Kapak contası - şişe veya kavanoz için

Başlatan power20, 30 Eylül 2021, 10:18:01

power20

Sızdırmaz olduğunu düşündüğüm çok sayıda kavanoz aldım. Fakat değilmiş.

Conta malzemesi nedir? Nereden alınır? Gıda ile temasa uygun olması gerekiyor

Tabaka halinde alsam daire şeklinde keserek bu kavanozlarla kullanabilir miyim?   

z

Pazarlarda satilan kavonoz kapaklari tek kullanimlik diye biliyorum.

Kavanozu kapattin sonra actin. Isi bitti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Bildiğimiz dandik kavanoz içine kışlık domates koyanlar (salça ya da çorba kıvamında) bunları sıcakken ters çevirip bir süre öyle tutuyorlar. Kapak bir şekilde sıkışıyor ve hava geçirmez oluyor. Ayrıntılarını (varsa eğer) tam bilmiyorum, babaannem yapıp yolluyor. Ben yiyiciyim sadece  :) Buzdolabında saklamadığım halde epey dayanıyorlar.

Alıntı yapılan: z - 30 Eylül 2021, 10:22:08Pazarlarda satilan kavonoz kapaklari tek kullanimlik diye biliyorum.

Kavanozu kapattin sonra actin. Isi bitti.
Bunu bilmiyordum. Hep merak etmiştim, neden tek başına kavanoz kapağı satışı var diye. "Belki paslanıyorlardır" diye düşünmüştüm. Babaanneme bir sorayım...
Gökçe Tağlıoğlu

power20

Kuru gıda saklayacağım. Ancak hava almaması gerekiyor. Yoksa bayatlıyor. 1 tabaka conta alayım daire şeklinde keseyim diye düşündüm

gevv

conta iş görür ama ince olması lazım veya önce poşet ile kaplayıp kapağı kapatırsınız. 

kavanoz kullanmadım fasulye, patlak ve kırık mısırları kola şisesinde saklıyoruz sorun yaşamadık

z

Bu kavanozlari ve kapaklarini tursu, recel, salca vs saklamak icin tasarlamislar.

Kavanozun icine neyi koyacaksaniz koyup kapagini kapatip kaynar suya sokuyorsunuz. Icerideki hava genlesip bir kismi kapagin ozelliginden dolayi cikiyormus.

Daha sonra kavanozu sudan cikartilip kapaklari var gucunuzle sikiyormussunuz. Bu islem ardindan kapak atmosfer basincindan dolayi icbukey hale geliyormus.

Lazim oldugunda kapagi actiniz mi da kapak isini bitirmis oluyormus.

power20

Evet meyva suyu şişesi kapağı içbükey haldeydi. Yıkayıp kullanmak istediğimde sızdırma oluyordu. Demek ki sırrı buymuş. Belki ilave contaya ihtiyaç kalmaz

ilyas KAYA

Eldiven alıp kesip conta yapabilirsiniz  :)

z

@Kılıç

Agzi kilitli naylon posetlerin isini fazlasiyla gormesi lazim. Bakliyat saklamak icin vakuma ihtiyacin yok. Bocek ve nem girmesin yeterli.

Kilitli posetin agzi kendiliginden acilir korkun varsa rezistansli poset yapistiricilari ucuz diye biliyorum. Yada yap kendin bir tane.

sinus

Bizim oralarda sıcak suda kaynatarak havası aldırılır. Bu yöntem domates gibi su oranı yüksek gıdalarda kullanılır. Kuru gıdanın içindeki hava çok fazla olduğu için vakumlama sağlıklı olmayabilir.

Bazı cam reçel kavanozlarında görmüşsünüzdür. Sızdırmazlık için halka şeklinde naylonlar var. Sıcak suyla büzüşüyor makaron gibi. Adı nedir bilmiyorum.

Bildiğim kadarıyla kuru gıda için vakumlu poşetler var. Eskiden tele alışveriş reklamlarında sıkça çıkardı bunlar..

power20

Şişe için silikon  tıpa sipariş ettim. Sorun kesin çözülecek gibi. Vakum gerekli değil.  Hava çıkışı olmasa yeterli

Sozuak

İçindeki gıda etkilenmeyecekse sıcak suda tutun. Hava genleşir. Kapakları da sıcak suda steril etmek gerekir ama kuru gıdada nem kalmasına yol açar. Sıkıca kapatıp soğumaya bıraktığınızda soğuyan hava yoğunlaşıp hacmini kaybeder böylelikle vakum ortamı oluşur. Bu da kapağı daha sızdırmaz yapar.

Sozuak

Alıntı yapılan: sinus - 30 Eylül 2021, 18:38:02Sıcak suyla büzüşüyor makaron gibi. Adı nedir bilmiyorum.

Sızdırmazlık için değil o açılmamış olmasına dair güvenlik tedbiri.

yas

Alıntı yapılan: Kılıç - 30 Eylül 2021, 19:37:24Şişe için silikon  tıpa sipariş ettim.

Şişeden geri kavanoza dönmek gerekirse mantar tıpalarda bir başka alternatif olabilir.

muhittin_kaplan

-