TLP 250 problemi

Başlatan Yuunus, 29 Eylül 2021, 19:08:47

Yuunus

a.zorba

tlp250 nın sahtesi çok (orjinal i yok) makara ile alınan da bile ortalama 10 taneden biri bozuk çıkıyor.onun için tek  tlp250 ile deneme yapmayin
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Yuunus

yok bendekiler bozuk degil sadece iletime gecme voltajlari yuksek 16,5 altinda kullanamiyorsun.elimde 2 ayri firmadan alinmis 2 si cakma gorunumlu biri orjinal gibi TLP250 ve cakma gorunumlu tlp350 ler var, tlp ler var yani 4 olasilik mevcut, aslinda @cemre de @z de hakli en yakin noktaya kondansator baglamak gerekiyor "Eger baglamadiysa koca bir yuh" hakettim, deneyip gorucez sonucu.

elektronik

Alıntı yapılan: a.zorba - 02 Ekim 2021, 21:54:55tlp250 nın sahtesi çok (orjinal i yok) makara ile alınan da bile ortalama 10 taneden biri bozuk çıkıyor.onun için tek  tlp250 ile deneme yapmayin

Geçenlerde bir cihaz yapmıştım günlerce çalıştırıp denedim hiç sorun çıkarmadı ama sahada montaja gittiğimde TLP250 çalışmadı, devrede izolasyon gerekmediği  ve çok düşük akım çektiğinden mosfeti direk 5v ile sürdüm. 5v ile mosfet sürmek doğru değil ama dediğim gibi çok düşük bir akım gerekli ve sahada başka çarem yoktu.

Yuunus

aklima gelmisken sorayim bari, mazlemeleri nerden temin ediyorsunuz, yurticindeki firmalarin hepsi sorunlu malzemenin biri duzgun gelse 1 kesin sahte, gina geldi artik aldigim her malzemeyi test etmekten, isim gucum yok birde saatlerce onu mu test edecem, hayir ucuza da almiyorum malzemeyi, IR21XX li tasarimlardan vazgectim sirf adam gibi calisanini bulamadigim icin yerine TLP lere gececektim bunlarinda ayri kaprisleri cikti, gun gectikce birakin bu tip suruculeri sanki adam gibi calisan kondansator diyot bile bulamayacagiz gibime geliyor.

elektronik

Ben aliexpress üzerinden alıyorum TLP250 ve bazı mosfetler dışında gelen tüm malzemeler çalışıyor pek sorun yaşamadım.
Devreniz müsaid ise mosfetleri trafo ile sürmenizi tavsiye ederim.

Yuunus

Alıntı yapılan: elektronik - 02 Ekim 2021, 23:26:52Ben aliexpress üzerinden alıyorum TLP250 ve bazı mosfetler dışında gelen tüm malzemeler çalışıyor pek sorun yaşamadım.
Devreniz müsaid ise mosfetleri trafo ile sürmenizi tavsiye ederim.

malesef motor surucu icin kullanmak zorundayim.guc kaynagi olsaydi trafo olurdu.

Cemre.

TLP5701 veya TLP5702 inceleyin isterseniz. LCSC'den almıştım sorunsuz kullandım.

mozkan87

Özdisan dan aldığım tlp250h ları 12v ile sorunsuz kullandık. Ama orada da stok yok uzun süredir o nedenle seri değiştirdim. Zaten de toshiba nın sitesinde yeni tasarımlar için önerilmez diyor.

Yuunus

evet sonuclari acikliyorum, pinlere kapasitor baglandi(100u ve 47n) ve 13V a kadar kararli calisti bu voltajin altinda tepki yok, yani 3v daha asagi cekmis olduk, yakisikli olan tlp 250 leri de kapasitorle test ettim hic birsey degismedi, ama onlar zaten kararli calisiyordu hala 8V tan itibaren gayet kararli bir sekilse calisiyor, yakisikli parlak kiliflar orjinalmi bilmem ama datasheete uyuyor, ama digerlerinin cakma oldugu kesin, @mozkan87 12.8v kadar bendekiler tepki vermedi, tlp 350 ler ise tlp 250 ler gibi 13V ta kararli bor sekilde calisiyor.