Tersine Mühendislik.

Başlatan LukeSkywalker, 24 Eylül 2021, 17:24:21

LukeSkywalker

Aşağıdaki kart3 faz fırçasız dc motor sürmek için tasarlanmış. Çıkışta A4606 complementary mosfet çipi mevcut. Şemasını çıkartmaya çalıştım ama aklıma takılan bazı noktalar var. Bu arada mcu olarak Atmega328P kullanmış.

Kartın ilgili kısmının fotoğrafı:

Bu da benim çıkarttığım şema:

Çıkardığım şemaya göre tasarımcı Q2 ve Q3 mosfetlerinin gate uçlarını 81Ohm luk dirençle şaseye çekmiş. Bu direnç değeri sıkıntılı değil midir? Mcu pininden fazla akım çekilmesine sebep olmaz mı?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

810 ohm olması için 811 yazması gerekmez mi?

z

En iyisi avometre ile olc.

1K bile olabilir. 01B

LukeSkywalker

Kart fiziki olarak elimde mevcut değil malesef  :)
EIA96 standardına göre 01B =1K oluyor. Bu açıdan düşünemedim. Bu değer mantıklı.
Peki dead time eklemek için devreye yerleştirilen kapasitör değeri ne olabilir?

LukeSkywalker

Anahtarlama frekansı 30Khz.

makdeniz

Alıntı yapılan: z - 24 Eylül 2021, 18:01:11En iyisi avometre ile olc.

1K bile olabilir. 01B

Bencede 01B oda 1K oluyor.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Eylül 2021, 18:05:41...Peki dead time eklemek için devreye yerleştirilen kapasitör değeri ne olabilir?

R1 C1 ikilisi gecikmeyi verir. (Aslinda Cgs ve Cds de isin icine girer) Istedigin olu zamani bu gecikmeye gore olusturursun.
Fakat bu guzel bir yontem degil cunku S1 iletime S2 kesime giderken dead time pek olusmuyor.

LukeSkywalker

Devreyi biraz daha inceledim ve son vardığım kanı aşağıdaki şekilde. Bu fotodan ancak tahminlerde bulunabiliyorum ne yazık ki.

MrThinking

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 25 Eylül 2021, 10:31:07Devreyi biraz daha inceledim ve son vardığım kanı aşağıdaki şekilde. Bu fotodan ancak tahminlerde bulunabiliyorum ne yazık ki.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu şemanın doğru olduğuna eminmisiniz? Yukarıdaki Pcb ye baktım da sanki yanlış olan bir şeyler var gibi.
Ego=1/Knowledge

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: ümitgungor - 25 Eylül 2021, 10:39:45Bu şemanın doğru olduğuna eminmisiniz? Yukarıdaki Pcb ye baktım da sanki yanlış olan bir şeyler var gibi.

Yanlışım olabilir. Zaten şemayı tartışmak amacıyla başlığı açtım. Yanlışları düzeltirseniz sevinirim.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 24 Eylül 2021, 23:07:22R1 C1 ikilisi gecikmeyi verir. (Aslinda Cgs ve Cds de isin icine girer) Istedigin olu zamani bu gecikmeye gore olusturursun.
Fakat bu guzel bir yontem degil cunku S1 iletime S2 kesime giderken dead time pek olusmuyor.
Hocam tek pinle daha iyi nasıl sürebiliriz bu eşlenik mosfetleri? Şemada ne gibi bir değişiklik yapabiliriz sizce?

z

Ilave RCD devreleri ile bir seyler yapilir fakat ben 24v ve daha dusuk beslemelerde dead time kullanmiyorum.
Varsin anahtarlar isinsin diyorum. (Gerci sende akim cok yuksekse dikkate alman gerekebilir)

Dip not: Dead time cross conduction olayi icin cok iyi bir seydir fakat sinyalin takip edilmesi gereken uygulamalarda distorsiyona neden olur.
Mesela surecegin yukun akimi referans akima cok benzesin aralarinda fark olmasin dersen bu distorsiyon olayi da onemli hale gelir.

LukeSkywalker

9-12V, 1-1.5A değerlerine ihtiyacım var. 3 Faz BLDC süreceğim için sinüs sinyalleri ne kadar temiz olursa o kadar iyi. Bir kaç denemeden sonra component değerlerini tam oturturum diye düşünüyorum. Teşekkürler yardımılarnız için.