflamis ama sifira dusmemis oluyor. Bir sonraki on palsinda bu akim bir basamak artiyor sonraki palsde 1 basamak daha artiyor.

Allahtan asiri akim korumam gorevini iyi yapiyormus. 3 Cycle sonunda sistem korumaya gecip palsleri durduruyor.

devrecii

İgbt nin birisi gitti mi  , peki neden bozuldu :)

Alıntı YapKaynak makinasinin kontrol karti haricinde hic bir yerini modifiye etmedim. Adamlar IGBTleri HCPL3210 ile surmusler.
Gate surucu transformatoru bir transistorler surdugumde sekonderlerle de IGBT leri surdugumde IGBTlerin patlamasi icin bir neden goster.

Sürücü transistör kesime gittiğinde igbt gatein "kapasitif" bobinin "induktif"  etkisi nedeniyle voltaj yavaş yaavaş düşer ,  zaman varsa eksiye
doğru gider, bunu bir şekilde önelemek gerekir yoksa duruma göre igbtler çok uzun süre yarı buçuk iletimde kalabilir yük yokken bile patlayabilir.

HCPL3210 tam cpu ile sürmek için. Umarım igbt giderken entegreyi de götürmmiştir.

z

Yok ya 30N60 50 TL imis. Ama bir kac tane alacagim.

Neden bozuldugu hakkinda hic bir fikrim yok.

Yuunus

vay be 5 sene once tanesini 5tl almistim saka gibi >:(

z

Elimde yeterince HCPL3120 var fakat gateleri tek bir transformator ile surecegim.
Gate uzerinde de oyle alengirli pals sekillendiri kullanmayacagim.

Bahsettigin kapasitif etkiyi gateleri suren trafoyu push pull calistirarak asarim diye dusunuyorum. Sonucta %50 duty ile sinirliyim.

Cross Conduction durumu da olmadigi icin rahatim.

Aslinda tek IGBT kullanan forward yapiya gecmeyi de cok istiyorum. O zaman devreler daha da basitlesecek. Fakat guc trafosunu yeniden sarmam gerekecek.

z

Yuunus

cm'2 ye 250-300 ton itme cekme uygulayan miknatis, ucuz yirtmisin @z hocam :)